image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W Mocy Bożego Ducha” – takie hasło przyświecało tegorocznej Pielgrzymce Stanowej Kobiet i Dziewcząt do Matki Boskiej Piekarskiej.

Pielgrzymka kobiet do Piekar Śląskich łączy pokolenia. Od wielu lat, w pierwszą niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia), wierni przybywają do naszego miasta, by modlić się między innymi o zdrowie, szczęście, opiekę oraz dalsze łaski dla siebie i swoich bliskich. Uczestniczą w niej babcie z wnuczkami, matki z córkami, a także całe rodziny, w których tradycja pielgrzymowania jest mocno zakorzeniona. Wszyscy wspólnie biorą udział w niedzielnym nabożeństwie, a każdy z pielgrzymów w tym dniu zwraca się do Matki Boskiej Piekarskiej o wstawiennictwo z własnymi intencjami.

Tegoroczna pielgrzymka rozpoczęła się od modlitw w piekarskiej Bazylice. Po nich ruszyła procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię, gdzie mszę rozpoczął abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki odniósł się do kontekstu historycznego, w jakim odbywa się dzisiejsza pielgrzymka. Wśród istotnych wydarzeń wymienił 100-lecie wybuchu I Powstania Śląskiego, 80. rocznicę śmierci Wojciecha Korfantego, 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 40. rocznicę pierwszej wizyty Jana Pawła II w naszej Ojczyźnie. Przypomniał, że podczas tych wszystkich wydarzeń niezwykle istotną rolę pełniły kobiety. – W powstaniach śląskich do walki przystąpiło około 50 tys. mężczyzn i młodzieńców, najczęściej górników. Udokumentowane są również trzy przypadki kobiet walczących z bronią w ręku. Jednak kobiety z Górnego Śląska angażowały się w powstania na wiele sposobów: od kopania okopów na froncie i opiekowania się rannymi – co było powszechną praktyką – aż po przekonywanie słowem do opowiedzenia się za Polską w okresie plebiscytowym – powiedział arcybiskup.

Katowicki metropolita wezwał również zebranych do tego, aby wspólnymi działaniami popracowali na rzecz poprawy jakości środowiska, które nas otacza. Apelował, by „matki zwracały się ku matce-ziemi otaczając troską naturę i wychowując do szacunku dla stworzenia”. Duchowny przestrzegł także przed zagrożeniem popadnięcia w konsumpcjonizm. 

Następnie rozpoczęła się uroczysta msza święta, której przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Podczas liturgii homilię wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja, który nawoływał kobiety do walki ze złem, a nie z człowiekiem.

W tegorocznej pielgrzymce kobiet do Piekar Śląskich, poza Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sławą Umińską-Duraj oraz Prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik, uczestniczyły m.in. Poseł do Parlamentu Europejskiego Izabela Kloc, Poseł na Sejm Barbara Dziuk, Członkinie Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs i Izabela Domogała oraz radna Sejmiku Województwa Śląskiego Alina Nowak.

Pielgrzymkę zakończą popołudniowe nieszpory i procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej do bazyliki.