image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

15 sierpnia w Zabrzu-Kończycach odbyły się miejskie obchody upamiętniające wybuch I Powstania Śląskiego.

Uroczystości tradycyjnie zainaugurowała msza święta w kościele pw. Bożego Ciała. Następnie pod Pomnikiem Poległych w Powstaniach Śląskich prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, zabrzańscy radni, reprezentacje jednostek i instytucji miejskich, a także przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych złożyli wieńce i uczcili pamięć powstańców śląskich. O oprawę artystyczną wydarzenia zadbała Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza. Wieczorem, na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury w Kończycach, odbyła się tradycyjna śląska biesiada.

Historia trzech powstań śląskich była wyjątkowo burzliwa. Pierwsze wybuchło 16 sierpnia 1919 r. i było sprzeciwem przeciw aresztowaniu śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej. Nie zakończyło się sukcesem, ale zwróciło uwagę innych krajów na sprawę Śląska. II Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., a jego tłem były przygotowania do plebiscytu, który odbył się w marcu 1921 r. Dopiero trzecie powstanie, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., przesądziło o przyznaniu Polsce dużej części terytorium Górnego Śląska.

Głównymi organizatorami uroczystości, które odbyły się w Zabrzu 15 sierpnia byli: Pamięć i Tożsamość – Komitet Obchodów Rocznicy Powstań Śląskich przy parafii Bożego Ciała w Kończycach, Urząd Miejski w Zabrzu, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Zabrzu-Kończycach oraz Rada Dzielnicy Kończyce.

Źródło: um.zabrze.pl