image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Bytom rozpoczyna projekt modernizacji oświetlenia drogowego, w ramach którego aż 2230 miejskich opraw zostanie wymieniona na energooszczędne oświetlenie LED-owe. W parku, na ulicach i placach Bytomia będzie jaśniej i bezpieczniej. Spadną też rachunki za energię elektryczną – zużycie prądu może zmniejszyć się nawet o połowę!

9 kwietnia prezydent Mariusz Wołosz i dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów – Józef Butrym podpisali umowę z firmą FBSerwis SA, która przeprowadzi modernizację oświetlenia drogowego w Bytomiu. Inwestycja obejmie m.in. montaż 2230 nowych opraw LED z systemem redukcji mocy, demontaż i utylizację starych opraw, wymianę przewodów i wysięgników na słupach oświetleniowych. Wartość inwestycji wyniesie około 3,4 mln zł.

Ekonomicznie, ekologicznie i estetycznie

Będzie jaśniej i bardziej komfortowo. Ale też bezpieczniej – odczują to wszyscy mieszkańcy: zarówno spacerowicze w parku, jak i kierowcy. Nowe oświetlenie będzie doświetlało, ale nie oślepiało – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. Miasto zyska też oszczędności. Koszty energii elektrycznej mają zmaleć z 535 tys. zł do 289 tys. zł rocznie. Wynika to z zastosowania nowoczesnych opraw LED-owych, ale także z redukcji mocy w godzinach późnonocnych, kiedy ruch samochodów i pieszych jest znikomy.

Zużycie prądu zmniejszy się nawet o 47%. Dodatkowe oszczędności ma przynieść też wprowadzenie redukcji mocy w godzinach późnonocnych. Zgodnie z naszymi kalkulacjami, koszty energii elektrycznej zmaleją o około 250 tys. zł rocznie. Zmaleją też koszty konserwacji oświetlenia drogowego. Do tego dochodzą argumenty ekologiczne: energooszczędność, trwałość zastosowanego rozwiązania oraz ograniczenie emisji CO2 – dodaje wiceprezydent Michał Bieda.

Modernizacja ograniczy zjawisko tzw. light pollution – zanieczyszczenia świetlnego. Nowoczesne oprawy lepiej ukierunkowują stożek światła – mniej światła z lamp ulicznych będzie świecić w okna mieszkańców.

Zamiast pożółkłych kloszy – LED-y

Jak wynika z przeprowadzonego audytu ekonomiczno-technicznego oświetlenia dróg, ulic i miejsc publicznych w Bytomiu, wiele opraw posiada pożółkłe klosze lub nie spełnia wymogów obecnej normy oświetleniowej. Lampy zamontowane są pod złym kątem i nierównomiernie rozmieszczone. Część opraw jest wyeksploatowana. Ten stan wkrótce się zmieni. Łącznie na terenie Bytomia znajduje się 10,7 tys. punktów oświetleniowych, z czego około 7,5 tys. to punkty oświetleniowe firmy Tauron – do gminy należy 2870 lamp. Modernizacja obejmie 2230 lamp, czyli prawie 80% miejskich punktów świetlnych – mówi Józef Butrym, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

W ramach projektu wymienione zostanie oświetlenie m.in. w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla, wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych (m.in. al. Jana Nowaka Jeziorańskiego, ul. Konstytucji, Stolarzowickiej, Wrocławskiej, ks. Jana Frenzla, Frycza-Modrzewskiego, Zabrzańskiej), przy Rynku i innych placach (pl. Sikorskiego, pl. Akademickim) oraz wzdłuż części ulic w Śródmieściu i dzielnicach Bytomia (m.in. przy ul. Dworcowej, Kolejowej, Olimpijskiej, Tarnogórskiej, Batorego, Chrobrego, Smolenia, Żeromskiego, al. Legionów, Siemianowickiej, Tuwima, Brzezińskiej, Staffa, Alojzjanów, Oświęcimskiej, Powstańców Śląskich, Arki Bożka, Długiej, Hlonda, Szymały, Sikorskiego, Wolnego, Popiełuszki, Elektrownia, Ossolińskiego, Czecha, Pogodnej, Fabrycznej, Szyby Rycerskie).

Poprawi się też estetyka – oprawy zostaną ujednolicone. Środki w wysokości 508 tys. zł na realizację modernizacji miejskiego oświetlenia zostały zabezpieczone w budżecie miasta Bytom. O dofinansowanie w wysokości 2 mln 882 tys. zł miasto stara się z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) oś priorytetowa: IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna.

Źródło: bytom.pl