image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Przed nami druga edycja międzynarodowego Turnieju Miast Zrównoważonych, którego celem jest zachęcenie mieszkańców do podróżowania innymi środkami transportu niż samochód. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia włącza się w zabawę po raz pierwszy. Rywalizacja będzie się odbywać w wybranych dzielnicach Katowic, Sosnowca i Gliwic. Aby zbierać punkty i rywalizować o nagrody, wystarczy pobrać na telefon bezpłatną aplikację MUV. Zabawa rozpocznie się 23 września i potrwa do 8 grudnia tego roku.

Aplikacja MUV (Mobility Urban Values) powstała w ramach projektu badawczego, finansowanego przez Unię Europejską w ramach programu „Horyzont 2020”. Celem aplikacji jest symboliczne przeobrażenie miasta w arenę sportową, a użytkownika – w sportowca.

Zasady oparte na zdrowej rywalizacji

Mieszkańcy po zainstalowaniu MUV na telefonie rozpoczynają zabawę w grze miejskiej, która polega na zbieraniu punktów za przebyte dystanse. Podróżować można na wiele sposobów: pociągami, autobusami, tramwajami, rowerami czy pieszo. Można także korzystać z transportu współdzielonego.

Rywalizacja w Metropolii będzie się odbywać w trzech miastach na obszarze trzech dzielnic: Katowice – Zawodzie, Sosnowiec – Pogoń, Gliwice – Osiedle Politechnika.

Twórcy aplikacji przewidzieli cztery poziomy zaawansowania: Newbie, Rookie, Pro, Star (ze względu na międzynarodowy charakter aplikacji, niektóre komendy zapisane są w języku angielskim). Aby przejść na wyższy poziom, należy ukończyć wskazane przez aplikację wyzwania.

Zaangażowanie 16 miast z całego świata

Najwięcej punktów podczas gry  MUV zapewniają piesze spacery. Najmniej – jazda samochodem. Punkty za zarejestrowane podróże są zliczane od poniedziałku do niedzieli. Swoje wyniki można porównywać z graczami zarówno z tego samego miasta, jak i innych miast, które uczestniczą w turnieju.

Oprócz przyjemności płynącej ze zdrowej rywalizacji, po zakończeniu turnieju najlepsi użytkownicy MUV otrzymają również nagrody rzeczowe, m.in. jeden bilet 90-dniowy, a także cztery bilety 30-dniowe, uprawniające do korzystania z komunikacji ZTM.

Pierwsza edycja Turnieju Miast Zrównoważonych odbyła na przełomie czerwca i lipca tego roku, i obejmowała wybrane dzielnice w ośmiu miejscowościach: Amsterdamie, Barcelonie, Fundão, Gandawie, Helsinkach, Palermo, Rzymie i Teresinie.

Wśród szesnastu miast, które wezmą udział w drugiej edycji turnieju, znajdują się: Katowice, Sosnowiec i Gliwice, wszyscy uczestnicy pierwszej edycji, a także Cagliari, Monachium, Mediolan, Ostenda i Šabac. Rywalizacja zapowiada się pasjonująco.

Celem jest zmiana nawyków mobilnościowych

Zmiana nawyków mobilnościowych, stanowiąca cel projektu MUV, jest realizowana poprzez innowacyjne podejście, które zachęca mieszkańców do bardziej zrównoważonego modelu podróżowania. W pierwszym Turnieju Miast Zrównoważonych wzięły udział 362 osoby. Druga edycja, powiększona o nowych partnerów, ma szansę spotęgować ten trend i przyczynić się do wzbogacenia debaty publicznej na temat nawyków mobilności oraz poprawy warunków życia w miastach.

Turniej Miast Zrównoważonych będzie trwał od 23 września do 8 grudnia 2019 r. Zwycięzcy gry zostaną wyłonieni po jej zakończeniu, nie później niż do dnia 31 grudnia 2019 r. W zabawie może wziąć udział każdy, kto ukończył 16. rok życia. Aplikację można pobrać bezpłatnie ze strony: www.muvapp.eu.