image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi przypada 15 października, ale jego obchody każdego roku mają wiele odsłon. Członkinie Klubu Amazonek “Feniks” wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta odwiedziły z tej okazji chorwackie miasto partnerskie Marija Bistrica, gdzie zorganizowano szereg spotkań związanych z problematyką raka piersi, choć nie tylko.

Przedstawicielki Stowarzyszenia “Feniks” na czele z przewodniczącą Janiną Rosińską wzięły udział w kilkudniowym pobycie w mieście Marija Bistrica. Wyjazd związany z obchodami Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi rozpoczął się w piątek, 4 października. Uczestnicy delegacji, wśród których znajdowali się pracownicy Urzędu Miasta Piekary Śląskie, spotkali się wówczas przed pomnikiem Jana Pawła II i zapoznali się z historią miejsca beatyfikacji błogosławionego kardynała Alojzego Stepinaca, którą przybliżył Dariusz Borek. Później nastąpiło spotkanie z proboszczem tamtejszej bazyliki Domagojem Matoševićem. Dzień zakończył się w miłej atmosferze, o co zadbali chorwaccy artyści – utalentowana, młoda gitarzystka Nika Kovačić  i reprezentanci chóru kościelnego VVS Viva corona Mariae, któremu akompaniowała pianistka Samanta Totović.

Główną częścią wizyty w Chorwacji były sobotnie odwiedziny w mieście Zagrzeb, gdzie zorganizowane zostało spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Różowej Wstążki. W jego ramach piekarzanie spotkali się z chorwackim Ministrem Zdrowia Milanem Kujundžićem. Nastąpiło także przejście uczestników na Plac Kwiatowy (Cvjetni Trg), gdzie wypuszczone zostały przez nich symboliczne, różowe baloniki. Pobyt ten nie mógł oczywiście obyć się bez zwiedzania chorwackiej stolicy, podczas którego zebrani poznali jej bogatą, złożoną historię. Tuż po krajoznawczym spacerze nastąpiło spotkanie w siedzibie Stowarzyszenia Polaków w Zagrzebiu, którego gospodarzem była Wicekonsul Paulina Bielska. Nie zabrakło też grupy polonijnej, a spotkanie to umilił swoim występem Chór Visla.

Niedzielny pobyt upłynął grupie niemniej aktywnie niż pozostałe. Odwiedzono Sanktuarium Matki Bożej Bistrickiej podczas Pielgrzymki Wojska i Policji z udziałem Prezydenta Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović oraz biskupa polowego Republiki Chorwackiej Jure Bogdana. Podziwiano także eksponaty znajdujące się w w Muzeum Rebelii Chłopskiej w Gornji Stubicy, po którym wykład wygłosił dr med. Ivan Kukec z Kliniki Onkologicznej w KBC Zagrzeb na temat  „Leczenie nowotworów piersi”. Wycieczka zakończyła się w poniedziałek, 7 października, kiedy o godzinie 10.30 uczestnicy wyjazdu powrócili do Polski.

O bardzo miłe przyjęcie polskich gości zadbali burmistrz miejscowości Marija Bistrica Josip Milički, Przewodniczący Rady Miasta Marija Bistrica Teodor Svaljek, dr med Sania Kowačić, dr. med. Ivana Kukec oraz dr Teresa Szymańska- Čutura. Warto równocześnie podkreślić, że opisywana wizyta z pewnością nie jest ostatnią, która złożona zostanie w opisywanym mieście partnerskim, co świadczy o dobrych wzajemnych relacjach obu miast.