image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

SK Innovation − światowy potentat na rynku baterii do aut elektrycznych, który wybuduje swoją fabrykę w Dąbrowie Górniczej − dostał na to przedsięwzięcie ekodofinansowanie.

Ponad 2,58 mld zł — tyle tzw. zielonego finansowania na budowę dwóch fabryk baterii i dwóch fabryk separatorów otrzymał producent od banków w Stanach Zjednoczonych, Europie i Chinach. Pieniądze przeznaczone są dla firm będących przyjaznym środowisku i wdrażających ekologiczne produkty czy usługi. Całe przedsięwzięcie polega na finansowaniu inwestycji na rzecz rozwoju tzw. „zielonego wzrostu”, którego celem jest promowanie wzrostu gospodarczego przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia zasobów naturalnych. W USA i na Węgrzech koreański producent planuje zbudować fabryki baterii, a w Polsce i Chinach fabryki separatorów (LiBS).

Lider produkcji separatorów baterii litowo-jonowych sfinalizował zakup 28 hektarów na terenie naszego miasta w Tucznawie. Będzie to pierwszy zakład południowokoreańskiego koncernu w Europie, w który przedsiębiorstwo zamierza zainwestować około 1,4 mld zł i zatrudnić co najmniej 300 pracowników. Będzie to także jeden z najbardziej ekologicznych zakładów na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tucznawie. Firma dodaje, że to przedsięwzięcie jedyne w swoim rodzaju, a zapewnienie zielonego finansowania jest świadectwem jego zrównoważonej działalności. Dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej jest istotną gwarancją o nieszkodliwości inwestycji dla środowiska.

„Innowacja leży w naszej naturze” to slogan jakim reklamuje się koncern SK Innovation. Na przestrzeni ostatnich lat firma produkowała separatory do baterii o zerowej emisji CO2 do elektrycznych samochodów takich marek jak: Hyundai, Kia czy Mercedes. Inwestor od początku działalności szuka rozwiązań nieszkodliwych dla otoczenia. Koncern wybrał Dąbrowę Górniczą nie bez powodu, Jae Sok Rho, prezes SK Hi-Tech Battery Materials Poland po podpisaniu aktów notarialnych powiedział, że jesteśmy miastem świetnie usytuowanym pod względem przyszłych odbiorców ich produktów, a władze miasta wykazały się wyjątkową inicjatywą, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestora.

SK Group jest rodzinną firmą założoną w 1953 roku. Jej założyciel, Chey Jong-gun odbudował zniszczoną podczas Wojny Koreańskiej manufakturę, dając tym samym początek swojej działalności. Na rynku po raz pierwszy zasłynęli z produkcji koreańskiego włókna poliestrowego, a obecnie to trzeci największy konglomerat w Korei Południowej, do którego należy SK Innovation. Podlega mu 95 zakładów, sygnowanych  marką SK, łącznie zatrudniających ok. 70 tysięcy pracowników w 113 biurach na całym świecie. Azjatycki potentat przede wszystkim prężnie działa na rynku chemicznym, naftowym i energetycznym, jednocześnie posiadając szerokie udziały w telefonii komórkowej, świadcząc również usługi w branży marketingowej, logistycznej czy konstrukcyjnej.