image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Kawiarenka „Misia łapka” po raz kolejny serwować będzie kawę i herbatę na Zlocie Superbohaterów. W rolę kelnerów wcielą się Bure Misie i uczniowie SP nr 40. O zaopatrzenie kawiarenki może zadbać każdy – wystarczy, że zechce podzielić się z innymi ciastem, czekoladką czy cukierkiem.

„Misia łapka” to pomysł zaczerpnięty z letnich obozów dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, prowadzonych przez Fundację Burego Misia na Kaszubach. Kilka lat temu organizatorzy Zlotu Superbohaterów zaproponowali nam, żebyśmy z kawiarenką pojawili się na zlocie i przyjęliśmy zaproszenie – mówi Marta Cała-Sturzbecher ze Wspólnoty Burego Misia.

W organizację kawiarenki włączyli się również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 40 razem ze szkolnym pedagogiem Magdaleną Kompałą. Rozstawiają zastawę na płycie Rynku i tam zapraszają na kawę i herbatę. Ceny napojów są konkurencyjne, ale niewykluczone, że jak co roku, dla głodnych, zmęczonych przemarszem Superbohaterów znajdzie się coś na ząb. Liczymy na to, że i w tym roku w ramach akcji „Podziel się maszkietem” znajdą się chętni, którzy zechcą podzielić się z innymi upieczonym przez siebie ciastem – mówi Marta Cała-Sturzbecher. Kto nie potrafi piec, może przynieść do naszej kawiarenki czekoladki, cukierki, zdrowe przekąski. Chętnie przyjmiemy i poczęstujemy innych.

Jak opowiada, akcja z maszkietami zaczęła się dość spontanicznie: W 2014 roku do naszej kawiarenki ktoś przyszedł z babeczkami i powiedział „upiekłem specjalnie dla was”. Ktoś inny zobaczył i pobiegł do sklepu kupić czekoladki. Od tego czasu darczyńców jest coraz więcej.

Ciasto i przekąski można przynosić do „Misiej łapki” w sobotę i niedzielę od 13.00 do 18.00. Maszkiety będą bezpłatne, a dochód ze sprzedaży kawy i herbaty zasili Fundację Burego Misia i SP nr 40.

Przypomnijmy, Wspólnota Burego Misia została założona przez ks. Czesława Marchewicza w 1983 roku. Jej celem jest pomoc osobom z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną. Działa w Bytomiu, Poznaniu i Krakowie. Bure Misie to osoby niepełnosprawne, którymi opiekują się Bure Niedźwiedzie – pełnosprawni, młodzi ludzie (w wieku od 16 do 30 lat). Powołano również Fundację Burego Misia, dzięki której wspierana jest Osada Burego Misia. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Oznacza to, że każda osoba fizyczna może przekazać na jej rzecz 1% podatku dochodowego.

Na zdjęciach: kawiarenka „Misia łapka” w roku 2014