STOP SMOG w GZM – informacje ogólne
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, wraz z 11 gminami: Będzinem, Bieruniem, Bobrownikami, Bytomiem, Dąbrową Górniczą, Gierałtowicami, Katowicami, Mysłowicami, Sośnicowicami, Tychami i Zabrzem, realizuje rządowy program STOP SMOG (https://czystepowietrze.gov.pl/stop-smog/). W ramach programu na terenie tych 11 gmin zostanie przeprowadzonych 210 przedsięwzięć niskoemisyjnych w budynkach osób ubogich energetycznie. Nastąpi likwidacja niespełniających standardów niskoemisyjnych źródeł ciepła w 199 budynkach jednorodzinnych oraz inne przedsięwzięcia mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynków.
26 października 2022 r. GZM podpisała Porozumienie z NFOŚiGW na współfinansowanie przedsięwzięć niskoemisyjnych z Funduszu termomodernizacji i remontów:
Całkowity poziom dofinansowania z Funduszu Termomodernizacji i Remontów: 69,96%, tj. 7 785 989,48 PLN
Ponadto, by nie doprowadzić do ubóstwa energetycznego beneficjentów końcowych, GZM zapewni na realizację projektu dodatkowe środki finansowe do ok. 7 100 000 PLN. Środki te umożliwią zwiększenie zakresu prac w budynkach w taki sposób, by po ich przeprowadzeniu koszty ogrzania domu były niższe lub przynajmniej porównywalne do kosztów przed remontem.
Program jest realizowany od roku 2022 i potrwa do roku 2025.
Celem Programu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń i poprawa jakości powietrza oraz poprawa efektywności energetycznej budynków, poprzez realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych na rzecz najmniej zamożnych gospodarstw domowych, w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, w tym budynkach komunalnych. Zakładane efekty programu:
- zostanie przeprowadzonych 210 przedsięwzięć niskoemisyjnych,
- zostanie zlikwidowanych 199 kopciuchów oraz nastąpi
- ograniczenie zużycia energii o ok. 45%.
INFORMACJE DLA BENEFICJENTÓW:
Jeśli chcesz ocieplić swój dom lub zmienić sposób ogrzewania – program STOP SMOG na terenie Metropolii pomoże Tobie sfinansować te zmiany.
Korzyści z przystąpienia do programu:
- ciepło w Twoim domu za mniejsze pieniądze;
- Twój dom będzie lepiej wyglądał i zyska na wartości;
- nie musisz się martwić o wybór ekipy remontowo-budowlanej i nadzór nad nią;
- czystsze powietrze dla Ciebie, Twojej Rodziny i Twojej okolicy.
Ulotkę dla mieszkańców Będzina, Bobrownik, Bytomia, Dąbrowy Górniczej, Gierałtowic, Katowic, Mysłowic, Tychów i Zabrza programu STOP SMOG można pobrać tutaj.
Ulotkę dla mieszkańców Bierunia, Sośnicowic programu STOP SMOG można pobrać tutaj.
Nr telefonu infolinii 797 151 654
Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 i jest obsługiwana przez pracowników Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii z siedzibą w Katowicach przy ulicy Rymera 3/4. FEWE jest Operatorem projektu STOP SMOG w GZM (na podstawie umowy nr IŚ/64/2023 z dnia 4 grudnia 2023).
Głównym zadaniem Operatora jest wykonanie audytów energetycznych i opracowanie zakresu prac modernizacyjnych, a następnie także nadzór nad ich realizacją.
W związku z tym Operator będzie kontaktować się z wnioskodawcami telefonicznie w celu umówienia terminu wizji lokalnej. Oględziny są niezbędne do opracowania audytu energetycznego, czyli kompleksowego procesu analizy i oceny budynku pod kątem energochłonności, czyli ilości i struktury zużycia energii. Audyt pozwoli na określenie optymalnego zakresu prac modernizacyjnych, których wykonanie ograniczy zużycie energii.
Aby wykonać audyt osoba przeprowadzająca oględziny musi mieć możliwość oględzin budynku z zewnątrz i wewnątrz w celu oszacowania stopnia izolacji murów, stropu, dachu, fundamentu, piwnicy, garażu, przybudówek, nadbudówek oraz musi mieć dostęp do:
- kotłowni lub ewentualnych innych miejsc, w których znajduje się źródło ciepła w Pani/Pana domu,
- pomieszczeń w których znajduje się instalacja grzewcza (np. grzejniki, widoczne rury),
- pomieszczeń, w których znajdują się kominy i otwory kominowe,
- przegród zewnętrznych w celu oszacowania stopnia izolacji murów, stropu, dachu, fundamentu, piwnicy, garażu, przybudówek, nadbudówek.
Osoby przeprowadzające oględziny będą dokonywać pomiarów, sporządzać notatki, mogą poprosić o następujące dokumenty do wglądu: projekt budynku, informacje o zużyciu ciepła i kosztach energii (na podstawie faktur), przeglądy okresowe instalacji. Audytor może wykonać zdjęcia w/w części budynku i całego budynku z zewnątrz.
ZAKRES PRAC MOŻLIWY DO WYKONANIA W RAMACH PROGRAMU:
Wartość remontu w Twoim budynku może być sfinansowana nawet do kwoty 106 tys. PLN, jeśli taką potrzebę wskaże audyt energetyczny!
W ramach programu zostaną przeprowadzone prace remontowe, które zmniejszą zapotrzebowanie budynków mieszkalnych jednorodzinnych na energię do ich ogrzewania i podgrzewania wody. Zakres prac w konkretnym budynku zostanie określony na podstawie audytu energetycznego. Potem audytor określi, jakie prace remontowe należy przeprowadzić, aby zmniejszyć zużycie energii w Twoim budynku, np. materiały, które należy zastosować, potrzebne zmiany w instalacjach, itp. Zakres prac zostanie określony w taki sposób, by po ich przeprowadzeniu koszty ogrzania domu były niższe lub przynajmniej porównywalne do kosztów przed remontem.
Zgodnie z porozumieniem średni koszt przedsięwzięcia niskoemisyjnego nie może przekroczyć 53 000 PLN.
W uzasadnionych przypadkach by nie doprowadzić do ubóstwa energetycznego beneficjentów końcowych GZM zapewni dodatkowe finansowanie w wysokości do 53 000,00 PLN na jedno przedsięwzięcie niskoemisyjne. Zwiększone dofinansowanie będzie możliwe również dla osób, które złożyły wniosek w I naborze. Zakres prac w budynkach zostanie określony w taki sposób, by po ich przeprowadzeniu koszty ogrzania domu były niższe lub przynajmniej porównywalne do kosztów przed remontem.
Prace możliwe do wykonania w ramach programu:
- wymiana lub likwidacja zanieczyszczających, nieefektywnych pieców i kotłów na ekologiczne;
- docieplenie ścian, stropów, podłóg na gruncie, stropodachów, dachów;
- likwidacja liniowych i punktowych mostków cieplnych;
- wymiana okien i drzwi zewnętrznych;
- podłączenia do ciepła systemowego lub gazu;
- instalacje OZE m.in. pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne;
- modernizacja systemu wentylacji;
- naprawy kominów.
JAKIE MUSISZ SPEŁNIĆ WARUNKI BY ZOSTAĆ BENEFICJENTEM PROGRAMU?
- posiadasz tytuł prawny do budynku mieszkalnego – trzeba być właścicielem, współwłaścicielem lub posiadaczem samoistnym budynku jednorodzinnego, bądź lokalu mieszkalnego w budynku jednorodzinnym;
- powierzchnia użytkowa Twojego budynku nie może przekroczyć 200 m2 (dla budynków, w których są 2 lokale mieszkalne łączna powierzchnia użytkowa nie może przekroczyć 300m2);
- mieszkasz w budynku, którego dotyczy wniosek;
- dochód w rozumieniu ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111 oraz z 2021 r. poz. 1162, 1981, 2105 i 2270) na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekroczyć:
- dla gospodarstw jednoosobowych –175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym,
- dla gospodarstw wieloosobowych – 125% kwoty najniższej emerytury;
Od 1 marca 2024 roku najniższa emerytura wynosi: 1780,96 złotych, złotych, w związku z tym:
->125% tej kwoty wynosi: 2 226,20 złotych,
-> 175% tej kwoty wynosi: 3 116,68 złotych.
*Dochód gospodarstwa domowego oblicza się, dodając wszystkie DOCHODY BRUTTO pomniejszone o koszty uzyskania przychodu i składki na ubezpieczenia społeczne (składki emerytalne, rentowe i chorobowe) osób, które stale zamieszkują razem w tym gospodarstwie.
By podać rzetelnie wysokość dochodu wnioskodawcy proszeni są o dołączenie zaświadczenia o dochodach wydawanych na podstawie art. 411 ust. 10g ustawy Prawo Ochrony Środowiska do dnia 13 marca 2023 r. – zazwyczaj takie zaświadczenia wydawane są w ośrodkach pomocy społecznej.
- będziesz musiał zobowiązać się do utrzymania trwałości Programu przez co najmniej 5 lat, tzn. nie będzie można zdemontować, zniszczyć czy zmodyfikować urządzeń zamontowanych w ramach Programu;
- nie będziesz mógł sprzedać budynku w okresie 5 lat o od daty zakończenia prac remontowych;
- nie możesz posiadać łącznych środków własnych oraz zasobów majątkowych, które przekraczają 53 000 zł (nie dotyczy wartości budynku i gruntu związanego z budynkiem, którego wniosek dotyczy).
Co należy zrobić:
- zapoznaj się z regulaminem programu STOP SMOG w Twoim urzędzie gminy i pobierz wniosek – linki w zestawieniu tabelarycznym;
- złóż wypełniony wniosek w Twoim urzędzie gminy – do 30 listopada 2023 trwa II nabór!
- urząd gminy zweryfikuje Twój wniosek;
- umówi się z Tobą audytor energetyczny, który oceni stan techniczny Twojego domu;
- podpisz umowę na realizację przedsięwzięcia niskoemisyjnego z Twoją gminą;
- umówi się z Tobą ekipa remontowo-budowlana.
Obowiązki po remoncie domu:
- nie używaj jakichkolwiek dodatkowych kotłów czy pieców;
- nie likwiduj urządzeń, systemów, instalacji lub innych elementów, będących przedmiotem przedsięwzięcia niskoemisyjnego, bez zgody gminy, wyrażonej w związku z zaistniałymi uwarunkowaniami technicznymi;
- nie spalaj śmieci;
- stosuj się do instrukcji użytkowania zamontowanych urządzeń;
- pamiętaj o kontrolach kominiarskich.
A po całej inwestycji ciesz się ładniejszym, cieplejszym i zdrowszym domem dla Ciebie i Twoich bliskich!
Program STOP SMOG jest realizowany zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 21 listopada 2008 o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz centralnej ewidencji emisyjności budynków Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 stycznia 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków
Informacje dla osób, które złożyły wniosek w I naborze:
- do końca roku zostaną wykonane audyty energetyczne. Informację o rozpoczęciu audytów wraz ze wskazaniem podmiotu realizującego przekażą pracownicy urzędów. Audytorzy będą posługiwać się dokumentem potwierdzającym, że działają na rzecz GZM i gmin; w razie wątpliwości co do prawdziwości audytora zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu: 32 718 07 40.
- Po wykonanych audytach planowane jest podpisanie umów na realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych.
- Prace budowlane rozpoczną się w 2024 roku.
ZAPRASZAMY DO KONTAKTU:
Bedzin | Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urząd Miejski w Będzinie ul. 11 Listopada 20 pokój 01, Będzin |
32 267 91 72 | ekologia@um.bedzin.pl | |
Bieruń | Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami, Biuro Funduszy Zewnętrznych Urząd Miejski w Bieruniu Rynek 14, Bieruń |
32 708 09 84;
32 708 09 64 |
naczelnikos@um.bierun.pl
|
regulamin http://dzienniki.slask.eu/legalact/2022/7225/ wkład własny http://dzienniki.slask.eu/legalact/2022/7226/ https://www.bierun.pl/main/aktualnosci/Nie-przegap-uzupelniajacego-naboru-do-Programu-STOP-SMOG-w-GZM/idn:6831 |
Bobrowniki | Referat Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urząd Gminy Bobrowniki ul. Gminna 8 pok. 6, Bobrowniki |
32 287 78 87 wew. 43 | Lukasz.kosobudzki@bobrowniki.pl | http://dzienniki.slask.eu/legalact/2022/6887/ |
Bytom | Wydział Inżynierii Środowiska Urząd Miejski w Bytomiu ul. Parkowa 2 pok. 110a lub 320 Bytom |
32 283 63 42 32 786 81 39 32 786 83 21 |
as@um.bytom.pl | http://dzienniki.slask.eu/legalact/2022/6795/
https://www.bytom.pl/dla-mieszkanca/program-stop-smog-w-gzm |
Dąbrowa Górnicza | Wydział Ochrony Środowiska Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej ul. Graniczna 21, Dąbrowa Górnicza |
32 295 68 13 | rgabrek@dg.pl | http://dzienniki.slask.eu/legalact/2022/7745/
https://www.dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/rozpoczelismy-nabor-wnioskow-do-programu-stop-smog-w-gzm/ |
Gierałtowice | Referat Ochrony Środowiska Urząd Gminy Gierałtowice ul. Ks. Roboty 48, Gierałtowice |
32 301 13 92 | ros@gieraltowice.pl | |
Katowice | Urząd Miasta Katowice Miejskie Centrum Energii ul. Młyńska 2b, Katowice |
32 259 32 85 | mce@katowice.eu | |
Mysłowice | Wydział Ochrony Środowiska ul. Powstańców 1, Mysłowice Urząd Miasta Mysłowice |
575 001 992,
575 001 996 |
srodowisko@um.myslowcie.pl | http://dzienniki.slask.eu/legalact/2022/7239/ |
Sośnicowice | Urząd Miejski w Sośnicowicach ul. Rynek 19, Sośnicowice |
32 335 86 22 | ssteczuk@sosnicowice.pl | |
Tychy | Wydział Komunalny, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urząd Miasta Tychy al. Niepodległości 49 piętro 9 pok. 905, Tychy |
32 776 39 15 885 531 704 |
roman.szromczyk@umtychy.pl | http://dzienniki.slask.eu/legalact/2022/7728/
https://umtychy.pl/artykul/8155/program-stop-smog |
Zabrze | Wydział Ekologii Urząd Miejski w Zabrzu ul. Wolności 286, Zabrze |
32 373 34 45 32 373 34 88 32 373 35 06 32 373 33 33 |
sekretariat_we@um.zabrze.pl | http://dzienniki.slask.eu/legalact/2022/7606/
https://miastozabrze.pl/dla-mieszkancow/5457-2/dofinansowanie/stop-smog/ |
GZM | Wydział Ochrony Powietrza i Efektywności Energetycznej
Department of Infrastructure and the Environment Urząd Metropolitalny Górośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Ul. Barbary 21a, Katowice
|
32 718 07 40 | is@metropoliagzm.pl |