image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Katowice zachęcają mieszkańców do szukania w swoim otoczeniu starych, nieużywanych donic i do adoptowania ich na kwietne łąki. W pakiecie startowym miasto daje nasiona i kompost, który powstał z bio – odpadów. Są też do wzięcia donice z odzysku do własnego zagospodarowania – kto pierwszy, ten lepszy.

Od 2018 siejemy łąki kwietne i zapraszamy do współpracy mieszkańców. Do tej pory robiliśmy to na dużych powierzchniach, a tym razem pomyśleliśmy o starych, niezagospodarowanych donicach, które stoją w wielu polskich miastach, w Katowicach też.Zainspirowaliśmy się oddolnymi inicjatywami aktywistów, żeby takie donice adoptować  – mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych w Urzędzie Miasta w Katowicach. 

W pierwszej kolejności miasto zachęca mieszkańców ale też instytucje czy firmy prywatne do wyszukiwania donic w swojej najbliższej okolicy i deklarowania woli adopcji. Dla chętnych został przygotowany pakiet startowy –  nasiona przekazane przez Fundację Łąki Kwietne i kompost z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej,  a w uzasadnionych przypadkach ziemia. Każda donica będzie miała tabliczkę z informacją, kto się nią opiekuje. 

– Nanołączka, czyli łąka w donicy, jest bardzo łatwa w uprawie, kwitnie długo i obficie. Wysiewamy ją od maja do lipca, bo delikatne nasiona roślin spoza naszej strefy klimatycznej mogą nie przetrwać wiosennych przymrozków – mówi Karolina Nawrot z Łąk Kwietnych. Mieszanka nasion została skomponowana z myślą o doniczkach balkonowych. W jej skład wchodzą polskie rodzime kwiaty, dzikie kwiaty z ciepłych krajów – wyjątkowo odporne na suszę i wysokie temperatury, oraz rośliny uprawne, bogate w nektar i pyłek, które stanowią podstawę zbilansowanej diety zapylaczy. W donicach wyrosną: mak polny, chaber bławatek, rumianek pospolity, gipsówka wiechowata, ostróżeczka polna, złocień polny, lepnica baldaszkowa, maczek kalifornijski, lnica marokańska, smagliczka nadmorska, len zwyczajny, facelia błękitna czy koniczyna krwistoczerwona.

Roślin nie wystarczy jednak tylko posiać czy posadzić, trzeba je jeszcze regularnie podlewać. Dlatego adoptowanie donicy wiąże się ze stałym dbaniem o nią.  Miasto zachęca, by do podlewania nanołączek używać wody po płukaniu warzyw i owoców, czy deszczówki. Można też w wiadrze czy innym naczyniu „łapać” zimną wodę, którą odpuszczamy zanim poleci ciepła.

„Łapanie wody” to element gospodarki obiegu zamkniętego, podobnie jak kompost, który zostanie wykorzystany do polepszenia właściwości ziemi w donicach. Kompovit jest pozyskiwany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z odpadów biodegradowalnych i zielonych, wyrzucanych przez mieszkańców Katowic. Poprawia właściwości gleby, polecany jest do stosowania na trawnikach, do uprawy roślin ozdobnych, na użytkach zielonych i do rekultywacji gleb. – Dzięki mieszkańcom Katowic tylko w 2019 roku udało nam się zebrać  ok. 8,2 tys. ton odpadów zielonych, z czego powstało ponad 2 tys. ton kompostu – mówi Robert Potucha, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Kompostowanie to nic innego jak zielony recykling, który pochodzi wprost z natury, a na czym najlepiej się wzorować, jak nie na przyrodzie? Dzięki wydzieleniu frakcji biologicznej z odpadów komunalnych przede wszystkim zmniejsza się strumień odpadów zmieszanych a to jeden z priorytetów gospodarki obiegu zamkniętego: odzyskać, przetworzyć i wykorzystać ponownie.  

To nie wszystko. Zakład Zieleni Miejskiej przekaże też chętnym dziesięć używanych, metalowych donic z odzysku, ziemię i rośliny do samodzielnego posadzenia. W donicach będzie też oczywiście można posiać nanołączki. 

Pierwsza łąka została już wysiana w niezagospodarowanej donicy betonowej przy Domu Pomocy Społecznej „Przystań” w Katowicach. Bogusława Szulc z Zakładu Zieleni Miejskiej pokazała pracownikom DPS, jak zrobić to fachowo.

Żeby włączyć się do akcji, wystarczy znaleźć w swoim otoczeniu donicę i zgłosić chęć „adopcji” na adres katoobywatel@katowice.eu. Najlepiej też dołączyć zdjęcie i wskazać lokalizację. W planie jest stworzenie mapy on – line donic do adopcji i tych już zaadoptowanych.

Akcja jest elementem projektu KATOobywatel, realizowanego przez miasto od 2018 roku. Jego celem jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego, edukacja i włączanie mieszkańców we wspólne dbanie o otoczenie.

Więcej o projekcie:  https://www.facebook.com/KATOobywatel/http://katoobywatel.katowice.eu/

Instrukcja siania łąki kwietnej w donicy: https://www.lakikwietne.pl/laka-w-donicy

Pracownik DPS „Przystań” sieje nanołączkę w donicy:

Zaadoptuj_donicę_DPSPrzystań.JPG

Pierwsza łąka została już wysiana w niezagospodarowanej donicy betonowej przy Domu Pomocy Społecznej „Przystań” w Katowicach. Bogusława Szulc z Zakładu Zieleni Miejskiej pokazała pracownikom DPS, jak zrobić to fachowo:

Zaadoptuj_donicę_DPSPrzystań2.JPG

Kompost z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach służy do polepszenia właściwości ziemi w donicach. Powstaje z odpadów biodegradowalnych i zielonych:

kompost_MPGK.JPG

Źródło: UM Katowice