image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Jak wyglądał będzie tegoroczny odpust ku czci Św. Walentego – patrona Miasta Bierunia? Przede wszystkim będzie mroźnie dlatego pamiętajcie o ciepłym ubiorze. Tegoroczne obchody nie będą tak wystawne, jak to było dotychczas, ale najważniejsze elementy związane z tradycją naszego miasta będą zachowane. Prosimy o zachowywanie dystansu społecznego oraz wszelkich zasad bezpieczeństwa, w tym higieny rąk.

Ze względu na sytuację epidemiczną Uroczystości Odpustowe ku czci św. Walentego będą zredukowane do niedzielnych Mszy św. sprawowanych w kościele parafialnym w tradycyjnych intencjach.W wigilię Uroczystości o godz. 17.00 odprawiona zostanie Eucharystia za mieszkańców Bierunia. Nie będzie tradycyjnej procesji pod pomnik św. Walentego i do Sanktuarium. Także pasterka strażacka jest odwołana.Sumie odpustowej o godz. 11.30 przewodniczyć będzie i Słowo Boże wygłosi bp Adam Wodarczyk, delegat Metropolity Katowickiego Abpa Wiktora Skworca. Kaznodzieją odpustowym będzie ks. Adam Pukocz, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Tychach. Uroczystości zakończone zostaną nieszporami w kościele św. Bartłomieja o godz. 18.00. Sanktuarium Św. Walentego w niedzielę, 14 lutego otwarte będzie w godzinach 07:00-18:00 tylko do indywidualnego nawiedzania. Wierni mogą wejśc jedynie na krótką modlitwę (maksymalna ilość osób jednoczesnie przebywających w Sanktuarium to 12).  Poza klasycznymi straganami odpustowymi, które zostaną wystawione tradycyjnie na Rynku i wzdłuż ulicy krakowskiej, w dniach 12-14 lutego (piątek, sobota i niedziela) na Rynku stać będą foodtrucki. Zachęcamy do korzystania.  

 Dodatkową atrakcją bieruńskich Walentynek, jak co roku, będzie akcent muzyczny. Bieruński Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na walentynkowy koncert zespołu ZNANY TEMAT, który odbędzie się online w niedzielę, 14 lutego o godzinie 18:00. Koncert transmitowany będzie na żywo, a link do niego dostępny będzie na stronie internetowej oraz FanPageu Bieruńskiego Ośrodka Kultury.  (Udostepnimy go również na FanPage’u Miasto Bieruń). 

Tegoroczne obchody naszego bieruńskiego święta będą skromniejsze i zrealizowane z mniejszą pompą, ale wierzymy, że mimo to nasi mieszkańcy przeżyją wewnętrzne to, co w tych dniach tak naprawdę jest najważniejsze.

Zachęcamy również do powspominania minionych obchodów odpustu ku czci Św. Walentego w Bieruniu. Na szczeście mamy to uwiecznione na fimach! Mamy nadzieję, że za rok, znów tak będzie!

Źródło: UM Bieruń