image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Bytom jako przykład miasta walczącego o lepsze powietrze. W programie „Heute in Europa” (głos Europy) niemieckiej telewizji ZDF pojawił się wątek realizowanego w Bytomiu Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.

Relacja ze spotkania z mieszkańcami w sprawie PONE, które odbyło się w SP nr 38, była tłem do poruszanego w serwisie informacyjnym tematu ochrony klimatu. Wspomniano m.in. o aktywistach z Greenpeace, którzy walczą o to, by nie wykorzystywać węgla do 2030 roku oraz ich blokadzie dostaw czarnego kruszcu w Gdańsku, gdzie doszło nawet do zamieszek.

Jak relacjonowali dziennikarze ZDF, Bytom kiedyś kojarzony głównie z wydobycia węgla, dziś walczy o czyste powietrze. Zimą jest tu zła jakość powietrza, a mieszkańcy mają problemy z oddychaniem. Czy w Bytomiu jest jakaś alternatywa dla węgla? – pytano. W naszym mieście, tak jak i w całej Polsce, mamy problem ze smogiem – odpowiedział wiceprezydent Michał Bieda. Przystąpiliśmy do Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, który ma pomóc mieszkańcom w wymianie źródeł ciepła na ekologiczne.

Przypomnijmy, na realizację PONE Bytom otrzymał 1,3 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze mogą być wykorzystane na wymianę pieców węglowych na te ogrzewane gazem, biomasą, energią elektryczną oraz kotły węglowe spełniające normy emisyjne klasy 5. W ramach przyznanych Bytomiowi środków można starać się również o dotację na prace związane z przyłączeniem do PEC i likwidację pieców węglowych.

Wnioski o dofinansowanie wymiany ogrzewania przyjmowane są tylko w poniedziałki, od 9.00 do 17.00. Należy je składać w pokoju nr 213.