image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Kino rosyjskie wciąga i trzyma w napięciu do ostatniej minuty. Między 23 stycznia a 2 lutego będzie okazja, by poznać najnowsze i najciekawsze dzieła współczesnej rosyjskiej kinematografii.

Replika Sputnika 13. Festiwalu Filmów Rosyjskich zawita na Scenę Bajka (kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3). W programie są mocne dokumenty, interesujące filmy fabularne i jedna propozycja dla młodych widzów. Podczas otwarcia przeglądu z recitalem piosenek rosyjskich wystąpi śpiewaczka Naira Ayvazyan.

Mocnym punktem Sputnika będzie niewątpliwie dramat „Wysoka dziewczyna”. Leningrad, rok 1945, miasto i ludzie dochodzący do siebie po wielu latach oblężenia. Gęsty od emocji film Kantiemira Bałagowa podbił serca widzów na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Warto zwrócić uwagę także na gorzki portret mieszkańców rosyjskiej prowincji, sportretowanych w filmie „Człowiek, który wszystkich zaskoczył”. Dramat Natalji Mierkułowej i Aleksieja Czupowa porusza temat śmierci, tożsamości i strachu przed innością. Szczegółowy harmonogram projekcji jest dostępny na stronie kultura.gliwice.eu. (mm)