image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Są wykłady, nie ma egzaminów. Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku oficjalnie zainaugurował rok akademicki 2019/2020. Na rozpoczęciu stawiło się 680 studentów powyżej 50. roku życia. 

Uniwersytet dla seniorów działa w naszym mieście od 2006 roku. W pierwszym roku naukę na zajęcia zapisało się 200 słuchaczy, w następnych latach ich liczba systematycznie rosła. Od 2010 roku utrzymuje się na poziomie 500 – 600 studentów. 

Uniwersytet prowadzi szeroką działalność edukacyjną, są to wykłady otwarte (dostępne nie tylko dla słuchaczy BUTW, ale dla wszystkich osób zainteresowanych tematem) oraz tematyczne (dostępne tylko dla słuchaczy Uniwersytetu). Ich tematyka jest bardzo zróżnicowana (historia, ekonomia, psychologia, historia sztuki, filozofia, biologia, geografia, medycyna). Słuchacze korzystają też z zajęć komputerowych i kursów językowych (angielski, niemiecki, włoski, francuski, hiszpański, rosyjski).

Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku to nie tylko nauka, ale też aktywne spędzanie wolnego czasu. Seniorzy uczestniczą w zajęciach usprawniających (gimnastyka, pływanie, fitness, Nordic Walking) oraz rozwijających zainteresowania (warsztaty plastyczne, koło rękodzieła artystycznego, koło fotograficzne, Akademia Wina, brydż, szachy).

W ramach Uniwersytetu działa także kilka grup artystycznych: Chór Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wrzosy Jesieni”, Grupa Teatralna „Trema”, zespół instrumentalno-wokalny „Club Roman-tycznych Serc” i Studio Piosenki „60-tka”. Raz w miesiącu słuchacze, którym nieobca jest literatura piękna, spotykają się w „Klubie Roman-tycznych Serc”