image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Aktor Marcin Dorociński był gościem specjalnym podczas pokazu filmu „Znikająca Wyspa” w ramach Drzwi Otwartych Metropolii. Po projekcji odbyła się dyskusja o zmianach klimatycznych, w której wziął udział również prof. Piotr Skubała, biolog i ekolog.

Wprowadzeniem do rozmowy o tym jak zmienia się klimat na całej kuli ziemskiej był film„Znikająca Wyspa”. Obraz opowiada o małym, wyspiarskim państwie Kiribati,położonym na Ocenie Spokojnym. Jego mieszkańcy już teraz odczuwają wpływ człowieka na przyrodę, a w przyszłości wyspy mogą zniknąć pod wodą.

Podczas dyskusji poruszono wiele kwestii dotyczących tego jak ludzie na całym świecie wpływają na środowisko naturalne.

– Zmiany klimatyczne są zaawansowane, możemy liczyć już tylko na cud – powiedział prof. Piotr Skubała.

– Wydaje mi się, że trzeba teraz zrobić tak, żeby mądrzy ludzie powiedzieli co zrobić, a ludzie, którzy mają wpływ na decyzje, posłuchali tych rad – podkreślał Marcin Dorociński.

Zobaczcie wideo:

Zastanawiano się również co można zrobić, aby zahamować rozmiar zmian klimatycznych i zminimalizować ich skutki.

– Ja największą nadzieję widzę w ludziach – przyznał prof. Piotr Skubała.

– Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za naszą planetę – zaapelował Marcin Dorociński,aktor, mocno angażujący się w akcje społeczne na rzecz ochrony środowiska.

Obaj eksperci byli zgodni, że konieczna jest zmiana tylu życia przez ludzi na całym świecie. Każdy człowiek może pomóc planecie, m.in. poprzez ograniczenie zużycia wody czy prądu, a także segregując odpady.