image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Miniona sobota w CH Forum upłynęła pod znakiem jeża. Każdy mógł zbudować domek dla tego przesympatycznego i pożytecznego zwierzątka. W ramach akcji NaJEŻeni, goście centrum zmontowali z pomocą instruktorów 100 drewnianych domków, które staną się schronieniem dla jeży w parkach i przydomowych ogródkach.

W sobotnie popołudnie w gliwickim FORUM słychać było warkot wkrętarek i stukot młotków. Mali i duzi miłośnicy jeży z zapałem budowali domki, w których jeże będą mogły wygodnie przezimować. Gotowy domek można było zabrać ze sobą aby umieścić go w ogródku czy parku. Każdy z uczestników akcji otrzymał też specjalną tabliczkę informującą o znajdującym się w pobliżu legowisku. Podczas warsztatów zbudowano też hotel dla owadów, który – wraz z kilkoma domkami dla jeży – stanie w Parku Chopina. Dodatkową atrakcją dla dzieci był kącik plastyczny, w którym maluchy kolorowały, przygotowywały kolczaste gadżety i odciski jeżykowych stópek.

Warto wiedzieć: jeże hibernują do wiosny. Często zakopują się w stertach opadłych liści lub kompoście. Budzą się, gdy temperatura otoczenia wynosi około 15 stopni C. Są pod ochroną. Żywią się owadami, ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami. Podczas jednej nocy jeż może zjeść 200 g owadów. Wbrew ludowym przesądom i bajkom jeże nie jedzą jabłek, potrafią natomiast wspinać się i pływać. Poza okresem rozrodu prowadzą samotny tryb życia. (mf)

Źródło: UM Gliwice