image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Nagroda za działanie transformacyjne 2020 roku przypadła Katowicom za projekt KATOobywatel. Konkurowaliśmy z kandydatami z Węgier i Portugalii. 

Transformative Action Award to europejska nagroda za działanie wspierające zrównoważony rozwój, współorganizowana przez ICLEI – Samorządy lokalne na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Kraj Basków i miasto Aalborg (Dania) oraz wspierana przez Europejski Komitet Regionów i Europejski Bank Inwestycyjny. Jest przyznawana miastu, regionowi lub organizacji społeczeństwa obywatelskiego, która wdraża 15 ścieżek nakreślonych w Deklaracji Basków. Chodzi o działania mające na celu społeczno-kulturową, społeczno- gospodarczą i technologiczną transformację społeczności, będące lokalnym lub regionalnym wkładem w realizację celów zrównoważonego rozwoju i paryskiego porozumienia klimatycznego.

Nagrodą dla zwycięzcy jest m.in. 10 tys. euro na rozpoczęcie kolejnego działania transformacyjnego, międzynarodowa promocja i prawo do miana „Transformacyjnego działania roku 2020”.

Katowice od 1993 roku są członkiem ICLEI (The International Council for Local Environmental Initiative) – Międzynarodowej Rady na rzecz Lokalnych Inicjatyw Środowiskowych. To globalna sieć ponad 1750 władz lokalnych i regionalnych, zaangażowanych w zrównoważony rozwój obszarów miejskich.

Projekt KATOobywatel jest realizowany w Katowicach od 2018 roku. To aplikacje, akcje i kampanie społeczne, budujące społeczeństwo obywatelskie i włączające mieszkańców we wspólne dbanie o swoje otoczenie i środowisko. – Projekt łączy wielu partnerów, w tym miejskie służby i jednostki, organizacje pozarządowe, instytucje i firmy prywatne, ale przede wszystkim angażuje mieszkańców. Niezależnie od tego, czy wygramy, znalezienie się w finale międzynarodowego konkursu, uważamy za duże wyróżnienie i nasz wspólny sukces – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych.

ZIP_4-696x1024.jpg

Dzięki aplikacji Naprawmyto.pl miasto naprawiło ponad 12 tysięcy problemów zgłoszonych przez mieszkańców. W ramach aplikacji wCOPdrzewo w Katowicach rośnie ponad 600 drzew, a kolejne 300 zostanie posadzonych w miejscach wskazanych przez mieszkańców. Mieszkańcy angażują się w akcje takie jak SprzątaMy Dzielnice, Siejemy Łąki Kwietne czy Zaadoptuj Donicę. W ramach projektu KATOobywatel zostały również zrealizowane: kampania „Kranówka Katowicka – szluknij sie z kokotka” i pierwszy parklet w Katowicach – Parklet Teatralna 4 czy działanie zwracające uwagę na problem dewastacji w przestrzeni publicznej – Moderna na skrzynkach.

ZIP_1.jpg

Więcej o nagrodzie tutaj: https://sustainablecities.eu/transformative-action-award/

Więcej o projekcie KATOobywatel tutaj: http://katoobywatel.katowice.eu/

Źródło: UM Katowice