image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Z wielką radością przyjęliśmy informację, że w grupie wyróżnionych obiektów w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany” znalazła się także nasza Badyhala – Pływalnia Miejska, która otrzymała wyróżnienie w kategorii „zabytki techniki”. Jury konkursowe doceniło w ten sposób wykonane przy jej rewitalizacji prace remontowe i konserwatorskie, które utrwaliły i uczytelniły walory historyczne obiektu pełniącego swą funkcję niezmiennie od 1908 roku. Organizatorem konkursu jest Generalny Konserwator Zabytków.

W tej samej kategorii wraz z siemianowickim obiektem został także wyróżniony wodozbiór w Muzeum Warszawskie Łazienki Królewskie, natomiast Laureatem w tej kategorii „zabytki techniki” została wieża ciśnień w Malborku.

Ogłaszając wyniki konkursu „Zabytek Zadbany” pani Magdalena Gawin, wiceminister kultury, Generalny Konserwator Zabytków, podkreśliła, że nagrody i wyróżnienia są symbolicznym podziękowaniem dla zarządców i właścicieli zabytków za ich wysiłek i troskę o zachowanie naszego dziedzictwa. „To Państwa zasługa, że skarby naszej kultury są pod stałą opieką, dzięki której ich zabytkowe wartości są utrwalane dla przyszłych pokoleń” – powiedziała.

Ogólnopolski konkurs „Zabytek Zadbany”, którego organizatorem jest Generalny Konserwator Zabytków wyróżnia właścicieli i zarządców, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytkami, promuje właściwe postawy i upowszechnienie najlepszych wzorów konserwacji obiektów zabytkowych oraz właściwe ich użytkowanie i zagospodarowanie. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 1975 roku, a od 2011 roku jest on prowadzony pod egidą Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W tegorocznej edycji Konkursu wzięły udział 63 zabytki wpisane do rejestru zabytków nieruchomych, które zgłosili właściciele lub zarządcy, jak również konserwatorzy zabytków. Spośród tych zgłoszeń jury wybrało 6 laureatów i 11 wyróżnionych obiektów w pięciu kategoriach. Siemianowicka Badyhala została zgłoszona do konkursu przez Piotra Wybrańca, miejskiego konserwatora zabytków w naszym mieście.

Niezmiernie cieszy fakt, że jury Konkursu „Zabytek Zadbany” dostrzegło działania i wysiłki władz Siemianowic Śląskich, by chronić nasze dziedzictwo kulturalne i historyczne, jakim niewątpliwie jest Pływalnia Miejska. A nie jest to proste, ponieważ wymaga najpierw pozyskania niemałych środków i odpowiednich wykonawców, co gwarantuje wykonanie wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich i budowlanych, często dużo bardziej skomplikowanych z uwagi na zabytkowy charakter obiektu, a następnie znalezienia dla niego nowej funkcji, przystającej do dzisiejszych potrzeb miasta i mieszkańców, przy zachowaniu pierwotnego autentycznego kształtu i wyglądu Badyhali. Tym większa radość z tego wyróżnienia.

Wszystkie szczegóły dotyczące tegorocznej edycji konkursu „Zabytek Zadbany” znajdują się na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Źródło: UM Siemianowice Śląskie, autor: Piotr Pindur (Biuro Prasowe UM), fot. Wojciech Mateusiak