image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Trwają prace bitumiczne na chodniku wzdłuż ulicy Wita oraz na skrzyżowaniu ulicy Wita (w kierunku Bojszów). Za wszelkie związane z tym utrudnienia w ruchu kołowym serdecznie przepraszamy! Prosimy mieszkańców o cierpliwość. Inwestycja wkroczyła w ostatnią fazę i zmierza ku końcowi. Budujemy dla Was!

W ramach zadania pn. „Budowa chodnika z oświetleniem LED przy ul. Wita i ul. Skrajnej” powstaje chodnik na odcinku od mostu do skrzyżowania z ulicą Wita w kierunku Bojszów oraz od skrzyżowania w kierunku Bojszów do istniejącego zwężenia jezdni na długości posesji nr 18 i 18a. Przebudowane  zostało również skrzyżowanie ulicy Wita oraz zjazdy. Ponadto budowane jest oświetlenie ulicy Wita (od ulicy Łysinowej do końca zaprojektowanego chodnika w ciągu ulicy Wita w stronę ulicy Chemików oraz na odcinku w kierunku Bojszów), a także oświetlenie ulicy Skrajnej. Do tego powstaje infrastruktura techniczna: odwodnienie i kanalizacja teletechniczna.

Inwestycja zrealizowana ma zostać do końca października tego roku. Obecnie trwa asfaltowanie powstającego chodnika oraz skrzyżowania, które zostało przebudowane. Koszt inwestycji to ponad 800 tys. zł. Wykonawcą jest firma Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Grzegorz Opitek, z siedzibą w Chełmie Śląskim.

Warto przypomnieć, że inwestycja ta realizowana jest przy udziale dofinansowania pochodzącego ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w ramach  Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2020. Jest to jedno z 6 zadań, na realizację których Miasto Bieruń pozyskało łącznie ponad 2 miliony złotych. Czytaj więcej – KLIKNIJ TUTAJ.

Warto podkreślić, że na całej realizowanej inwestycji – tj. ulicach Wita i Skrajnej zainstalowane zostanie nowoczesne oświetlenie uliczne wykonane w technologii LED.

Oprawy sodowe oświetlenia zewnętrznego o mocy 150 i 250 wat zastąpione zostaną przez oprawy ledowe o mocy 20, 55 oraz 71 wat. Oznacza to ogromną oszczędność energii. Warto zaznaczyć, że każda oprawa w technologii LED wyposażona jest w sterownik lokalny, który łączy się z centralnym systemem sterowania i zarządzania oświetleniem. Dzięki temu, oświetleniem ulicznym można sterować w podziale 1/3, 2/3 lub 100% mocy. Jest to niezwykle funkcjonalne i ekonomicznie opłacalne rozwiązanie. Sterownik z wbudowanym przekaźnikiem umożliwia również fizyczne wyłączanie i włączanie opraw. Technologia ta docelowo doprowadzi do znacznego obniżenia kosztów utrzymania oświetlenia ulicznego, zwiększając jednocześnie jego niezawodność. Niewątpliwymi zaletami lamp ledowych są efektywność – zapewniają bowiem bardzo dobrą widoczność, a także trwałość – ich żywotność jest znacznie dłuższa niż w przypadku oświetlenia kablowego. Ponad to, oświetlenie uliczne typu LED jest bardzo ekologiczne – gwarantuje niską emisję spalin. Montaż kilkuset nowych opraw ledowych w mieście obniży koszty eksploatacji, a także doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, co przełoży się na znaczne ograniczenie emisji CO2.

Źródło: UM Bieruń