image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W czwartek (20 lutego) na bytomskim rynku można było odnieść wrażenie, jakby czas cofnął się do 1920 roku. Tego dnia miasto świętowało 100. rocznicę powołania Wojciecha Korfantego na Polskiego Komisarza Plebiscytowego. Na uroczystościach z udziałem wojska pojawili się mieszkańcy, a także samorządowcy z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Uroczystości były dobrą lekcją historii zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych mieszkańców Metropolii. W Bytomiu od rana odbywały się spacery edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Oficjalną część obchodów przeprowadzono z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. W trakcie uroczystości pod tablicą upamiętniającą Korfantego i Polski Komisariat Plebiscytowy zostały złożone wiązanki kwiatów.

Zwieńczeniem obchodów był wyjątkowy koncert Roberta Biniasa „Krew i gniew” na dziedzińcu Sądu Rejonowego w Bytomiu. Przed koncertem można było także usłyszeć „Manifest Wojciecha Korfantego do Ludu Górnośląskiego”.

W uroczystościach brali udział mieszkańcy, parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która była partnerem tego wydarzenia.

Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 r. Był zwolennikiem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego. W 1920 r. został mianowany przez polski rząd komisarzem plebiscytu na Górnym Śląsku. W 1921 r. kierował III Powstaniem Śląskim, które zakończyło się korzystnym dla Polski podziałem regionu.

Korfanty zmarł 17 sierpnia 1939 r. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach.