image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Jaki związek istnieje pomiędzy społeczeństwem a literaturą? W jaki sposób czytanie wpływa na społeczeństwo obywatelskie? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć prowadzący debatę “Świadomy Czytelnik. Świadomy Obywatel”.

22 października o godzinie 18:00 Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich organizuje debatę „Świadomy czytelnik. Świadomy obywatel”. Działanie to podejmowane jest w ramach projektu “Piekary Literackie: historia i tradycja miasta słowem pisana”. W trakcie debaty jej uczestnicy zastanowią się nad takimi pytaniami jak:

Czy i jak można zbudować na książkach lepsze społeczeństwo?

Jak budować społeczeństwo ludzi oczytanych, a zarazem zaangażowanych społecznie?

Dokąd zmierzamy jako czytelnicy i jako obywatele?

Między innymi nad tymi zagadnieniami pochylą się organizatorzy spotkania wraz z Jakubem Pacześniakiem z Instytutu Książki oraz Piotrem Kaszczyszynem z Klubu Jagiellońskiego. Moderatorem spotkania będzie związany z Piekarami Śląskimi poeta i prawnik Michał Muszalik.

—————————————

Jakub Pacześniak – poeta i tłumacz. Ukończył filologię polską i filologię słowiańską (specjalność filologia czeska) na Uniwersytecie Jagiellońskim. W prasie literackiej zadebiutował w 1996 roku. Autor arkusza “Ich pięć” oraz trzech zbiorów wierszy “Własny rachunek”, “W ciemności słowa” i “Dno oka”‘. Tłumacz z języka czeskiego. W jego przekładzie ukazało się „Auteczko” Bohumila Hrabala oraz “Praga z Hrabalem” Tomáša Mazala.

Piotr Kaszczyszyn – redaktor naczelny klubjagiellonski.pl oraz współredaktor naczelny czasopisma idei „Pressje”. Członek Klubu Jagiellońskiego. Doktorant w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Michał Muszalik – Prawnik i poeta. Ukończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Autor tomu wierszy “Węgiel, kryształ, kamień. Wiersze z lat 2012-2015”. Członek Klubu Jagiellońskiego.