image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Od 29 do 31 marca czteroosobowa delegacja z gminy Sośnicowice gościła z wizytą w partnerskim  mieście Linden w Niemczech. Przewodnicząca Rady Miejskiej Regina Bargiel, Burmistrz Sośnicowice Leszek Kołodziej, Sekretarz Gminy Kazimierz Kaczmar oraz Anna Wocławek – podinspektor ds. promocji uczestniczyli w obchodach 30-lecia Marienmarktu.

Marienmarkt to wiosenny jarmark, którego tradycje sięgają XVIII wieku, kiedy to miasto Linden otrzymało oficjalne zezwolenie organizowania targu z kramami i sprzedażą bydła. Nazwa wywodzi się od Najświętszej Maryi Panny, gdyż jarmark odbywał się w święto Zwiastowania Pańskiego, czyli 25 marca.

W tym roku Marienmarkt miał swoją 30-tą odsłonę po kilku latach zawieszenia. Choć sam jarmark odbył się w niedzielę, 31 marca, obchody trwały już od piątku. W piątek wieczorem, w hali telewizyjnej, miał miejsce program sceniczny, podczas którego wystąpili m.in. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Linden oraz „Posaunenchor” Ewangelickiej Misji Miasta Linden, męska grupa śpiewacza zaprezentowała kilka utworów w lokalnym dialekcie, a na koniec swój zabawny i pełen energii repertuar przedstawiła grupa „Heinrich”.

W sobotę, w kościele ewangelickim odbyło się dziękczynne nabożeństwo ekumeniczne. Miejscowa pastorka i ksiądz z parafii katolickiej wspólnie modlili się w intencji uczestników jarmarku. Nabożeństwo śpiewem uświetnił parafialny chór gospel.

W niedzielę, o godzinie 10.15 nastąpiło oficjalne otwarcie jarmarku. Podczas tej uroczystości odczytano i wywieszono regulamin targu, a stara komisja jarmarkowa przekazała swój urząd nowej, młodej ekipie. Po rozpoczęciu wszyscy odwiedzający mogli kupować rozmaite produkty oferowane przez licznych handlarzy, można było spróbować lokalnych potraw, podziwiać występy młodzieży i dzieci, a także pobawić się przy muzyce ulicznych grajków.

Dla delegacji z gminy było to nie tylko czas zabawy, ale przede wszystkim owocnych spotkań z przyjaciółmi, bo większość osób zna się już od prawie 26 lat, kiedy to podpisano umowę o współpracy. W szerokim, międzynarodowym gronie, bo do Linden przyjechali także partnerzy z Austrii i Francji, rozmawiano o rozwoju partnerstwa, o celach na przyszłość, a także o problemach i sposobach ich rozwiązywania w poszczególnych krajach.

Nasza delegacja miała także szansę poznać kawałek regionu, kiedy to zwiedzała starówkę w Alsfeld. To urokliwe miasteczko, o którym pierwsze wzmianki są już z XI wieku, zachwyca przepięknymi budynkami z muru pruskiego, wąskimi uliczkami oraz starymi, miejskimi studniami. Historia tego miasteczka, które było kiedyś ważnym punktem na handlowych szlakach Europy, zachwyciła wszystkich zwiedzających, a kulinarne specjały pozwoliły poznać region także „od kuchni”.

Nasza delegacja wyjechała z Niemiec z nowymi pomysłami na współpracę, a także z pozdrowieniami dla mieszkańców gminy Sośnicowice od mieszkańców Linden.

Źródło:www.sosnicowice.pl