image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Z 25 najbardziej zaśmieconych miejsc w Katowicach mieszkańcy wybrali pięć, które teraz wspólnie z wolontariuszami posprzątają. W najbliższą sobotę zaczną w Załężu.

SprzątaMy Dzielnice to projekt Stowarzyszenia Wolnej Herbaty i Urzędu Miasta. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem dzikich wysypisk i edukacja. Mieszkańcy najpierw sami zgłaszali zaśmiecone tereny na stronie wydarzenia na Facebooku i za pomocą elektronicznej ankiety. W efekcie z 67 zgłoszeń Stowarzyszenie Wolnej Herbaty wybrało 25 miejsc, na które następnie można było oddawać głosy (na facebookowym fanpage’u Stowarzyszenia). W pięciu lokalizacjach z największą liczbą głosów odbędą się teraz społeczne akcje sprzątania zakończone integracyjnym grillem dla uczestników. Pierwsza już w najbliższą sobotę w Załężu.

W finale znalazły się tereny w pięciu dzielnicach i tradycyjnie już są to miejsca zielone. W Giszowcu (507 głosów) mieszkańcy chcą posprzątać las w okolicy ul. Adama, w Załężu (492 głosy) okolice nieczynnych torów kolejowych za ulicą Gliwicką, od cmentarza przy Gliwickiej do ulicy Pośpiecha. W Koszutce (388 głosów) – tereny zielone wzdłuż starego nasypu kolejowego, pomiędzy ulicami Stęślickiego a Słoneczną. Na osiedlu Witosa 385 głosów zdobył teren zielony za sklepem Makro, pomiędzy ulicami Pukowca, Kolońską i Kossutha. Do finałowej piątki, z 377 głosami, załapał się też teren w Ligocie – Panewnikach. Chodzi o Las Panewnicki, przy os. Kokociniec, od strony ulicy Szojdy.

W tym roku akcja wpisuje się też w ogólnoświatowy Trash Challenge – przed i po sprzątaniu jego uczestnicy zrobią sobie wspólne zdjęcie, które pokaże efekt ich pracy i opublikują w mediach społecznościowych.

W zeszłym roku w akcjach sprzątania wzięło udział w sumie ponad 160 osób. Wolontariusze zebrali osiem kontenerów śmieci. Akcje połączone są z edukacją ekologiczną. Dlatego uczestnicy proszeni są o zabranie własnego kubka, talerza i sztućców wielorazowego użytku. Do picia będzie „Kranówka katowicka”, którą prosto z hydrantu zaserwują Katowickie Wodociągi S.A. Resztę potrzebnych do sprzątania rzeczy zapewniają Wydział Kształtowania Środowiska UM w Katowicach i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Na uczestników sprzątania będą też czekały sadzonki drzew od Nadleśnictwa Katowice. Samochody dostawcze na potrzeby akcji zapewnia firma Traficar.

Akcja jest częścią projektu KATOobywatel, realizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach.

Szczegóły: fb.com/wolnaherbata, https://katoobywatel.katowice.eu 

Źródło:www.katowice.eu