image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Poniżej znajdują się bieżące informacje dotyczące przeciwdziałań epidemii koronawirusa w Dąbrowie Górniczej.

8.04.2020 (środa, godz. 20:00)

 • Nie mamy w Dąbrowie Górniczej nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, a 223 osoby objęte są kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym.
 • – Wiedząc, jakim zainteresowaniem cieszy się „Infolinia dla seniorów”, uruchomiliśmy kolejne infolinie, za pomocą których możecie uzyskać wsparcie w tym trudnym czasie – mówi Marcin Bazylak, prezydent miasta.
 • Wszyscy, którzy nie radzą sobie z izolacją, z emocjami które ona wyzwala oraz wiążącym się z tym lękiem mogą skorzystać z infolinii koordynowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Każdego dnia między godziną 7:00 a 19:00, pod numerem telefonu 571 332 381 czekają specjaliście w obszarze wsparcia psychicznego, z którymi można porozmawiać i którzy udzielą niezbędnego wsparcia.
 • Ruszyła też specjalna infolinia dla dzieci, młodzieży i rodziców, którą prowadzą specjaliści z dąbrowskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pod numerem 509 769 940. Są oni do dyspozycji codziennie od godziny 8:00 do 18:00

8.04.2020 (środa, godz. 16:00)

 • Podsumowanie działania bezpłatnej infolinii dla seniorów – 602 502 478Mieszkańcy dzwonili 52 razy. 30 x w sprawie Śniadania Wielkanocnego dla Samotnych, 2 x w sprawie zakupów spożywczych, 2 x w sprawie rozliczenia PIT, 2 x w sprawie dostawy paczek od Stowarzyszenia Rodzin w Kryzysie, 5 x w sprawie stałego wyprowadzania psa, pozostałe rozmowy dotyczyły innych tematów.

7.04.2020 (wtorek, godz. 20:00)

 • W dniu dzisiejszym dotarł do nas dodatni wynik 6 pacjenta z Dąbrowy Górniczej zarażonego koronawirusem. Jego stan jest dobry i znajduje się w kwarantannie domowej. Co szczególnie warte podkreślenia nie jest to nowe ognisko – pacjent już wcześniej przebywał w kwarantannie po kontakcie z innym zakażonym domownikiem.
 • Liczba osób objętych kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym – 223.
 • Stan epidemii i związanych z nim ograniczeń to czas trudny dla wszystkich, szczególnie jednak dotyka seniorów i osób samotnych. Dlatego też z myślą o nich już w połowie marca uruchomiliśmy specjalną „Infolinię Senioralną”, która działa pod numerem ☎ 602 502 478 ☎ Okazała się ona prawdziwym strzałem w dziesiątkę – tylko dzisiaj zadzwoniły na nią 102 osoby! Jak działa?
 • Wszystkich seniorów zapraszamy też do dołączenia do grupy DĄBROWSCY SENIORZY, gdzie na bieżąco informujemy o możliwości wsparcia, z jakich możecie skorzystać.

7.04.2020 (wtorek, godz. 16:00)

 • Podsumowanie działania bezpłatnej infolinii dla seniorów – 602 502 478
  Mieszkańcy dzwonili dziś aż 102 razy (rekord linii), głównie w sprawie zgłoszeń na śniadanie wielkanocne (z dowozem do domu) – aż 82 razy, były też telefony ws. kontaktu z DPS, leków, zakupów i w sprawie wyprowadzania psa.

6.04.2020 (poniedziałek, godz. 20:00)

 • W Dąbrowie Górniczej liczba osób zakażonych nie zmieniła się, a 215 osób pozostaje w kwarantannie bądź objęte jest nadzorem epidemiologicznym. W pytaniach i komentarzach dąbrowianie bardzo często poruszają temat liczby testów na obecność koronawirusa, jakie zostały wykonane. Z danych wojewódzkiego Sanepidu wynika, że w ciągu ostatniej doby w naszym województwie wykonano 415 testów, a łącznie od początku epidemii 6492 testy. Są to testy PCR, czyli badania laboratoryjne, które wykonywane są tylko w 3 placówkach na terenie województwa śląskiego – w Katowicach, Zabrzu i Gliwicach. Tam właśnie trafiają wszystkie wymazy pobrane do badań, przez co czas oczekiwania na wyniki wynosi od 3 do 5 dni. Jest to procedura obowiązująca w całej Polsce. – Dlatego też w połowie marca na prośbę dyrekcji szpitala, dla zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów oraz personelu medycznego, miasto przekazało środki na zakup tzw. szybkich testów, które sprawdzają się w przypadku pacjentów z już rozwiniętymi objawami jak kaszel czy wysoka gorączka. Nie są one tak dokładne jak testy laboratoryjne, ale pomagają one w podejmowaniu decyzji w trudnych warunkach, z jakimi mierzy się obecnie służba zdrowia – tłumaczy Marcin Bazylak, prezydent miasta. Dzięki wdrożeniu odpowiednich procedur w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym oraz wstępnej weryfikacji pacjentów zgłaszających się do szpitala, na tych z objawami zakażenia koronawirusem i pozostałych, do tej pory udaje się nad sytuacją względnie panować. Pacjentom bez objawów pomoc udzielana jest na bieżąco, natomiast osoby z podejrzeniem zakażenia są izolowane i kierowane na odcinek obserwacyjno-zakaźny szpitala. W miarę możliwości pacjenci ci są przekazywani do szpitali zakaźnych, które przejmują nad nimi dalszą opieką. Celem jest ochrona szpitala przed dostaniem się do niego w sposób niekontrolowany osób zakażonych. Spowodowałoby to wyłączenie szpitala i niemożliwość bezpiecznego leczenia innych schorzeń, w tym pacjentów onkologicznych czy osób, które uległy wypadkom. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy szpitale wokół – Zawiercie, Sosnowiec czy Czeladź – zamykają swoje oddziały, a do dąbrowskiej placówki zaczynają trafiać karetki z Siewierza czy Oświęcimia. – Dyrekcja i pracownicy szpitala robią wszystko, aby w bezpieczny sposób przejść przez epidemię. Wiele jednak zależy od nas samych! Podchodźmy to tego odpowiedzialnie, ze zrozumieniem i jeśli podejrzewacie u siebie ryzyko infekcji koronawirusem, w pierwszej kolejności kontaktujcie się telefonicznie z Sanepidem! – apeluje prezydent.

6.04.2020 (poniedziałek, godz. 16:00)

 • Podsumowanie działania bezpłatnej infolinii dla seniorów – 602 502 478
  Mieszkańcy dzwonili 55 razy. 18 x w sprawie Śniadania Wielkanocnego dla Samotnych, 2 x w sprawie zakupów spożywczych, 2 x w sprawie wykupienia leków, 5 x w sprawie stałego wyprowadzania psa, 1 x w sprawie zakupu maseczek ochronnych, pozostałe rozmowy dotyczyły innych tematów.

5.04.2020 (niedziela, godz. 20:00)

 • Od wczoraj liczba osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem nie zmieniła się. W dalszym ciągu jest to 5 osób. 236 przebywa w kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym.

4.04.2020 (sobota, godz. 20:00)

 • Liczba osób zakażonych koronawirusem w naszym mieście wzrosła do 5. Zarówno wczorajszy jak i dzisiejszy przypadek to osoby, które miały kontakt z osobami zakażonymi, więc już wcześniej były objęte kwarantanną. Odbywają ją w domach i czują się dobrze.Liczba osób przebywających w kwarantannie i znajdujących się pod nadzorem epidemiologicznym to 241. – Chciałbym dzisiaj bardzo podziękować personelowi naszego szpitala za ich zaangażowanie i rozsądek. Ślę do Was wielkie serducha za to, co do tej pory i wierzę, że dalej będzie robić wszystko, by chronić pacjentów i mieszkańców Dąbrowy Górniczej – mówi Marcin Bazylak, prezydent miasta.

3.04.2020 (piątek, godz. 20:00)

 • Do czterech zwiększyła się liczba osób zakażonych wirusem covid-19 w Dąbrowie Górniczej. Czwarta osoba miała kontakt z jedną z osób zakażonych, więc już wcześniej objęta była kwarantanną. Odbywa ją w domu i czuje się dobrze.Liczba osób przebywających w kwarantannie i znajdujących się pod nadzorem epidemiologicznym to 261.
 • Przed nami słoneczny weekend, jednak prezydent miasta apeluje, aby mieszkańcy zachowali się odpowiedzialnie i pozostali w domach. Tym bardziej, że od 1 kwietnia rząd wprowadził nowe obostrzenia, które zakazują m.in. wstępu do parków, a także przebywania na plażach, skwerach, w lasach czy innych miejscach rekreacji.
  Przestrzegania tych przepisów, w weekend będzie pilnowała Policja, Straż Miejska oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami służby będą do kontroli podchodziły bardzo restrykcyjnie, a za złamanie tych zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.
  Wzmożonych kontroli należy się spodziewać w miejscach, gdzie do tej pory gromadziło się sporo osób, czyli w miejskich parkach, nad Pogoriami, w rejonie lasów oraz innych miejscach rekreacyjnych. Kontrole będą też prowadzone w rejonach ogrodów działkowych, gdzie przebywanie jest dozwolone, ale z zachowaniem obowiązujących zasad i bez spotkań towarzyskich.
 • Weekend w domu może być okazją do wirtualnej wizyty w dąbrowskich instytucjach kultury. Przygotowały one ciekawą ofertę, którą na bieżąco można śledzić w facebookowej grupie „Kultura na kwadracie”https://www.facebook.com/groups/3036296829755005/

3.04.2020 (piątek, godz. 16:00)

 • Podsumowanie działania bezpłatnej infolinii dla seniorów – 602 502 478Mieszkańcy dzwonili 40 razy. 5 x w sprawie zakupów spożywczych, 2 x w sprawie wykupienia leków, 5 x w sprawie stałego wyprowadzania psa, 1 x w sprawie możliwości korzystania z ogródka działkowego, 3 x w sprawie bezpłatnych obiadów dla seniorów, 1 x w sprawie smogu, pozostałe rozmowy dotyczyły zasięgnięcia informacji w innych sprawach.

2.04.2020 (czwartek, godz. 20:00)

 • Nie zanotowaliśmy dzisiaj w Dąbrowie żadnego nowego przypadku zakażeniem koronawirusem – w dalszym ciągu są to 3 osoby, które czują się dobrze.
 • 268 osób przebywa w kwarantannie lub objętych jest nadzorem epidemiologicznym.
 • Czwartek nie przyniósł żadnych niespodziewanych zwrotów akcji, a jedynym wydarzeniem, które warto podkreślić, jest oddelegowanie przez Wojewodę Śląskiego od dnia dzisiejszego Straży Miejskiej do dyspozycji Komendanta Miejskiego Policji.
 • W ostatnim czasie prezydent miasta kilkukrotnie zwracałem się do zarządców nieruchomości o podjęcie odpowiednich działań zmierzających do poprawienia czystości na klatach schodowych bloków. Część administratorów odpowiedziała, ale z sygnałów od mieszkańców wynika, że nie wszyscy. Niestety, jako miasto nie możemy ich do tego typu działań zmusić – możemy jedynie apelować i w dalszym ciągu będziemy to robić. Zachęcamy mieszkańców, by w tej sprawie kontaktowali się bezpośrednio ze spółdzielniami lub administratorami nieruchomości – leży to w interesie nas wszystkich.

01.04.2020 (środa, godz. 20:00)

 • Utrzymuje się liczba zakażonych – są to 3 osoby, których stan jest dobry.
  272 osoby przebywają w kwarantannie lub objęte są nadzorem epidemiologicznym.Władze miasta, we wszystkich działaniach na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Dąbrowy Górniczej kierują się wiedzą ekspertów oraz zdrowym rozsądkiem. Dlatego wyłączono z użytku został przyciski sygnalizacji świetlnych przy przejściach dla pieszych, na bieżąco dezynfekowane są autobusy jeżdżące w naszym mieście oraz toalety publiczne, czyli miejsca, w których nasz kontakt z cząsteczkami wirusa jest najbardziej prawdopodobny. Działania te nie obejmują wiat przystankowych, ulic, czy chodników, czyli powierzchni, gdzie możliwość kontaktu jest minimalna, zwłaszcza przy respektowaniu zasad higieny z myciem rąk na czele oraz obowiązujących od dzisiaj obostrzeń zasad przemieszczania się po mieście.Dostępne obecnie i stosowane w większości przypadków środki do dezynfekcji bazują m.in. na związkach chloru lub związkach amonowych, które ze względu na swoje właściwości mogą nie być obojętne dla środowiska, a szczególnie czworonogów. Dlatego też niebagatelne środki, które można wydać na to złudne poczucie bezpieczeństwa, prezydent miasta spożytkuje na zapewnienie dąbrowianom rzeczywistego bezpieczeństwa, m.in. poprzez zakup niezbędnego sprzętu ochronnego służbom medycznym.

01.04.2020 (środa, godz. 16:00)

 • Podsumowanie działania bezpłatnej infolinii dla seniorów – 602 502 478
  Mieszkańcy dzwonili 34 razy. 6 x w sprawie zakupów spożywczych, 2 x w sprawie wykupienia leków, 5 x w sprawie stałego wyprowadzania psa, 2 x zapytania o płyn do dezynfekcji, 1 x w sprawie płynu do dezynfekcji i maseczek ochronnych, 2 x w sprawie obiadów dla podopiecznych DDPS, 1 x w sprawie smogu.

31.03.2020 (wtorek, godz. 20:00)

 • Nie mamy w Dąbrowie Górniczej nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, a 253 osoby objęte są kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym.
 • Uspokajające wiadomości napłynęły ze szpitala zakaźnego, gdzie z naszego SOR-u trafił wczoraj pacjent z podejrzeniem zakażenia. Wyniki badań nie potwierdziły tych podejrzeń, dzięki czemu pracownicy SOR, którzy mieli z nim kontakt, mogli opuścić izolację.
 • Dziś w szpitalu także zanotowaliśmy sytuację zbliżoną do wczorajszej. Na SOR został przywieziony pacjent, u którego w trakcie badania lekarz stwierdził objawy mogące świadczyć o zakażeniu koronowirusem. Pacjent trafił do izolacji, a na oddziale trwa dezynfekcja, po zakończeniu której praca SOR zostanie wznowiona.
 • Premier ogłosił nowe obostrzenia związane z obowiązującym w kraju stanem epidemii. Zaostrzone zostały rygory dotyczące m.in. limitu osób w sklepach i na targowiskach, przemieszczania się osób niepełnoletnich, spacerów czy dostępu do miejsc rekreacji. Pełna lista nowych zasad dostępna jest tutaj.
 • Większość z zaleceń Premiera kierowanych do samorządów, wprowadziliśmy już 2 tygodnie temu, m.in. wyłączyliśmy przyciski przy przejściach dla pieszych, dezynfekowane są autobusy PKM oraz toalety publiczne, zamknięte pozostają place zabaw, siłownie plenerowe i boiska, a także parkingi nad Pogoriami, molo i pomosty.
 • Co również warte podkreślenia wprowadzone od niedzieli regulacje dotyczące funkcjonowania targowiska na Redenie, administrowanego przez Stowarzyszenie Kupców Targowych, są jeszcze bardziej rygorystyczne niż te ogłoszone dzisiaj przez Premiera.

31.03.2020 (wtorek, godz. 16:00)

 • Podsumowanie działania bezpłatnej infolinii dla seniorów – 602 502 478
  Mieszkańcy dzwonili 45 razy: 4 x ws. zakupów, 2 x ws. wykupienia recept, 2 x osoby będące w kwarantannie, 2 x ws. kontaktu z MOPS, 1 x ws. maseczek, 6 x wyprowadzono psy.

30.03.2020 (poniedziałek, godz.20:00)

 • Dzisiaj wśród mieszkańców Dąbrowy Górniczej pojawił się 3 przypadek zakażenia koronawirusem. Osoba czuje się dobrze i choć jest mieszkańcem naszego miasta, przebywa w kwarantannie poza Dąbrową Górniczą.
  Pozostałe 2 osoby również czują się dobrze i dochodzą do siebie w warunkach domowych.
  223 osoby objęte są kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym.
 • Zdarzeniem koniecznym do odnotowania było czasowe zamknięcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego spowodowane podejrzeniem zakażenia pacjenta, który trafił tam spoza Dąbrowy Górniczej. Pacjent ten został przewieziony do szpitala zakaźnego, gdzie czeka na wyniki badań, a pracownicy szpitala mający z nim kontakt czekają na te wyniki w izolacji.

30.03.2020 (poniedziałek, godz.16:00)

 • Podsumowanie działania bezpłatnej infolinii dla seniorów – 602 502 478
  Mieszkańcy dzwonili 36 razy. 3 x w sprawie zakupów spożywczych, 1x kontakt z MOPS, 1x zwrot biletu PKP, 1x rozliczenie PIT, 1 x zgłoszenia zapotrzebowania na maseczki ochronne, 5 x stałe wyprowadzanie psa. Pozostałe rozmowy dotyczyły zasięgnięcia informacji w innych tematach.

29.03.2020 (niedziela, godz. 20:00)

 • Nie mamy w Dąbrowie Górniczej nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. 257 osób objętych jest kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym.

Z raportu dnia na FB Prezydenta Dąbrowy Górniczej Marcina Bazylaka:
Wersja wideo raportu: link.

 • W związku z wieloma wątpliwościami dotyczącymi targu na Redenie postanowiłem wyjaśnić Państwu wszystkie okoliczności i uwarunkowania. Żaden burmistrz i żaden prezydent miasta nie posiada uprawnień do zamykania sklepów czy targowisk, którymi nie zarządza. To ważna informacja, ponieważ 2 tygodnie temu, kiedy wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, próbowałem namówić kupców z targu na Redenie, aby nie otwierali go w niedzielę. Nie zdecydowali się na to, więc dzień przed dniem targowym postanowiłem wprowadzić w mieście zakaz handlu na placach targowych o powierzchni większej niż 2 tysiące metrów kwadratowych. Kryteria te w Dąbrowie spełnia tylko targ na Redenie. Od samego początku jednak zapewniłem kupców, że pomogę im w wypracowaniu takich zasad funkcjonowania, które pozwolą na zapewnienie bezpieczeństwa kupującym i sprzedającym, a tym samym ponowne otwarcie targowiska. Polskie prawo, pod warunkiem spełnienia odpowiednich kryteriów, daje możliwość sprzedaży w sklepach i na targowiskach. Dlatego też, kupcy otworzyli by targ, bez względu na to, jak głośno byśmy o tym krzyczeli. Dla mnie najważniejsze było to, żeby doprowadzić do sytuacji w której wszyscy będą mieli zapewnione bezpieczeństwo. W tym miejscu szczególnie dziękuję kupcom, którzy wspólnie z moimi współpracownikami, włączyli się w wypracowywanie tych zasad. Co istotne, są one o wiele bardziej restrykcyjne, niż te które wyznaczył Główny Inspektor Sanitarny naszego kraju. Możecie o nich wszystkich przeczytać tutaj – link. Targ jaki pamiętacie to 400 kupców. Targ, który wczoraj został otwarty to 31 stoisk, na których sprzedawane były artykuły spożywcze i chemiczne. Byłem tam wczoraj i na własne oczy widziałem jak te warunki zostały zapewnione. Cieszę się, że kupcy podeszli do tego tak odpowiedzialnie. Widziałem u nich też smutek i wcale im się nie dziwię… Mnóstwo komentarzy i złośliwości, jakie można było usłyszeć bądź przeczytać w sieci dotyczyło ich. Mówiono, że nie ma zdrowego rozsądku, że brak odpowiedzialności w tym co robią i w tym na co zgadzamy się my, jako miasto. Nie było to przyjemne. Na dzisiaj kupcy do swoich zobowiązań podchodzą bardzo odpowiedzialnie. My tę sytuację dalej będziemy monitorować – w każdy dzień targowy na miejscu będzie patrol Straży Miejskiej. Dziękuję także kupującym, którzy również podeszli to tego z rozsądkiem i odpowiedzialnością. Wierzę, że tak będzie nadal.
 • Dziękuję również strażnikom miejskim, którzy w ten weekend mieli mnóstwo interwencji. Weryfikowali każde zgłoszenie, jaki dostali od Was – że w różnych miejscach gromadzą się grupki ludzi, że jakiś bar jest otwarty czy występują jakieś inne nieprawidłowości. Wszędzie tam Straż Miejska podjeżdżała, sprawdzała i monitorowała sytuację. W większość Dąbrowianie zachowują się odpowiedzialnie, za to wszystkim Wam serdecznie dziękuję.
 • Przed nami 2-3 tygodnie, które będą kluczowe dla rozwoju epidemii wirusa. Bardzo Was proszę, abyście zachowywali się jak do tej pory i żeby nie udzielała się Wam epidemia nerwowości, która czasami wkrada się, zwłaszcza do internetowych komentarzy, i która potrafi zarazić innych. Wierzę, że będziecie na nią odporni, czego Wam bardzo serdecznie życzę.

28.03.2020 (sobota, godz. 20:00)

 • W Dąbrowie Górniczej nie ma nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. 279 osób objętych jest kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym. (Od dziś napływają zbiorcze dane, uwzględniające kwarantannę i nadzór epidemiologiczny, bez rozróżnienia na poszczególne kategorie).
  Mimo pięknej pogody mieszkańcy zachowali dziś rozwagę i w większości zostali w domach. Zdarzyły się przypadki nieodpowiedzialności, ale reagowały na to służby. Wszystkie naruszenia obowiązujących zasad od razu należy zgłaszać policji albo straży miejskiej – 112 lub 986.

27.03.2020 (piątek, godz. 20:00)

 • Liczba zakażonych w dalszym ciągu pozostaje bez zmian. W kwarantannie domowej przebywa 196 osób – w największej mierze to osoby, które w ostatnich dniach powróciły z zagranicy.
 • Kupcy wracają na targowisko na Redenie, ponieważ wypracowano nowe zasady, które pozwolą bezpiecznie otworzyć targowisko. Podstawowe zasady funkcjonowania:
  – działalność ograniczona do handlu wyłącznie artykułami spożywczymi i chemicznymi
  – wyznaczone osobne wejście i wyjście na plac targowy
  – max. 50 klientów jednocześnie na placu targowym
  – zakaz tworzenia się skupisk
  – godziny otwarcia: poniedziałek i piątek 6:00 do 12:00; czwartek i niedziela 6:00 do 14:00
  – stosowania przez sprzedających rękawiczek jednorazowych, regularne mycie rąk i dezynfekowanie punktów handlowych
  – zachowywanie odległości między kupującymi i między stoiskami handlowymi min. 1,5 m
  – utworzenie przy wejściu punktu dezynfekcji rąk
  – cogodzinna dezynfekcja toalety
  bezwzględne stosowanie dodatkowych wymagań higienicznych oraz zasad bezpieczeństwa żywności opublikowanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego dnia 25.03.2020 r. jako zaleceń zapobiegających zagrożeniu epidemiologicznemu COVID- 19 (koronawirus) na targowiskach, bazarach, na których sprzedawana jest żywność.

Obsługa targowiska zobowiązana została do dopilnowania przestrzegania wszystkich zasad, a Straż Miejska do czuwania, czy zasady będą przestrzegane.

Komunikat prezydenta miasta Marcina Bazylaka:

„Dzisiaj najwięcej emocji wzbudziła decyzja o przywróceniu handlu na targowisku na Redenie. Zadaję sobie sprawę z tego, jakie emocje towarzyszą Państwu w ostatnich dniach. Nie mogą one jednak zastąpić zdrowego rozsądku i przysłonić rzeczywistości, która w tym zakresie wygląda następująco.

Rząd nie zakazał funkcjonowania targowisk, a w tym tygodniu Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dotyczące zasad prowadzenia na nich handlu. Wszystkie będą obowiązywać od niedzieli na Redenie i w niedzielę sam na sobie przetestuję, czy dąbrowscy kupcy nie podeszli do nich mniej restrykcyjnie niż sieci supermarketów, których rząd nie zamyka.

Wierzę, że wymogi sanitarne będą tam bardziej restrykcyjne niż w sklepach wielkopowierzchniowych i nie będzie to targ, jaki znaliśmy do tej pory. Ta niedziela będzie testem dla kupców.

W razie konieczności będziemy od razu interweniować i podejmować konieczne decyzje. Dlatego też nie widzę powodów, by dyskryminować dąbrowskich kupców, którzy zobowiązali się do wprowadzenia większych ograniczeń na rzecz bezpieczeństwa sprzedających i kupujących niż te, jakie funkcjonują w innych placówkach handlowych”.

27.03.2020 (piątek, godz.16:00)

 • Podsumowanie działania bezpłatnej infolinii dla seniorów – 602 502 478
  Mieszkańcy dzwonili 32 razy. 4 x w sprawie zakupu leków, 3 x zakupów spożywczych, 2 x nowe zgłoszenia w sprawie wyprowadzenia psa, 5 x stałe wyprowadzanie psa. Pozostałe rozmowy dotyczyły zasięgnięcia informacji w innych tematach.

26.03.2020 (czwartek, godz. 20:00)

Raport dnia w formie video dostępy w linku

 • 2 osoby zakażone – nie ma nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.
 • 196 osób przebywa w kwarantannie. W głównej mierze to osoby, które przyjeżdżają z zagranicy.
  Stan epidemii obowiązujący w całym kraju w Dąbrowie Górniczej przebiega spokojnie, ale nie powinno to usypiać naszej czujności.
 • Służba zdrowia pracuje w bardzo trudnych warunkach i mimo, że przychodnie nie są instytucjami miejskimi, cały czas monitorujemy sytuację. Wiemy, jak dla nas wszystkich ważny jest dostęp do służby zdrowia, dlatego zbieramy informacje i dzielimy się wiedzą, w których przychodniach udzielane są teleporady, w których przyjmuje lekarz i gdzie można szukać pomocy -> link.
 • Dąbrowski szpital działa w stanie podwyższonej gotowości. Dzięki uruchomieniu środków z rezerwy kryzysowej, mogliśmy go dozbroić w sprzęt potrzebny do walki z epidemią. Jego część dotarła już do szpitala, pozostałe zamówienia są już w drodze. Mamy świadomość, że na obecną sytuację nie da się być do końca przygotowanym, ale robimy, co możemy – temu m.in. służy czerwony namiot przed oddziałem ratunkowym, gdzie pacjenci trafiający do szpitala przechodzą wstępną diagnozę. Epidemia nie może doprowadzić do tego, że szpital przestaje działać dla mieszkańców. Cały czas walczymy o to, aby wszystkie oddziały szpitala funkcjonowały normalnie.
 • Praktycznie u każdego pacjenta z podejrzanymi objawami dokonywany jest test na obecność koronawirusa. Są to testy typu CRP, czyli dokładne badania laboratoryjne, na których wyniki trzeba czekać kilkadziesiąt godzin. Dlatego też, dla ochrony pacjentów (zwłaszcza onkologicznych) oraz personelu medycznego, szpital dysponuje szybkimi testami, które nie są tak dokładne jak badania CRP, ale pomagają w podejmowaniu niezbędnych decyzji w czasie oczekiwania na wyniki testów laboratoryjnych.
 • Wielkie podziękowania dla tych, którzy w tym trudnym czasie angażują się w pomoc dla szpitala. Jego zabezpieczenie finansowe ze strony miasta to nie wszystko. Bardzo ważne jest Wasze zaangażowanie, solidarność i podejście. Do szpitala i innych instytucji zgłaszają się przedsiębiorcy, którzy oferują swoją pomoc, a od Was nieustannie docierają nowe maseczki ochronne. Dzięki za wszystkie te inicjatywy!
 • Czas epidemii to również wielka próba dla gospodarki. Nie tylko światowej czy krajowej, ale przede wszystkim dla tej lokalnej. Dlatego też poza rządowym wsparciem, uruchomiliśmy własny program osłonowy skierowany do dąbrowskich przedsiębiorców. Jego szczegóły dostępne są tutaj.
 • Trwa również akcja #KupujLokalnie oraz akcja #DGnaWynos promujące robienie zakupów u lokalnych przedsiębiorców oraz zamawianie jedzenia na wynos w dąbrowskich lokalach. To Wasza pomoc dla przedsiębiorców i szansa, że kiedy ten trudny czas minie, będziemy mieli, gdzie wracać po swoje ulubione produkty i dania.
 • Części z dąbrowskich przedsiębiorców dotyczyła decyzja o zawieszeniu działalności targowiska na Redenie. Była ona jedną z trudniejszych decyzji, ale w tym przypadku zaważyły względy bezpieczeństwa. Stowarzyszenie Kupców Targowych, które jest administratorem targowiska, otrzymało propozycję zorganizowania go w sposób zgodny z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego i rekomendacjami dla branży handlowej. Ich bezwzględne stosowanie jest warunkiem wznowienia działalności targowiska. Zgodnie z przedstawioną propozycją, działalność powinna zostać ograniczona do handlu wyłącznie artykułami spożywczymi i chemicznymi. Handlujący, klienci oraz obsługa targowiska zobowiązani muszą być do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jeśli Stowarzyszenie zadeklaruje zastosowanie się i przestrzeganie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, już w niedzielę 29 marca targ może być czynny.
 • Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się BEZPŁATNA Infolinia Senioralna, z której usług każdego dnia korzysta kilkadziesiąt osób.
 • Coraz więcej wolontariuszy włącza się także w akcję Dąbrowski Psi Patrol.
 • Uruchomiony został pakiet pomocowy dla dąbrowskich NGO.
 • Do odwołania zamknięte są place zabaw oraz parkingi nad Pogoriami. Te miejsca, które można zdezynfekować dezynfekujemy. O to samo prosimy innych zarządców nieruchomości.
 • Za transport publiczny odpowiada Zarząd Transportu Metropolitarnego. W godzinach szczytu autobusy jeżdżą tak jak w dni robocze, a w pozostałym czasie tak jak w soboty. Więcej w linku.
 • To, jak solidaryzujecie się w tym trudnym czasie i jak zachowujecie normalność w mieście napawa dumą. Wykorzystajmy ten czas i Wasze zainteresowanie miastem do tego, żeby rozmawiać o tym, co chcielibyście, aby w mieście się działo, zmieniało i jak w tej wspólnej przestrzeni powinniśmy wspólnie funkcjonować. Co więcej, żaden stan nadzwyczajny nie powinien ograniczać naszych praw obywatelskich, dlatego konsultacje społeczne odbywają się nadal – tyle tyko, że w internecie.
 • Przed nami kolejne 2 trudne tygodnie. Od nas wszystkich zależeć będzie, jak one będą wyglądały, dlatego nie dajmy się zwariować, ale i nie usypiajmy naszej czujności!

26.03.2020 (czwartek, godz.16:00)

 • Podsumowanie działania bezpłatnej infolinii dla seniorów – 602 502 478
  Mieszkańcy dzwonili 27 razy. 4 x w sprawie zakupu leków, 2 x zakupów spożywczych, 2 x nowe zgłoszenia w sprawie wyprowadzenia psa, 3 x stałe wyprowadzanie psa. Pozostałe rozmowy dotyczyły zasięgnięcia informacji w innych tematach.
 • Do Centrum Aktywności Obywatelskiej zgłosiło się 20 nowych wolontariuszy do pomocy w ramach akcji „Dąbrowski Psi Patrol”sprawdź szczegóły

25.03.2020 r. [środa, godz. 20:00]

Z raportu dnia z profilu FB prezydenta miasta Marcina Bazylaka:

Dąbrowianki i dąbrowianie,

W Dąbrowie Górniczej nie ma nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. 191 osób przebywa w kwarantannie.

Bardzo się cieszę, że doceniacie nasze starania w sprawie rzetelnego informowania o sytuacji w naszym mieście i zaglądacie tutaj co wieczór. Chciałem gorąco podziękować za wiadomości oraz komentarze z informacjami, które od Was otrzymuję. Są one dla mnie i moich współpracowników istotnym wsparciem w działaniach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa nam wszystkim. Ważne jest, by nasza wzajemna komunikacja nadal była spokojna, rzeczowa i pozbawiona niepotrzebnych emocji, bo te są najgorszym doradcą w trudnych sytuacjach.

Chciałbym podziękować Wam za coś jeszcze. Gdy codziennie otrzymuję informacje od podległych mi służb, jak licznie dąbrowianki i dąbrowianie zgłaszają się w czasie stanu epidemii do pomocy innym, to czuję się szczególnie dumny z bycia prezydentem naszego miasta. Chciałem wyrazić wielkie uznanie dla wszystkich osób zaangażowanych w pomoc seniorom, robiącym zakupy potrzebującym, wyprowadzającym czworonogi osób szczególnie zagrożonych, szyjącym maseczki ochronne czy dostarczającym płyny dezynfekujące. Kolejny raz udowadniacie, że Dąbrowa jest wyjątkowym miastem wyjątkowych ludzi.

A wszystkim Państwu na czas koniecznego pozostawania w domu polecam lekturę najnowszego „Przeglądu Dąbrowskiego”, który wyjątkowo ukazuje się tylko w wersji elektronicznej. Gazeta dostępna tu: Przegląd Dąbrowski  Miłej lektury! I dbajcie o siebie!

25.03.2020 r. [środa, godz. 16:00]

 • W efekcie licznych zgłoszeń od seniorów, telefonujących na dąbrowską infolinię senioralną, ruszył dziś Dąbrowski Psi Patrol, który szuka wolontariuszy. Lubisz zwierzaki i możesz pomóc w wyprowadzaniu ich na spacery osobom starszym, samotnym i schorowanym, zgłoś się koniecznie do Centrum Aktywności Obywatelskiej tel. 668 573 952 bądź mailowo cao@dg.pl (pon.-pt. 8.00-16.00).
 • Codziennie przekonujemy się, jak bardzo ważna jest infolinia dla seniorów (szczegóły w linku). Tylko dziś odebrano 42 telefony, wolontariusze pięć razy pomogli w zakupach − w tym leków, kilkanaście razy odebrali zgłoszenia o potrzebie pomocy w wyprowadzaniu psów. Dla infolinii pracuje w tej chwili 70 wolontariuszy.

24.03.2020 r. [wtorek, godz. 20:00]

 • W Dąbrowie Górniczej nie odnotowano nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Nie wystąpiły też w mieście żadne sytuacje nadzwyczajne. Pojawiają się kolejne osoby w kwarantannie, które przyjechały z zagranicy. Część objęta dotąd kwarantanną, już ją zakończyła.
  W całym kraju wprowadzone zostały nowe ograniczenia. Szczegóły w linku: https://www.gov.pl/…/wprowadzamy-nowe-zasady-bezpieczenstwa…

23.03.2020 r. [poniedziałek, godz. 20:00]

 • W niedzielę wieczorem w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i personelu został zamknięty Szpitalny Oddział Ratunkowy. Przyczyną było podejrzenie u jednego z pacjentów zakażenia koronawirusem. Pacjent w izolacji czekał na wyniki testów, a personel, który miał z nim kontakt, przebywał w kwarantannie na terenie szpitala. Oddział ratunkowy po wykonaniu dezynfekcji pomieszczeń dziś rano wznowił pracę. Przed chwilą potwierdzono informację, że wynik testu jest ujemny, co oznacza, że pacjent nie jest zakażony. Personel szpitala może wyjść z kwarantanny.
 • Przy tej okazji po raz kolejny przypominamy: jeśli u kogoś występuje gorączka, kaszel i trudności z oddychaniem, to powinien skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną (całodobowa infolinia ☎️795 513 569) lub całodobową infolinią NFZ ☎️800 190 590. Pamiętajmy: z tymi objawami nie idziemy na SOR!
 • Ważna informacja dla pasażerów ZTM! Ze względu na stan epidemii zmienił się rozkład jazdy. Z aktualnie obowiązującym należy zapoznać się tutaj: bit.ly/rozkladyZTM Warto śledzić rozkład na tej witrynie, bo informacje na przystankach mogą być nieaktualne.
 • Obecnie w Dąbrowie Górniczej kwarantanną objętych jest 190 osób. 2 osoby są zakażone koronawirusem.

22.03.2020 r. [niedziela, godz. 22:00]

Przypominamy:  Zagłębiowskie Centrum Onkologii nie jest szpitalem zakaźnym. Jeśli u kogoś występuje gorączka, kaszel i trudności z oddychaniem, to powinien skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną (całodobowa infolinia 795 513 569) lub całodobową infolinią NFZ 800 190 590. Pamiętajmy: z tymi objawami nie idźmy na SOR! ZCO pod względem sprzętowym jest przygotowane do funkcjonowania w warunkach stanu epidemii w takim stopniu, na jaki można przygotować szpital, który nie jest szpitalem zakaźnym. W momencie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego miasto uruchomiło rezerwę kryzysową, która pozwoliła na składanie zamówień na dodatkowy sprzęt. W piątek wartość zamówień przekroczyła milion złotych. Zagłębiowskie Centrum Onkologii ma przede wszystkim w stanie epidemii chronić, żeby na jego terenie nie było osób zakażonych koronawirusem. Jest do tego przygotowane i cały czas je wzmacniamy.

Informacja z ostatniej chwili jest taka, że ponownie szpital zamyka SOR do rana, ponieważ pojawił się pacjent z podejrzeniem zakażenia. Apelujemy: stosujcie się do zaleceń.

22.03.2020 r. [niedziela, godz. 20:00]

Choć mamy stan nadzwyczajny, robimy wszystko, co możliwe, by nasze miasto funkcjonowało zwyczajnie, a niedogodności dla mieszkańców, związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa, były jak najmniejsze. Przed nami kolejny tydzień pracy w tych bardzo trudnych warunkach. A jak wyglądał ten kończący się dziś? Oto garść danych statystycznych.

 • Choć w trosce o bezpieczeństwo ograniczyliśmy do minimum bezpośredni kontakt z klientami, to w urzędzie pracujemy w niemal pełnej obsadzie. Około 6% urzędników pracuje zdalnie z domu. Wydział Spraw Obywatelskich zakończył w mijającym tygodniu 1700 spraw mieszkańców i udzielili około 1200 porad telefonicznych. Wydział Obsługi Urzędu przyjął ponad 1000 pism.
 • Infolinia senioralna to średnio 42 połączenia dziennie − w tym 85% to pytania w sprawach medycznych i dotyczące leków.
 • Na samej tylko infolinii urzędu − nie licząc telefonów do wydziałów − odebraliśmy ok. 1300 połączeń. Nie wliczamy w to telefonów bezpośrednio do pracowników w wydziałach. Najczęściej dzwonicie w godzinach 10:30 – 12:30. Około 20 rozmów dziennie dotyczy załatwienia konkretnych spraw przedsiębiorców (nie wliczamy w to udzielonych porad i informacji).
 • Odebraliśmy ponad 10 tysięcy maili i wysłaliśmy ich ponad 4 tysiące.
 • Wszystkie wydziały urzędu wypełniają swoje obowiązki na bieżąco.

W kwarantannie przebywają obecnie 173 osoby, część osób już zakończyła kwarantannę. Według mojej wiedzy dwie osoby, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, nie wymagają hospitalizacji.

21.03.2020 r. [sobota, godz. 20:00]

 • Potwierdzono drugi przypadek zakażenia koronawirusem w Dąbrowie Górniczej. Zakażoną osobą jest mężczyzna, który po pobycie za granicą przebywał w kwarantannie. Stan obu osób z Dąbrowy Górniczej zakażonych koronawirusem nie wymaga hospitalizacji. Są pod stałym nadzorem medyczno-sanitarnym. Obecnie 183 osoby przebywają w kwarantannie na terenie naszego miasta.

20.03.2020 r. [piątek, godz. 20:00]

 • Dziś rano prezydent miasta podjął decyzję o zabezpieczeniu środków na doposażenie Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w niezbędny sprzęt potrzebny do walki z epidemią. Wartość sprzętu zamówionego przez szpital na tę chwilę przekracza kwotę jednego miliona złotych.
 • Wystartowała akcja mieszkańców i dąbrowskich przedsiębiorców wspierających miejskie służby medyczne.
 • Od wczoraj mamy jednego mieszkańca zakażonego koronawirusem i ta liczba nie uległa zmianie. Na kwarantannie przebywają 122 osoby.
 • W nocy z czwartku na piątek dyrekcja Zagłębiowskiego Centrum Onkologii podjęła decyzję o tymczasowym wyłączeniu oddziału diabetologicznego, a następnie SOR. Przyczyną tych działań było podejrzenie u jednego z pacjentów zakażenia koronawirusem. Podczas oczekiwania na wyniki testów sprawdzających dokonano prewencyjnej dezynfekcji SOR, po czym został on ponownie uruchomiony. Oddział diabetologiczny został otwarty po tym, jak wyniki badań nie potwierdziły u pacjenta zakażenia koronawirusem.
 • Bardzo dobrze sprawdza się infolinia dla seniorów: podczas 5 dni jej funkcjonowania pracownicy Centrum Aktywności Obywatelskiej i wolontariusze odebrali od dąbrowskich seniorów i seniorek blisko 200 połączeń telefonicznych. 80% udzielonych porad dotyczyło e-porad i e-recept. W bazie Centrum Aktywności Obywatelskiej jest aktualnie 49 wolontariuszy z różnych obszarów Dąbrowy Górniczej, 20 z nich miało okazję zrobić zakupy, dostarczyć leki lub wyprowadzić czworonoga. Wszystkim bardzo dziękuję za ofiarność i obywatelskie zaangażowanie. Infolinia dla seniorów jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 pod numerem telefonu 602 502 478.
 • W trosce o dąbrowskich przedsiębiorców, których branże przeżywają trudną sytuację, uruchomiono specjalne telefony, pod którymi udzielane są potrzebne informacje − https://bit.ly/2Qy7sDv. Dąbrowscy przedsiębiorcy mogą skorzystać m.in. z odroczeń podatkowych i obniżki czynszu za lokal − https://bit.ly/3b9HBJW.
 • Dodatkowo zachęcamy wszystkich Mieszkańców do wspierania lokalnych przedsiębiorców. Rozpoczęliśmy akcję #KupujLokalnie − https://bit.ly/2J3i5u3. Tworzymy bazę dąbrowskich przedsiębiorców, którzy oferują zakupy z dowozem lub mobilne usługi. Usługodawcy i prowadzący sklepy mogą przyłączyć się do akcji. Lista firm zostanie opublikowana na oficjalnym portalu www.dg.pl i w miejskich mediach społecznościowych. #KupujLokalnie jest rozszerzeniem akcji #DGnaWynos, w ramach której powstała baza dąbrowskich lokali gastronomicznych, w których można zamówić jedzenie na wynos albo z dostawą – link do bazy: https://bit.ly/3djCDwn.

20.03.2020 r. [piątek, godz. 12:00]

 • Po dekontaminacji Szpitalny Oddział Ratunkowy szpitala w Dąbrowie Górniczej działa w normalnym trybie.W czwartek wieczorem w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej udzielano pomocy pacjentowi, u którego później wystąpiły objawy podobne do tych, które występują przy infekcji koronawirusem. Pacjenta odizolowano, pobrano próbki do badań, a działalność oddziału zawieszono na czas odkażania, o czym poinformowano odpowiednie służby. W piątek , o godz. 11.00 SOR Zagłębiowskiego Centrum Onkologii wznowił przyjęcia pacjentów.

19.03.2020 r. [czwartek, godz. 20:00]

 • Jak podało Ministerstwo Zdrowia potwierdzono zakażenie koronawirusem u jednej osoby zamieszkującej Dąbrowę Górniczej. To osoba, która w ostatnim czasie przebywała w domu i nie kontaktowała się z osobami postronnymi. Potwierdzono u niej zakażenie i jest pod opieką lekarzy ze szpitala zakaźnego. Podkreślić należy, że osoba ta nie przebywała i nie przebywa na terenie dąbrowskiego szpitala. Odpowiednie służby państwowe podjęły wszelkie możliwe działania, by zapewnić bezpieczeństwo innym.
 • W Dąbrowie Górniczej kwarantanną objętych jest 106 osób.
 • To od naszego codziennego postępowania będzie zależeć dalszy rozwój sytuacji związanej z koronawirusem. Unikanie zgromadzeń, pozostanie w domu i przestrzeganie zasad higieny to dziś podstawowa recepta na zwalczenie epidemii. Bądźmy rozważni, odpowiedzialni i solidarni.

19.03.2020 r. [czwartek, godz. 11:00]

 • Ministerstwo Zdrowia podało informację o potwierdzeniu zakażenia jednej osoby z terenu Dąbrowy Górniczej. Z informacji, jakie udało się pozyskać, jest to osoba, która w ostatnim czasie przebywała w domu i nie kontaktowała się z osobami postronnymi. Potwierdzono u niej zakażenie i jest pod opieką lekarzy ze szpitala zakaźnego. Podkreślić należy, że osoba nie przybywała i nie przebywa na terenie dąbrowskiego szpitala.

18.03.2020 r. [środa, godz. 20:00]

 • W Dąbrowie Górniczej 98 osób przebywa w kwarantannie. Nie ma osób z potwierdzonym zakażeniem.

17.03.2020 r. [wtorek, godz. 20:00]

 • Raport w formie wideo zobaczysz tutaj.
 • Co prawda przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej nie są jednostkami miejskimi, ale bardzo nam zależy, żebyście mieli aktualny dostęp do lekarzy rodzinnych i służby zdrowia. Dlatego aktualizujemy dla Was listę funkcjonujących przychodni, które w ramach kontraktu z NFZ udzielają teleporad, wystawiają e-recepty i L4. Lista dostępna pod linkiem.
 • Wiele osób kontaktuje się z nami, zgłaszając brak procedur ochronnych w zakładach pracy. Skontaktowaliśmy się z dużymi pracodawcami i dostaliśmy potwierdzenie, że wszyscy wdrożyli procedury bezpieczeństwa. Sytuacja jest nadzwyczajna i prosimy przede wszystkim, żeby w razie wątpliwości rozmawiać ze swoimi pracodawcami. Jeśli obawy nie zostaną rozwiane, możecie kontaktować się ze służbami sanitarnymi. Całodobowa infolinia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej – 795 513 569.
 • Dąbrowskich przedsiębiorców zachęcamy do załatwiania spraw przez system www.epuap.gov.pl Informacje, jak z niego korzystać albo jak np. zawiesić działalność, pod numerami: 32 295 67 37, 662 138 251.
  Przygotowaliśmy też pakiet informacji dla prowadzących działalność gospodarczą dostępny pod tym linkiem.
 • Pracujemy dla Was, żeby miasto funkcjonowało normalnie. W Urzędzie Miejskim do niezbędnego minimum ograniczyliśmy obsługę bezpośrednią. Codziennie prawie 400 urzędników pracuje na miejscu. Sprawy załatwiane są online, telefonicznie, a w szczególnych przypadkach osobiście. Więcej info pod (linkiem)
 • Działają również wszystkie służby miejskie, dbając o porządek, odbiór śmieci, remonty i infrastrukturę. Miejskie inwestycje również są prowadzone, m.in. modernizujemy przedszkola, remontujemy al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Tysiąclecia, budujemy drogi rowerowe i nowy odcinek drogi na terenach inwestycyjnych w Tucznawie. Szczegóły wkrótce.
 • Ze względów sanitarnych, wyłączyliśmy 143 przyciski sygnalizacji świetlnej przy przejściach dla pieszych. Teraz działają w trybie czasowym. Nie wyłączyliśmy jedynie przy DK 94 i DK 1.
 • Zamknęliśmy 74 place zabaw i 20 siłowni plenerowych. Uruchomiliśmy dodatkową dezynfekcję 5 toalet automatycznych i 20 przenośnych.
 • Żeby działania w mieście były spójne, zwróciliśmy się do administratorów osiedli mieszkaniowych o konsekwentne stosowanie zaleceń dotyczących minimalizowania ryzyka zakażenia. Chodzi m.in. o wietrzenie klatek schodowych, dezynfekowanie wind, klamek i poręczy, zamknięcie placów zabaw. Liczymy na ich działania.
 • Prewencyjnie ograniczyliśmy parking przy Pogorii III, ale to nie oznacza że zupełnie zamknęliśmy ten teren. Chodzi o to, żeby się tam, ani nigdzie indzie, tłumnie nie gromadzić. Nie ma zakazu wychodzenia z domu, można spacerować, ale róbmy to „z głową”. Wybierajmy miejsca mniej uczęszczane, dbajmy o siebie i innych.
 • W poniedziałek, pod numerem 602 502 478, uruchomiliśmy infolinię dla seniorów. Dzwoniąc tam, można poprosić wolontariuszy np. o zrobienie zakupów czy realizację recepty w aptece. Infolinia działa w godzinach 8-16, od poniedziałku do piątku.
 • Wspierajmy dąbrowski biznes. Róbcie zakupy w osiedlowych sklepach, kioskach i u lokalnych sprzedawców. Dajmy zarobić dąbrowskim przedsiębiorcom. Kupując lokalnie, unikacie skupisk i chronicie siebie. Korzystajcie z akcji #DGnawynos . Zamawiajcie jedzenie w dąbrowskich lokalach. Warto je teraz wspierać chociażby po to, żeby jak minie kryzys, mieć gdzie wyjść na miasto. Lista lokali dostępna pod (linkiem)
 • Nie zapominajcie o zwierzętach. Nie porzucajcie swoich pupili. Nie ma dowodów naukowych na przenoszenie koronawirusa przez psy czy koty. Dbajcie o zwierzaki, a po zabawie z nimi i głaskaniu po prostu myjcie ręce.

16.03.2020 r. [poniedziałek, godz. 20:00]

 • Raport w formie wideo zobaczysz tutaj.
 • Na dzień 16.03.2020 r. w Dąbrowie Górniczej 30 osób pozostaje w kwarantannie domowej. Nie ma potwierdzenia zakażenia u żadnej osoby.
 • Urząd Miejski przełączył się na pracę online i telefoniczną. Wszystkim mieszkańcom Dąbrowy Górniczej służymy w trybie zdalnym. W Urzędzie Miejskim można załatwić tylko trzy sprawy: sporządzenie aktu zgonu, ustalenie ojcostwa wraz z wydaniem aktu urodzenia dziecka (pozostałe akty urodzenia online), odbiór dowodu osobistego. Szczegóły dotyczące pracy UM DG.
 • Na bieżąco telefonicznie i e-mailowo radzimy dąbrowskim przedsiębiorcom. Szczegóły
 • Uruchomiliśmy infolinię dla samotnych seniorów, osób z niepełnosprawnościami, pozostających bez pomocy najbliższych. Wolontariusze i pracownicy CAO odbierają mnóstwo telefonów, udzielają porad i pomocy. Szczegóły
 • Wydłużyliśmy okres naboru do przedszkoli do 27 marca. Szczegóły
 • Rozpoczęliśmy akcję #DGnaWynos – zachęcając mieszkańców do korzystania z oferty dąbrowskich lokali gastronomicznych serwujących jedzenie na wynos. Dbajmy o lokalny biznes. Szczegóły
 • Wyłączyliśmy z użytkowania wszystkie miejskie place zabaw i siłownie pod chmurką. Wyłączamy przyciski zmieniające światła dla pieszych − sygnalizatory przełączane są w tryb, który zmienia światło na przejściu automatycznie.
 • Co ważne: przychodnie zdrowia wprowadziły teleporady, wystawiają e-recepty i L4 na telefon. Szczegóły
 • Analizując wydarzenia ostatniej niedzieli, w porozumieniu z Centrum Sportu i Rekreacji, Prezydent Marcin Bazylak podjął decyzję o zmniejszeniu liczby miejsc parkingowych przy plaży Pogoria III.

13.03.2020 r. [piątek]

 • Drodzy Mieszkańcy, aby być na bieżąco ze wszystkimi informacjami, zachęcamy do przyłączenia się do miejskiego systemu INFO SMS. Wszelkie informacje szybko przekazujemy krótkimi wiadomościami.
  Używanie programu jest bezpłatne, link do rejestracji: https://powiadomienia.dabrowa-gornicza.pl/

12.03.2020 r. [czwartek]

 • Wyjątkowe sytuacje wymagają wyjątkowych działań. Mimo że nieustannie zachęcamy mieszkańców miasta do aktywności, w obecnej sytuacji prosimy o jej ograniczenie. Zostańcie w domach, a urzędowe sprawy załatwiajcie przez internet. W linku pełna lista spraw, które możecie załatwić online: http://bit.ly/2WeeBMS

11.03.2020 r. [środa]

 • Zgodnie z zaleceniami premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie działań związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zamknięte zostają wszystkie placówki oświatowe: publiczne i niepubliczne uczelnie, szkoły, przedszkola, żłobki i kluby dziecięce, a także sportowe obiekty szkolne, w tym baseny. Zgodnie z poleceniem Wojewody Śląskiego Żłobek Miejski będzie zamknięty od czwartku 12 marca do odwołania. W przypadku przedszkoli i szkół, czwartek i piątek (12 i 13 marca), będą okresem przejściowym. W tym czasie w placówkach tych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie zajęcia opiekuńcze. Od poniedziałku 16 marca wszystkie zajęcia zostają zawieszone, a placówki zamknięte dla podopiecznych. Dlatego też apeluję do rodziców, aby zadbali o to, by ich dzieci pozostały odizolowane od skupisk ludzkich, bo taki cel przyświeca zamknięciu szkół. Ponadto, w Dąbrowie Górniczej w trosce o zdrowie mieszkańców i porządek publiczny DO ODWOŁANIA zamknięte będą:
  • Pałac Kultury Zagłębia i jego placówki, w tym: Kino Kadr, Dom Kultury Ząbkowice, kluby osiedlowe i świetlice środowiskowe;
  • Miejska Biblioteka Publiczna wraz z filiami;
  • Muzeum Miejskie „Sztygarka”;
  • Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej;
  • wszystkie obiekty będące w administracji Centrum Sportu i Rekreacji;
  • wszystkie świetlice OSP;
  • placówki wsparcia dziennego: Świetlica Środowiskowa „Kraina Przyjaźni”, Dziecięca Fabryka Kreatywności, Akademia Wyobraźni Dziecięcej, Akademia Gry i Zabawy, Świetlica Specjalistyczna „Małolat”.

10.03.2020 r. [wtorek]

 • Do tej pory w naszym mieście nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia koronawirusem, jednak w związku ze stanem podwyższonej gotowości i decyzjami Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o odwołaniu wszelkich imprez masowych na terenie całego kraju, podjąłem decyzje o:
 1. przeprowadzeniu miejskich imprez sportowych w marcu bez udziału publiczności;
 2. zawieszeniu działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pałacu Kultury Zagłębia. Z podobnym zaleceniem zwracam się do wszystkich organizatorów, stowarzyszeń i grup działających na rzecz seniorów w naszym mieście. Seniorzy to grupa o podwyższonym ryzyku zachorowania, dlatego zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, apeluję o powstrzymanie się od grupowych spotkań;
 3. zawieszeniu możliwości odwiedzin podopiecznych w Domu Pomocy Społecznej.
 • Dyrektorzy placówek oświatowych zostali poinformowani o konieczności zachowania szczególnej ostrożności przy organizowaniu wyjazdów młodzieży, a także otrzymali polecenie śledzenia na bieżąco komunikatów GIS.
 • Zagłębiowskie Centrum Onkologii zakazało odwiedzin rodzin u pacjentów. Zostały także wstrzymane przyjęcia planowe na: gastroenterologię, laryngologię i rehabilitację. Pozostałe oddziały funkcjonują normalnie.
 • Do mieszkańców zwracam się z apelem o ostrożność i zdrowy rozsądek. Proszę o postępowanie zgodnie z zaleceniami GIS. Wyjazdy do stref zagrożonych powinny być gruntownie przemyślane. Ponadto, proszę o ograniczenie uczestnictwa w wydarzeniach publicznych i unikanie dużych skupisk ludzi.
 • Pracodawców proszę o rozważenie wprowadzenia kwarantanny w przypadku pracowników powracających ze stref objętych ryzykiem zakażenia. Zgodnie z zaleceniami GIS, pacjent powracający z rejonów szczególnie zagrożonych koronawirusem, który nie ma objawów chorobowych, powinien podlegać kwarantannie domowej – standardowo 14 dni, maksymalnie 21 dni. Osoba, która wróciła z podróży, powiadamia o tym fakcie nie tylko pracodawcę, ale także lekarza domowego bądź bezpośrednio Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.
 • W przypadku pytań i wątpliwości, należy korzystać z infolinii NFZ: 800 190 590.
 • Służby miejskie są w pełnej gotowości, by reagować w sytuacji podwyższonego zagrożenia. Jednakże dużo zależy od tego, jak my sami będziemy podchodzić do zaistniałych okoliczności. Proszę o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza