image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Dzisiaj (14 grudnia b.r.) po Mszy Świętej w piekarskiej Bazylice Światełko Betlejemskie zostało przekazane przez harcerzy na ręce Sławy Umińskiej-Duraj, Prezydent Miasta. Tegoroczne obchody przekazania Światełka w Piekarach Śląski, ze względu na panujące obostrzenia miały inny charakter niż w latach poprzednich. Niestety zabrakło rozświetlenia choinki oraz koncertu.

Mszę Świętą z udziałem harcerzy, zaproszonych gości oraz przybyłych Piekarzan, współcelebrował ks. hm. Piotr Larysz, kapelan Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. W uroczystościach udział wzięli: Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj, Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie Tomasz Wesołowski, a także Komendant Śląskiej Chorągwi ZHP hm. Anna Peterko, Zastępca Komendanta Śląskiej Chorągwi ZHP hm. Andrzej Lichota, Komendant piekarskiego Hufca ZHP pwd. Grzegorz Ociepka oraz przedstawiciele chorągwi harcerskich.

Po mszy Betlejemskie Światełko Pokoju zostało przekazane przez Komendant Śląskiej Chorągwi ZHP hm. Anna Peterko Prezydent Piekar Śląskich, a następnie przedstawicielom chorągwi z Chorzowa, Mikołowa, Mysłowic, Zabrza, Cieszyna, Tarnowskich Gór, Żywca, Węgierskiej Górki, Sosnowca, Rybnika, Rudy Śląskiej i Kuźni Raciborskiej.

Piekarski hufiec został także odznaczony Srebrnym Medalem ustanowionym przez Kwaterę Główna ZHP z okazji 30-lecia przekazywania Betlejemskiego Światełka Pokoju.

Polscy harcerze w niedzielę 13 grudnia już po raz 30. otrzymali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. W tym roku przekazanie odbyło się na przejściu granicznym na Łysej Polanie. Następnie Światło przekazane zostało reprezentacjom wszystkich województw i ruszyło w wielką podróż po Polsce, aby dotrzeć do wszystkich tych, którzy chcą je przyjąć.

Historia Światełka zaczyna się w Betlejem. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Źródło: UM Piekary Śląskie