image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

To będzie jedna z największych elektrowni solarnych w Gliwicach! Na dwóch budynkach Urzędu Miejskiego w Gliwicach, przy ul. Zwycięstwa 21 i ul. Jasnej 31A, pojawi się w sumie ponad 260 paneli fotowoltaicznych. Pozyskana z nich energia pokryje znaczą część zapotrzebowania tych budynków na prąd, co korzystnie wpłynie zarówno na  środowisko, jak i na miejski budżet.

Ekologia i ekonomia. To dwa żelazne argumenty, które przemawiają za tym, by instalować panele fotowoltaiczne i pozyskiwać „zieloną” energię słoneczną. Panele wytwarzają darmowy prąd, nie emitują zanieczyszczeń i można je poddać recyklingowi, a pozyskiwanie przez nie energii nie generuje hałasu. W najbliższym czasie pojawią się na dwóch budynkach Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Przy ul. Zwycięstwa 21 energię będzie pozyskiwało ok.160 paneli o łącznej mocy około 50 kW, a przy ul. Jasnej 31A – ok. 100, o łącznej mocy około 30 kW.

– To będzie jedna z największych elektrowni solarnych w Gliwicach. Dzięki niej zmniejszy się zużycie energii elektrycznej w budynkach urzędu. Zmniejszy się też emisja szkodliwych substancji i pyłów do atmosfery, co będzie miało wpływ na jakość powietrza w mieście – tłumaczy Aleksandra Janik-Gajówka, naczelnik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Szacuje się, że wykonanie instalacji fotowoltaicznych na budynkach UM przy ul. Zwycięstwa i Jasnej będzie kosztować około 500 tys. zł. Miasto stara się o dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości prawie 350 tys. zł. Złożony wniosek został pozytywnie zweryfikowany pod względem formalnym, rozstrzygnięcie konkursu planowane jest jeszcze na wrzesień.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na przełomie września i października miasto ogłosi przetarg na wykonanie zadania w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugi kwartał 2020 r. (mf)