image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Od kilku lat mieszkańcy Gminy Siewierz zgłaszają problem z parkowaniem samochodów na terenie Rynku w Siewierzu. Dodatkowe miejsca parkingowe, które zostały wybudowane przy przebudowie Rynku nie zapewniają wystarczających miejsc parkingowych dla naszych mieszkańców oraz gości.


Zmierzając do poprawy aktualnej sytuacji Gmina Siewierz rozważa możliwość wprowadzenia na Rynku w Siewierzu „Strefy płatnego parkowania”. Zadaniem strefy będzie wyeliminowanie parkowania samochodów na dłuższy okres.

Należy nadmienić, iż dogodnym miejscem do pozostawienia samochodu dla osób przesiadających się ze swojego samochodu do autobusów komunikacji publicznej jest duży, nowo wybudowany parking przy punkcie przesiadkowym na Placu Wojska Polskiego w Siewierzu. Lokalizacja jest dogodna i co również jest istotne, autobusy komunikacji publicznej odjeżdżają z punktu przesiadkowego we wszystkich kierunkach, tj. do ościennych miejscowości i nie tylko.

Planowana strefa płatnego parkowania w żaden sposób nie wpłynie na potrzeby mieszkańców lub gości planujących zrobić zakupy w sklepach, zjeść obiad w restauracji lub wypić przysłowiową kawę. Pierwsze dwie godziny parkowania samochodu w strefie planuje się wprowadzić bezpłatnie, natomiast za kolejne trzeba będzie zapłacić.

Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Siewierz podjęli już wstępne przygotowania do wprowadzenia strefy płatnego parkowania. W ramach prowadzonych działań uzyskano ogólne warunki lokalizacji parkomatów z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.
Przygotowano również projekt Uchwały Rady Miejskiej w Siewierzu w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości stawek opłat i opłat dodatkowych za parkowanie oraz sposób ich pobierania. O kolejnych działaniach w przedmiotowej sprawie będziemy informować na bieżąco.

Źródło: UM Siewierz