image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Spotykamy się dzisiaj, aby w tym wyjątkowym dniu wyróżnić i nagrodzić najlepszych sportowców, którzy w 2019 roku osiągnęli wspaniałe wyniki w kraju lub poza granicami Polski. Fakt, że na tej sali jest tak wielu sportowców świadczy o sile naszego miasta, w którym sport odgrywa ważną rolę – mówił podczas uroczystości wręczenia Sportowych Laurów prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Mimo wielu wydatków budżetowych, jakie miasto miało w 2019 roku, bytomskie kluby i sportowcy zawsze otrzymywali wsparcie. Przeznaczyliśmy również środki na rozbudowę infrastruktury sportowej, która ma służyć sportowcom oraz mieszkańcom – podkreślał prezydent Wołosz.

W Bytomskim Centrum Kultury już po raz kolejny wręczone zostały Sportowe Laury Bytomia – nagrody, które przyznawane są przez prezydenta najlepszym bytomskim sportowcom za szczególne osiągnięcia. Laureaci nagrody to przede wszystkim sportowcy, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki zarówno w kraju, jak również na arenach międzynarodowych, wśród nich nie brakuje mistrzów Polski, medalistów mistrzów Europy, świata, Pucharu Świata, a także wielu innych prestiżowych imprez na świecie. Warto podkreślić, że co roku Komisja powołana przez prezydenta ocenia dokonania kandydatów, którzy zgłoszeni zostali do nagrody Sportowy Laur Bytomia. Nie jest to zadanie łatwe, tym bardziej, że w wielu dyscyplinach nasi sportowcy mają świetne wyniki.

Jesteście dumą swoich klubów, ale również naszego miasta. Wasze sukcesy cieszą nas każdego dnia, jak również promują Bytom w kraju i poza granicami Polski. Dzisiaj chciałbym wszystkim nominowanym, wyróżnionym i nagrodzonym sportowcom pogratulować i życzyć kolejnych osiągnięć, medali i sukcesów – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

Wśród laureatów tego prestiżowego wyróżnienia są między innymi: Marek Plawgo, Robert Krawczyk, Grzegorz Panfil, Waldemar Legień, Kazimierz Trampisz, Jan Liberda, Katarzyna Teodorowicz, Małgorzata Sobieraj, Mariusz Puzio, Magdalena Gorzkowska, Grażyna Wojciechowska, Beata Pacut, Arleta Podolak, Karolina Późniewska, Magdalena Stefanowicz, a także kluby BTTS Silesia Miechowice, piłkarska Polonia Bytom oraz drużyny Górnika Bytom, TMH Polonia Bytom i Czarnych Bytom.

Podczas tegorocznej edycji Sportowego Lauru Bytomia w poszczególnych kategoriach statuetkę otrzymali:
1. W kategorii „Sportowiec senior” Paweł Drzymał – zawodnik GKS „Czarni” Bytom trenujący judo za zajęcie II miejsca w Mistrzostwach Europy Młodzieży w rosyjskim Ishevsku, I miejsce na European Judo Cup Bratysława 2019, II miejsce na Indywidualnych Mistrzostwach Polski, II miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Młodzieży oraz III miejsce na Indywidualnych Mistrzostwach Polski Młodzieży;

2. W kategorii „Sportsmenka senior” Magdalena Czaplik – zawodniczka KH „Polonia” Bytom, wielokrotna złota medalistka Polskiej Ligi Hokeja Kobiet, reprezentantka kraju i uczestniczka mistrzostw świata w hokeju na lodzie kobiet;

3. W kategorii „Sportowiec/sportsmenka junior” Mateusz Kuchman – lekkoatleta, zawodnik MKS MOSM Bytom. Mateusz Kuchman to halowy Mistrz Polski Juniorów w biegu na 1500 metrów oraz Mistrz Polski Juniorów w biegu na 1500 metrów;

4. W kategorii „Drużyna” piłkarska – drużyna Polonii Bytom, który w tym roku obchodzi 100. rocznicę istnienia. W 1954 i 1962 roku bytomski klub zdobył tytuł Mistrza Polski, a także Puchar Rappana w sezonie 1964/1965, jednak największym międzynarodowym sukcesem Polonii Bytom było zdobycie w 1965 roku Pucharu Ameryki;

5. W kategorii „Trener/działacz sportowy” Janusz Sowa – trener karate tradycyjnego MUKS przy ZOSS  STO w Bytomiu. Jego podopieczni zdobyli w ubiegłym roku 6 medali (w tym 2 złote) na mistrzostwach świata w karate fudokan oraz 7 medali (w tym 5 złotych) na mistrzostwach Europy w karate tradycyjnym, ponadto 7 medali (w tym 1 złoty) na mistrzostwach Polski w karate tradycyjnym, 4 medale (w tym dwa złote) w Pucharze Polski dzieci w karate tradycyjnym;

6. W kategorii „Trener/działacz sportowy” drugą statuetkę przyznano trenerowi KS Fight Club Bytom, Grzegorzowi Skibniewskiemu. Jego wychowankowie należą do czołówki brazylijskiego ju jitsu, szkoleniowiec, prowadzi także grupy dziecięce. W 2019 roku otrzymał dyplom Ministra Sportu i Turystyki za wyniki w pracy szkoleniowej, której efektem są sukcesy na arenie międzynarodowej;

7. W kategorii „Dorobek sportowy/Całokształt kariery” Janusz Syposz. W dorobku jednego z najbardziej zasłużonych trenerów hokejowych w Bytomiu jest 5 złotych medali mistrzostw Polski z hokejową Polonią Bytom (1986,1988,1989,1990,1991), 2 medale srebrne (1985 i 1987) oraz jeden brązowy medal. Janusz Syposz był reprezentantem Polski i uczestnikiem mistrzostw świata w hokeju na lodzie w latach 1990-1996.

Warto również podkreślić, że podczas niedzielnego wieczoru w Bytomskim Centrum Kultury wręczono także wyróżnienia i dyplomy, które otrzymali:
1. Daniel Poniedziałek – kulturysta, bytomianin, zawodnik KS Strong Life w Czechowicach-Dziedzicach, zdobywca, 2. miejsca na mistrzostwach Polski, 1. miejsca w mistrzostwach Europy w kat do 100 kg, 1. miejsca podczas Pucharu Polski Open, 1. miejsca Arnold Classic Europe w kategorii do 100 kg w Barcelonie oraz 1. miejsca na mistrzostwach świata w Zjednoczonych  Emiratach Arabskich w kategorii do 100 kg.

2. Mariusz Fornalczyk – piłkarz drużyny Bytomski Sport „Polonia” Bytom, wychowanek Polonii Bytom, który w sezonie 2018/19 został włączony do pierwszej drużyny piłkarskiej seniorów Bytomskiego Sportu Polonii Bytom występującego w rozgrywkach IV ligi, jego gra przyczyniła się do uzyskania przez drużynę Polonii Bytom awansu do III ligi.

3. Mikołaj Lorens – tenisista KS Górnik Bytom, za zdobycie wicemistrzostwa Europy w grze podwójnej (z Wojciechem Markiem). Zwycięzca turnieju Orange Bowl w grze podwójnej w Miami (nieoficjalne Mistrzostwa Świata do 18 lat), Mistrz Polski Juniorów w grze pojedynczej i w drużynie;

4. Alicja Forajter – zawodniczka sekcji łuczniczej LKS „Tempo“ Stolarzowice, powołana do kadry narodowej w łukach bloczkowych. Na swoim koncie ma: wyróżnienie za  zajęcie I miejsca i tytuł Halowej Mistrzyni Polski Juniorów w łucznictwie w konkurencji indywidualnej łuki bloczkowe, zdobycie I miejsca i tytułu Mistrzyni Polski Juniorów na LXVIII Mistrzostwach Polski Juniorów w konkurencji łuków bloczkowych oraz  I miejsca na Mistrzostwach Polski Studentów w konkurencji  łuków bloczkowych;

5. Natalia Michalska – łuczniczka, zawodniczka MLKS „Czarna Strzała“, członkini kadry narodowej juniorów młodszych, wraz z drużyną MLKS „Czarna Strzała” zdobyła tytuł II-ich Drużynowych Wicemistrzyń Polski – Ekstraklasa Łucznicza, 4. miejsce Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, 6. miejsce na 25. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży;

6. Seniorska drużyna Waterpolowego Towarzystwa Sportowego „Polonia” Bytom, zdobywcy srebrnego medalu w 2019 roku w Mistrzostwach Polski Seniorów Ekstraklasy oraz drugiego miejsca w Pucharze Polski Seniorów w 2019 roku;

7. Wioleta Zarzecka – zawodniczka BKS LOK Bytom (strzelectwo sportowe), finalistce mistrzostw świata w Australii (8. miejsce), mistrzyni Polski w 3 postawach, zdobywczyni 1. miejsca podczas Pucharu Polski, finalistce mistrzostw Europy w niemieckim Hanowerze oraz w Osjeku w Chorwacji, paraolimpijka – Tokio 2020 rok – posiada komplet punktów klasyfikacyjnych.

8. Firma MAXI Wawrzkiewicz i Wawrzkiewicz z Bytomia (za wspieranie bytomskich hokeistów i młodzieży trenującej w hokejowej „Polonii” Bytom).

W poszczególnych kategoriach nominowani byli:
– w kategorii „Sportowiec senior” zgłoszono 4 kandydatury: karateki Michała Sowy, judoki Pawła Drzymała, trenującego ju jitsu Roberta Henka oraz kulturysty Daniela Poniedziałka.

– w kategorii  Sportsmenka Senior: hokeistka Magdalena Czaplik, trenująca karate tradycyjne Maria Sowa, trenująca ju jitsu Karolina Chłobuszewska oraz Beata Pacut, judoczka GKS „Czarni” Bytom.

– w kategorii Sportowiec lub Sportsmenka junior: piłkarz Polonii Bytom – Mariusz Fornalczyk, łuczniczka Martyna Stach, lekkoatleta Mateusz Kuchman, tenisista Mikołaj Lorens, łucznik Bartosz Kayser, narciarz wodny Mateusz Wycisk, łucznik Szymon Kobylnicki, karateka Wojciech Całka, łuczniczka Alicja Forajter oraz łuczniczka Natalia Michalska.

– w kategorii „Drużyna”: drużyna Kobiet Judo GKS Czarni Bytom, drużyna tenisowa kobiet KS Górnik Bytom, drużyna seniorów ŁUKOSZ  WTS Polonia Bytom, klubowa drużyna Armada Golf Club, tenisowa drużyna juniorów KS Górnik Bytom, drużyna mężczyzn MLKS Czarna Strzała, piłkarska drużyna – klub Polonia Bytom, drużyna kobiet MLKS Czarna Strzała.

– w kategorii „Dorobek sportowy” czyli całokształt kariery: Marcin Lachowski – kapitan pierwszej drużyny seniorów Bytomski Sport Polonia Bytom oraz Janusz Syposz, hokeista a obecnie trener seniorek i seniorów Klubu Hokejowego Polonia Bytom.

– w kategorii „Trener –  działacz sportowy”: Mirosław Luks – prezes Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w Bytomiu, Marek Krypner – prezes Zarządu KS Górnik Bytom, Grzegorz Skibniewski – trener ju jitsu Fight Club Bytom, Michał Napierała – trener i działacz TTS Polonia Bytom, Przemysław Matyjaszek – trener, pełniący obowiązki dyrektora GKS Czarni Bytom, Jacek Lipka – trener Bytomskiego Klubu Strzeleckiego LOK Bytom, Krzysztof Kotuła – trener kadry Polski bloku sprintu seniorów i juniorek w 2109 roku, Krzysztof Paczyna – trener drużyny seniorów i drużyn młodzieżowych Łukosz WTS Polonia Bytom, Janusz Sowa – trener karate tradycyjnego, Artur Siwiński – prezes Bytomskiego Klubu Strzeleckiego LOK Bytom, Dariusz Jędrzejczyk – trener Klubu Hokejowego Polonia Bytom, Janusz Szczyrk – trener lekkiej atletyki w MKS MOSM Bytom oraz Dawid Michalski – trener łuczników MLKS Czarna Strzała.