image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Premiera makerthonu społecznego #CreateYourope już za nami. Młodzi ludzie w wieku od 16 do 22 lat z Polski i Niemiec wspólnie opracowywali pomysły na bardziej ekologiczną, zrównoważoną i sprzyjającą integracji Europę. Wydarzenie zorganizowano w ramach Tygodnia Europejskiego w Nadrenii Północnej – Westfalii.

Wachlarz pomysłów był szeroki: od miejskiej sieci ogrodniczej i festiwalu zrównoważonego rozwoju tworzonego we współpracy z naukowcami i stowarzyszeniami, po innowacje w lokalnym transporcie publicznym czy pomysły młodych ludzi dot. wyzwań w kwestii klimatu i środowiska.

Młodzież z Polski i Niemiec w towarzystwie ekspertów zetknęła się m.in. z następującymi pytaniami i zagadnieniami: neutralność klimatyczna, wzrost gospodarczy i równość społeczna – w jaki sposób Europa może się rozwijać w kierunku bardziej sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości? Jakie wyzwania i możliwości stwarza różnorodność państw członkowskich? W jakiej Europie chcemy żyć? Mobilność bardziej przyjazna dla klimatu – jak dostać się z punktu A do punktu B bez zanieczyszczania środowiska? Jakie możliwości daje wspólna mobilność, rowery towarowe lub drony? W jaki sposób zapewnić użytkowanie nowych form transportu?

Organizatorami makerthonu społecznego #CreateYourope było Regionalne Zrzeszenie Ruhry (metropolia partnerska GZM) oraz city2science we współpracy z European Science Engagement Association (EUSEA).