image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Reżyser, pisarz, poeta i malarz. Człowiek renesansu, bo tak można określić Lecha Majewskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców filmowych, już 10 października będzie gościem SqArt Gallery, gdzie zaprezentuje swoje wideoarty.

Choć siłą napędową twórczości Lecha Majewskiego jest film, reżyser znany z takich tytułów jak „Angelus” czy „Wojaczek” realizuje swoje artystyczne wizje także za pomocą malarstwa czy tworzenia wielowymiarowych obrazów za pomocą sztuki wideo. Dzięki ścisłej współpracy Galerii SqArt Gallery oraz organizatorów Bytom Film Festival w biurowcu Bytom Sqare przy ul. Wrocławskiej 32/34 otwarta zostanie wystawa „Płynne serce”. Po wernisażu zaplanowano spotkanie z Lechem Majewskim.

Warto wspomnieć, że dzieła Lecha Majewskiego gościły w najbardziej prestiżowych instytucjach i muzeach na całym świecie. Jego wideoarty, fotografie i rzeźby pokazywało też wiele muzeów i galerii. W 2006 roku nowojorskie Museum of Modern Art uhonorowało jego twórczość organizacją indywidualnej retrospektywy, a rok później instalacja „Krew Poety” stała się częścią 52. Biennale w Wenecji. Kolejny cykl wideoartów „Bruegel Suite” był wystawiany w Luwrze, Tel Aviv Museum of Art, National Gallery w Londynie, Prado w Madrycie, w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz na 54. weneckim Biennale.

Początek o 18.00. Wstęp wolny.