Śródmieście powinno być wizytówką miasta i tam należy zintensyfikować działania rewitalizacyjne – wynika z raportu monitoringu Gminnego Programu Rewitalizacji. Po dwóch latach od przyjęcia GPR-u miasto sprawdza, czy założone wcześniej cele odnowy były właściwe i czy przynoszą one spodziewane efekty.
Monitoring, na zlecenie Urzędu Miejskiego w Bytomiu przygotował dr Krzysztof Wrana z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (członek Komisji Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska PAN, ekspert Komitetu Gospodarki Miejskiej Krajowej Izby Gospodarczej). Dokument zawiera m.in. analizę wskaźników ustalonych do celów programu, opis zmian zaistniałych w podobszarach rewitalizacji, a także rekomendacje, w którym kierunku powinien się zmieniać Gminny Program Rewitalizacji. Do oceny sytuacji w podobszarach rewitalizacji wykorzystano badanie ankietowe, którego uczestnikami byli przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się działaniami rewitalizacyjnymi.
Przypomnijmy, Gminny Program Rewitalizacji to dokument, bez którego Bytom nie mógłby ubiegać się o pieniądze unijne w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI).
To on wyznacza kierunek rozwoju i ścieżki, jakimi powinno miasto podążać, by wyjść z kryzysu. Wskazuje źródła finansowania działań, ustala też, jakie są najpilniejsze na danym obszarze.
Jak wynika z raportu monitoringu, o ile cele i kierunki rozwoju miasta nie powinny się zmieniać, to należy zweryfikować, czy znajdujące się w GPR-ze projekty przystają do realnych potrzeb.Analiza dra Krzysztofa Wrany potwierdziła, że wiele projektów przygotowywanych w latach 2015-2016 jest w tej chwili niedoszacowanychalbo nieaktualnych, na przykład z powodu spadku liczby bezrobotnych – mówi Michał Bieda, wiceprezydent Bytomia.
Wiceprezydent dodaje również, że kolejnym problemem utrudniającym realizację Gminnego Programu Rewitalizacji jest występujący w całym kraju wzrost kosztów materiałów budowlanych. Oszacowane wówczas kwoty inwestycji nie przystają do dzisiejszych realiów. Wiele przetargów jest unieważnianych, trzeba je ogłaszać kilkakrotnie, ponieważ wykonawcy oferują kwoty znacznie wyższe od tych, które zagwarantowano w budżecie – podkreśla Michał Bieda. Tak jest m.in. z Młodzieżowym Domem Kultury przy ul. Powstańców Warszawskich czy z budynkami mieszkalnymi na Bobrku czy w Śródmieściu.
Jednym z kierunków zmian rekomendowanych przez dra Krzysztofa Wranę jest m.in. przygotowywanie projektów umożliwiających podnoszenie kwalifikacji także osobom pracującym, a nie – tylko bezrobotnym i zagrożonych wykluczeniem społecznym. W procesie rewitalizacji chcą uczestniczyć wszyscy mieszkańcy Bytomia i koncentrowanie się tylko na jednej grupie budzi poczucie niesprawiedliwości. Tym bardziej, że jednym z nowych problemów nakreślonych w monitoringu GPR, jest nowy rodzaj klienta pomocy społecznej niezainteresowanego jakimkolwiek działaniem wymagającym aktywności własnej.
Osoby biorące udział w ankiecie na temat wdrażania Gminnego Programu Rewitalizacji wskazały też pozytywne aspekty zmian. Według nich to wzrost aktywności społecznej w Rozbarku, Bobrku czy Śródmieściu, a także poprawa estetyki, zwłaszcza Rozbarku i Żabich Dołów.
Niemniej jak argumentuje dr Wrana – rewitalizacja w kolejnym okresie wdrażania wejdzie prawdopodobnie w nieco inny etap, gdzie priorytetem są nie tyle punktowe działania skupione na pojedynczych grupach czy obszarach, ale raczej wzmacnianie procesów sprzyjających dalszemu usamodzielnianiu mieszkańców i poprawie warunków życia – czytamy w raporcie. Rewitalizacja w tym okresie to także większe powiązanie prowadzonych działań z rozwojem miasta, jako całości. Dlatego większą uwagę należy skoncentrować na działania w Śródmieściu, które powinno być wizytówką Bytomia, przyciągać mieszkańców, inwestorów i inne podmioty. Położenie nacisku na rewitalizację Śródmieścia wpisuje się w zasadę koncentracji, uznawaną za warunek poprawności procesu przywracania witalności miasta.
Z monitoringiem Gminnego Programu Rewitalizacji można zapoznać się klikając tutaj, załącznik do monitoringu – kliknij tutaj. Dokument pozytywnie zaopiniował już Komitet Rewitalizacji, a na najbliższej sesji Rady Miejskiej aktualizacją GPR-u zajmą się bytomscy radni. Przyjęcie uchwały o aktualizacji GPR-u umożliwi przygotowanie i zgłoszenie dodatkowych projektów rewitalizacyjnych.
Źródło: bytom.pl