image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Trzy ofert wpłynęły do przetargu na wspólny zakup energii elektrycznej. Grupa zakupowa, licząca 113 uczestników, koordynowana jest przez Górnośląsko- Zagłębiowską Metropolię. Średnia cena 1 MWh jest prawie o 5 zł niższa w porównaniu do przetargu ogłoszonego w analogicznym czasie w zeszłym roku. Wciąż jednak jest o ok. 60 proc. wyższa niż w 2016 roku.

Oferty do przetargu grupy zakupowej energii elektrycznej zostały złożone przez trzy spółki: Energa – Obrót S.A., Tauron Sprzedaż GZE sp. z.o.o., PGE Obrót S.A. Zostały przekazane komisji przetargowej, która jeszcze we wrześniu powinna podjąć decyzję dotyczące tego postępowania.

Średnia cena 1 MWh w przetargu na lata 2020-2021 wyniosła 330,79 zł/MWh netto. To o 4,92 zł mniej w porównaniu do średniej ceny uzyskanej w ubiegłorocznym przetargu (aktualnie obowiązująca nas średnia cena za 1MWh to 335,71 zł netto). Przypomnijmy, że w przetargu z 2016 roku średnia cena dla wszystkich grup taryfowych wyniosła 207,52 zł netto;

Porównując kwoty z 2016 roku z tymi, uzyskanymi w 2018 i 2019 roku, wciąż mamy do czynienia z ok. 60-procentową podwyżką cen.

– Obserwując sytuację na rynku energii, w szczególności rosnący od pewnego czasu trend cen CO2, cieszy nas to, że otrzymaliśmy niższe ceny niż w poprzednim przetargu – mówi Karolina Mucha- Kuś, dyrektor Departamentu Projektów i Inwestycji.

– W naszych analizach braliśmy pod uwagę również planowane wdrożenie rynku mocy, co również powinno mieć pozytywny wpływ na ceny energii, które w ostatnim czasie osiągnęły niespotykane dotąd wartości – dodaje.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku przetarg na wspólny zakup energii ogłaszany był dwa razy. Za pierwszym razem, planowana kwota na ten cel została przekroczona o ok. 65 mln zł. Postępowanie zostało unieważnione, a grupa zakupowa zdecydowała o skróceniu czasu obowiązywania umowy z dwóch lat, do roku. Jedno i drugie postępowanie dzielił niespełna miesiąc. W tym – tak krótkim – czasie średnia cena 1 MWh zdrożała o ok. 5 zł (z 331,97 zł netto do 335,71 zł netto).

Pełna dokumentacja przetargowa dostępna jest >>TUTAJ<<

Grupa zakupowa energii elektrycznej: >>  113 zamawiających będzie kupować razem prąd<<