image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Dla historii naszego regionu i kraju wydarzenia, jakie rozgrywały się sto lat temu na Górnym Śląsku miały kluczowe znaczenie. To dzięki powstaniom śląskim część Śląska wróciła do odrodzonej po 123 latach niewoli Polski. O tym, co wiedzą o tych wydarzeniach bytomianie przekonaliśmy się w piątek, 27 września podczas happeningu na Rynku.

Piątkowy happening był okazją nie tylko do poznania historii powstań śląskich, ale również ukazaniem wpływu trzech powstań na życie codzienne mieszkańców naszego regionu. Aby przybliżyć te historyczne wydarzenia bytomianom zorganizowano gry i spacer edukacyjny po miejscach, które związane były z działalnością polskich organizacji. Jednym z takich miejsc przypominających o wydarzeniach sprzed stu lat była ulica Gliwicka. To tam znajdował się w nieistniejącym już hotelu „Lomnitz” Polski Komisariat Plebiscytowy na czele z Wojciechem Korfantym. Organizatorzy zapytali również bytomian w sondzie ulicznej co mieszkańcy wiedzą o powstaniach śląskich i osobach, które kierowały walką o powrót Górnego Śląska do macierzy.

Warto dodać, że imprezie towarzyszyły także dwie wystawy. Pierwsza przygotowana przez Muzeum Powstań Śląskich „Śląsk – droga do Niepodległej” ukazująca powstania śląskie i plebiscyt, najważniejsze wydarzenia w historii regionu, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do Polski po ponad sześciu wiekach funkcjonowania pod czeską, a później niemiecką jurysdykcją. Z kolei wystawa przygotowana przez Muzeum Górnośląskie „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu”, ukazuje życie codzienne Górnoślązaków na tle trzech powstań śląskich i okresu kampanii plebiscytowej.

Organizatorami wydarzenia były: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Bytomskie Centrum Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.