image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Rok 2020 rokiem upamiętniającym Bitwę Warszawską.

Upamiętniając historyczne wydarzenie sprzed stu laty będzińska książnica przygotowała wystawę prezentującą wiele ciekawych materiałów pochodzących ze zbiorów MiPBP dotyczących Bitwy Warszawskiej z 1920 r., znanej także jako Cud nad Wisłą.

W dniach 12-25 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie stoczyło jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w historii swojego oręża. Było to jednocześnie decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej z roku 1920. Bitwa Warszawska stworzyła Polakom szansę doprowadzenia wojny do zwycięskiego końca i ocaliła niepodległy byt Rzeczypospolitej. Zwycięstwo umożliwiło II Rzeczypospolitej prowadzenie samodzielnej polityki wewnętrznej i zagranicznej niezależnej od interesów obcych mocarstw.

Bitwa Warszawska wniosła również cenne doświadczenia do planowania i prowadzenia wielkich bitew. Zwycięstwo w tej wojnie zależało nie tylko od przewagi liczebnej i materiałowej, ale od umiejętnie stosowanej sztuki wojennej, a w szczególności od śmiałych manewrów na skrzydła i tyły przeciwnika. Wydarzenie to znane jako Cuda nad Wisłą miało niebagatelne znaczenie w historii i kształtowaniu się polskiego społeczeństwa, min. pozwalając na wychowanie młodego pokolenie Polaków w polskiej tradycji i polskim patriotyzmie.

Do końca sierpnia br. można zobaczyć wystawę prezentowaną w Czytelni MiPBP w Będzinie.

Źródło: UM Będzin