image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Miasto Bieruń, podobnie jak pozostałe gminy naszego powiatu, przeznaczy 50 000 złotych na zakup systemu GeneXpert w wydaniu 8 próbkowym (Gx16-8) służącego do wykonywania diagnostycznych badań genetycznych. Powiat Bieruńsko – Lędziński przekaże natomiast na ten cel 200 000 złotych.

Koszt zakupu aparatury analitycznej wraz z odczynnikami oraz systemem pobierania próbek to około 550 000 tysięcy złotych. Będzie to prawdopodobnie trzecie certyfikowane urządzenie w województwie śląskim do takich badań.

Samorządowcy powiatu bieruńsko-lędzińskiego i jego wszystkich gmin – jednogłośnie – podjęli decyzję o zakupie aparatury diagnostycznej do szybkiego wykonywania testów na obecność koronawirusa z przeznaczeniem na wyposażenie naszego Szpitala Specjalistycznego Megrez Sp. z o.o.

Wyposażenie tyskiego szpitala w nowoczesny system GeneXpert przyczyni się znacząco do wzrostu tempa diagnozowania nie tylko wirusa SARS-CoV-2, ale i grypy. Aparatura ta wykorzystuje metodę Real Time PCR, akceptowaną i zalecaną przez WHO.

– Obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych środków, a życie i zdrowie naszych mieszkańców jest dla nas najważniejsze – podkreśla Burmistrz Miasta Bierunia Krystian Grzesica. – Wierzę, że jeżeli wszyscy będziemy sobie wzajemnie pomagali, to razem przetrwamy nawet najtrudniejsze chwile!

Dodajmy, że o włączeniu się naszego miasta w inicjatywę zakupu aparatury diagnostycznej Burmistrz Miasta Bierunia zdecydował wspólnie z radnymi miejskimi. Była to decyzja jednomyślna.

Źródło: UM Bieruń