image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Młodzież z dwunastu państw przemierzała w środę 17 lipca tereny zielone Sławkowa z mapą i kompasem w ręku. Marsze na orientację, które regularnie odbywają się w Sławkowie, tym razem miały międzynarodowy charakter.

Wszystko za sprawą Międzynarodowej Wioski Dziecięcej, organizowanej przez Stowarzyszenie CISV Dąbrowa Górnicza. Jej uczestnicy – jedenastolatki (ze Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Litwy, Polski, Izraela, Kostaryki, Meksyku, Brazylii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji) wraz z opiekunami przez cztery tygodnie uczą się o prawach człowieka, kształtują też swoją wrażliwość społeczną i kulturową.

– Poza tak poważną tematyką, pobyt w tak zwanej „wiosce” dla młodzieży jest również doskonałą zabawą, niezapomnianym przeżyciem, a także okazją do zawarcia wielu nowych znajomości. Uczestnicy doskonalą przy tym znajomość języka angielskiego – opowiada Janusz Mróz, zastępca burmistrza Sławkowa i członek CISV Dąbrowa Górnicza. Młodzież w czasie pobytu w Polsce mieszka w jednej ze szkół w Dąbrowie Górniczej. Dwa weekendy poszczególni uczestnicy spędzają u polskich rodzin.

CISV Polska (Children International Summer Village) jest niezależną, międzynarodową organizacją non-profit, działającą na rzecz pokoju poprzez edukację dzieci i młodzieży. Celem CISV jest wychowywanie młodego pokolenia poprzez spotkania i wzajemne poznawanie się, tak, by młodzi ludzie czerpali radość z życia w przyjaźni bez względu na rasę, pochodzenie, język, wyznawaną religię, przekonania czy status społeczny. Organizację założyła kilkadziesiąt lat temu amerykańska psycholożka dr Doris Allen, nominowana za to do Pokojowej Nagrody Nobla. Stowarzyszenie organizuje spotkania dzieci i młodzieży na całym świecie, od kilku lat również w Dąbrowie Górniczej.

Źródło: www.slawkow.pl.