image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Rozprzestrzenianie się koronawirusa przyczyniło się do zamknięcia wielu tarnogórskich sklepów, barów, kawiarni, pubów i restauracji. Ucierpieli również inni przedsiębiorcy, zajmujący się usługami czy turystyką. Nie działają zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne, biura podróży, sklepy branżowe, punkty usługowe i wiele mniejszych firm. Opustoszał Rynek, główny deptak miasta – Krakowska, zamknięto szereg sklepów i punktów usługowych (poza spożywczymi) w Hali Targowej. Miejsca, w których roiło się od ludzi, świecą obecnie pustkami. Pandemia wpłynęła także na status majątkowy wielu mieszkańców miasta. Urząd Miejski wychodzi naprzeciw pandemii z Miejskim Programem Pomocowym.

– Wypracowaliśmy rozwiązania, które pozwolą mam nadzieję przedsiębiorcom oraz lokatorom naszych mieszkań, dotkniętym skutkami pandemii Covid-19, przetrwać ten ciężki okres. Każda sytuacja – czy to w przypadku mieszkańca czy osoby prowadzącej biznes  w naszych zasobach – rozpatrywana jest indywidualnie – mówi Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza miasta ds. gospodarczych. – Może wydawać się niesprawiedliwym, że proponowane przez miasto ulgi nie dotyczą właścicieli i najemców mieszkań prywatnych oraz firm działających w zasobach innych niż gminne. Nie mamy jednak jako gmina wpływu na wysokość opłat naliczanych przez podmioty prywatne ich użytkownikom, a ewentualne zniżki zależą tylko i wyłącznie od ich dobrej woli – dodaje. 

Jak wygląda Tarnogórski Program Pomocowy? 

Postanowiono m.in. zawiesić pobór opłat za wynajem i dzierżawę miejskich lokali użytkowych na okres do lipca 2020 roku oraz wprowadzić możliwość zwolnienia przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii Covid-19 z czynszu nawet do 100 %. Powyższe ulgi są przyznawane na indywidualny wniosek przedsiębiorcy. Każdy wnioskodawca liczyć może także na umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty należności publicznoprawnych.

Jeśli zaś chodzi o lokatorów lokali miejskich magistrat wprowadził następujące regulacje. Mieszkańcy miejskich mieszkań komunalnych i socjalnych dotknięci skutkami pandemii mogą ubiegać się o ulgi w spłacie czynszu lokali bądź liczyć na umorzenie, odroczenie zapłatę zaległości na raty. 

Szczegóły na slajdach: KLIKNIJ

Źródło: UM Tarnowskie Góry