image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

500 wysokospecjalistycznych maseczek dla personelu Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. B. Hagera w Tarnowskich Górach przekazał dziś prezesowi tej placówki – Leszkowi Jagodzińskiemu wiceburmistrz Piotr Skrabaczewski. Sprzęt posiadający atesty zakupiony został w budżetu gminy Tarnowskie Góry.

– Wszystkie dostawy środków są zarezerwowane przez administrację rządową. Wiadomo, że na pierwszej linii są szpitale zakaźne, potem jednoimienne, ale cała reszta służby zdrowia – w tym nasz szpital też pracuje na pełnych obrotach, potrzebuje więc sprzętu i środków zabezpieczenia. Udało nam się w ostatniej chwili ze środków zarządzania kryzysowego zamówić wysokospecjalistyczne maseczki o wartości ponad 20 tys. zł – tłumaczy Piotr Skrabaczewski.

Leszek Jagodziński, prezes szpitala zaznacza, że narażenie na zakażenie się koronawirusem bardzo rośnie.
– Takich przypadków będzie coraz więcej trafiać do naszej placówki, mimo że nie jesteśmy ani szpitalem zakaźnym, ani – wytypowanym przez rząd – jednoimiennym. Te maseczki są więc dla nas wybawieniem – mówi.

Miasto zamierza także wspomóc szpital ambulansem. W ostatnich dniach rozważano zakup bądź wynajem karetki.

– Skłaniamy się raczej ku zakupowi ambulansu przy wsparciu powiatu i jego gmin. Prowadzimy w tej kwestii rozmowy. Taką decyzję podejmiemy najpóźniej w poniedziałek – komentuje Piotr Skrabaczewski.

Pojawiła się także inicjatywa ze strony Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii, by wspomóc szpitale – między innymi nasz powiatowy.

– Po wstępnych rozmowach wydaje mi się, że jest na to szansa. Powiat złożył już do zarządu metropolii wniosek – chodzi o dofinansowanie w postaci 1 tysiąca złotych do jednego łóżka. Jest ich w naszym szpitalu 365, czyli mówimy o kwocie 365 tysięcy złotych. Decyzja powinna zapaść we wtorek – dodaje.

Źródło: UM Tarnowskie Góry