Subscribe Now

Trending News

This site uses cookies to provide services at the highest level. Further use of the site means that you agree to their use.
image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Metropolis of Science

Nauka to nowy przemysł. W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dzięki współpracy samorządów, uczelni wyższych i instytutów badawczych, realizujemy interdyscyplinarne projekty naukowe. Pobudzamy w ten sposób kreatywność mieszkańców GZM i wzmacniamy konkurencyjność całego regionu.

W GZM studenci uczą się od najlepszych wykładowców z takich uniwersytetów, jak Oxford, Harvard, Cambridge czy Stanford, a na kierunkach artystycznych mogą spotkać się ze zdobywcami np. Oscara czy Grammy.

Program „Metropolia Nauki” działa w GZM od 2019 roku. Jest pakietem narzędzi finansowych i organizacyjnych, wspierających uczelnie w podnoszeniu swojej oferty edukacyjnej, a przez to wzmacniających rolę GZM jako ośrodka akademickiego i badawczo-rozwojowego.

W GZM działa 26 uczelni wyższych, na których kształci się ponad 92 tys. studentów.

Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki

Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki to podstawowe narzędzia współpracy z uczelniami, z którego korzystamy w GZM.

Udzielamy dotacji w pięciu różnych obszarach, a o dofinansowanie mogą wnioskować uczelnie na projekty, z których skorzystają nie tylko pracownicy akademiccy i badacze, ale również studenci i doktoranci.

To nasza propozycja, aby podnosić jakość edukacyjną, jak również przeciwdziałać depopulacji naszego regionu, ponieważ decyzja o podjęciu studiów w danym mieście, to często decyzja na całe życie dotycząca wyboru miejsca, w którym podejmiemy pierwszą pracę i założymy rodzinę.

Aktualny regulamin oraz formularze wniosków są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej: Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki

Obszary tematyczne, którym udzielamy wsparcia w ramach Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki:

01 Światowej klasy naukowcy i twórcy w Metropolii – dla społeczności akademickiej z przeznaczaniem na zaproszenie naukowców, którzy związani są z uczelniami najwyżej notowanymi w rankingach światowych lub twórców, którzy są laureatami najbardziej prestiżowych nagród do przeprowadzenia wykładów, spotkań otwartych lub wspólnych projektów badawczych.

02 Wsparcie badań – dla doktorantów oraz pracowników naukowych w stopniu doktora w realizacji własnych projektów badawczych.

03 Nowatorskie metody kształcenia – dla pracowników uczelni na dofinansowanie programów wykorzystujących metody „kształcenia w działaniu” poprzez podejmowanie współpracy z partnerami zewnętrznymi lub polegającymi na uruchomieniu nowych przedmiotów i kierunków studiów.

04 Konkursy i wydarzenia naukowe – dla studentów i kół naukowych na dofinansowanie do wzięcia udziału w wydarzeniach, polegających na współzawodnictwie naukowym.

05 Studiuj w Metropolii – dla uczelni w celu realizacji projektów, które zachęcą uczniów szkół średnich do podjęcia studiów w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Wysokość dofinansowania, które można otrzymać z GZM na realizacją projektów w powyższych obszarach, wynosi od 75 do 99 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Nabór wniosków w ramach „Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki” odbywa się co najmniej dwa razy do roku i jest ogłaszany w naszym Biuletynie Informacji Publicznej. Wyjątkiem jest obszar 01 – światowej klasy naukowcy, gdzie wnioski przyjmujemy przez cały rok. W przypadku, gdy naukowiec jest laureatem znaczącej nagrody w skali globalnej, nie ma konieczności aby posiadał on afiliację uczelnianą

Konkurs na najlepsze prace dyplomowe

Co roku nagradzamy finansowo studentów za obronione prace licencjackie, inżynierskie i magisterskie. Nabór prac konkursowych trwa każdego roku do 30 listopada. Wysokość nagród to:

2000 zł brutto za najlepszą pracę licencjacką lub inżynierską

3500 zł brutto za najlepszą pracę magisterską

To ciekawy sposób na zaprezentowanie swoich pierwszych osiągnięć naukowych przez studentów i absolwentów metropolitalnych uczelni.

Zakres tematyczny prac powinien dotyczyć tematyki związanej z zadaniami realizowanymi przez GZM (kształtowanie ładu przestrzennego, rozwój społeczno-gospodarczy; integracja i rozwój transportu publicznego oraz  metropolitalnego transportu pasażerskiego; promocja; współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku metropolitalnego) oraz ze strategii rozwoju GZM (Priorytety: Adaptacja do zmian klimatu i odporność, Mobilność i dostępność, Przestrzeń i spójność społeczna, Metropolitalność i Innowacyjność, Współpraca i otwartość).

Program Naukowy dla Śląska

Chronologicznie najmłodszy, jednak powstał tylko dzięki konsekwentnym działaniom, które są podejmowane od 2019 roku przez GZM, władze województwa oraz uczelnie wyższe. Program Naukowy dla Śląska to rodzaj funduszu badawczego, z którego finansowane będą interdyscyplinarne projekty wdrożeniowe, które będą ukierunkowane na rozwiązywanie najważniejszych wyzwań związanych z transformacją energetyczną naszego regionu w związku z wygaszaniem kopalń i elektrowni węglowych.

Tak wyglądała droga do powstania Programu Naukowego dla Śląska:

  • 2019 Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki dla 24 uczelni publicznych i niepublicznych, które działają na terenie GZM
  • 2021 Przyznanie Katowicom, stolicy GZM, tytułu „Europejskiego Miasta Nauki 2024”
  • 2022 powstanie Konsorcjum Akademickie Katowice, które zostało utworzone przez siedem publicznych uczelni wyższych z Katowic
  • 2024 obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024
  • 2024 utworzenie Programu Naukowego dla Śląska
Skip to content