image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Za kilka miesięcy mieszkańcy Siemianowic Śląskich będą mogli korzystać z dobroczynnych właściwości tężni solankowej, która powstanie w Lasku Bytkowskim.

Umowa na realizację tej inwestycji została podpisana na początku listopada br. Będzie to już drugi obiekt tego typu w naszym mieście – w kwietniu 2019 roku została oddana do użytku tężnia na terenie Kompleksu Rekreacyjno-Przyrodniczego „Rzęsa”.

Budowa tężni solankowej to zwycięski projekt wyłoniony w ramach budżetu obywatelskiego. Jego pomysłodawczynią jest Joanna Zawadzka. Nowe miejsce rekreacji powstanie na terenie Lasku Bytkowskiego od strony ul. Okrężnej 5 i ul. Leśnej 13. Zakres prac budowlanych przewiduje przede wszystkim: budowę tężni solankowej o konstrukcji drewnianej wiaty z dachem wielospadowym. Centralnym elementem obiektu będzie kolumna z gałązek tarniny, z której będzie spływać solanka tworząca zdrowy mikroklimat. Wokół tężni pojawi się oświetlenie, ławki, kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe. Jej teren zostanie utwardzony i połączony dojściem do chodnika okalającego Lasek Bytkowski. Zadanie realizowane jest w systemie zaprojektuj i wybuduj, co oznacza, że wykonawca – Konsorcjum firm: SC COMFORT Sara Kowalczyk i 3D Sp. z o. o. – zanim rozpocznie roboty budowlane, zobowiązany jest do opracowania projektu. Koszt przedsięwzięcia wyniesie blisko 445 tys. zł. Nowego miejsca relaksu i odpoczynku możemy spodziewać się w lipcu 2024 roku.

Rafał Jakoktochce (Biuro Prasowe UM)