Będzin to historyczna stolica Zagłębia Dąbrowskiego. Tu, przed laty, nad granicą, przechodził szlak handlowy z Krakowa do Wielkopolski, tędy też szła droga wodna, od źródeł Warty ku Wiśle. Dziś Będzin ma 37 km kw. i ok. 55 tys. mieszkańców.
W dzisiejszym Będzinie zachowało się coś z tradycji dawnych czasów. W mieście działa największe targowisko miejskie w południowej Polsce, rozciągające się na 40 tysiącach m kw. Szacuje się, że w dni targowe sprzedaje tam blisko 1200 handlujących.
Będzin posiada bardzo dogodne połączenie drogowe z resztą kraju. Miasto leży na skrzyżowaniu dwóch ważnych tras szybkiego ruchu: drogi krajowej nr 94, z Wrocławia do Krakowa z drogą krajową nr 86, z Katowic do Warszawy.
Warte odwiedzenia jest Muzeum Zagłębia, w skład którego wchodzą m.in. średniowieczny zamek z wieżą, wzniesiony w systemie tzw. Orlich Gniazd i Pałac Mieroszewskich. Pod wzgórzem, na którym stoi zamek, znajdują się Podziemia Będzińskie wypełnione aranżacjami, które nawiązują do historii miasta.
W Będzinie mieści się też Teatr Dzieci Zagłębia, który przez lata uchodził za jedną z najbardziej awangardowych scen polskich dla dzieci i młodzieży oraz jedną z najlepszych scen dziecięcych w kraju i na świecie. Obecnie teatr jest nadal jednym z najważniejszych ośrodków kultury w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Znani krytycy teatralni umieścili Teatr Dzieci Zagłębia obok takich zjawisk artystycznych, jak Teatr Cricot II Tadeusza Kantora z Krakowa i Teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego z Wrocławia.
W Będzinie ogromną popularnością cieszy się Góra Dorotka. To znane w całym województwie śląskim wzgórze, wznoszące się pomiędzy Będzinem i Sosnowcem, z zabytkowym kościołem i pięknymi terenami, po których można spacerować. W mieście znajduje się Strefa Aktywności Rodzinnej, Wodny Plac Zabaw, Pumptruck, Skatepark oraz Strefa Psiej Aktywności.
Najbardziej charakterystycznym obiektem Będzina jest Zamek.
Dla Czytelników odwiedzających Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie przygotowano wystawę judaiców, które znajdują się w zbiorach biblioteki. Judaica – to określenie dla przedmiotów dotyczących ludności żydowskiej, takich jak rzeczy, dokumenty, rękopisy, druki (wg Słownika Wyrazów Obcych, Warszawa: Wydawnictwo PWN, 1997, s. 503). Literacka…
Tydzień Kobiet za nami. Każdego dnia prezentowaliśmy sylwetki Pań, które swoją działalnością inspirują i motywują, wyznaczają nowe trendy pokazując, że warto mieć odwagę i spełniać swoje marzenia. Lidia Stefek – pisarka, poetka, podróżniczka, fotografka, malarka… jednym słowem Artystka. Autorka powieści o czasach wojny w Będzinie…
Od 11 lutego 2021 roku w Pałacu Mieroszewskich udostępniona jest dla zwiedzających nowa wystawa czasowa Fundacji im. Anny Pasek pt. „Po co tam lezie?”. Tytuł wystawy został zaczerpnięty z fragmentu refleksji „Przekraczanie granic” prof. dra hab. Włodzimierza Wójcika o Tadeuszu Różewiczu, Wandzie Rutkiewicz i Ani…
Muzeum Zagłębia w Będzinie serdecznie zaprasza od 19 lutego b.r. na wystawę „Pieniądz na ziemiach polskich od Kazimierza Wielkiego do czasów współczesnych”. Na wystawie znajdują się eksponaty charakterystyczne dla systemu denarowego, groszowego, złotowego (dukatowo-talarowego), systemu monetarnego państw rozbiorowych, II Rzeczpospolitej, czasów okupacji, PRL-u oraz czasów…
Na terenie miasta zostały ustawione pojemniki w kształcie serca na nakrętki, które zostaną przekazane na cele dobroczynne. 8 takich pojemników zainstalowano na Syberce, Warpiu, Ksawerze, Górkach Małobądzkich, na osiedlu Zamkowe, w Grodźcu, Łagiszy oraz w śródmieściu. Szczegóły akcji pod numerem telefonu 32 267 92 00 oraz…
W 140. rocznicę śmierci jednego z najważniejszych pisarzy w historii literatury, Miejska i Powiatowa Biblioteka w Będzinie postanowiła uczcić pamięć o Fiodorze Michajłowiczu Dostojewskim. Prawdopodobnie najprościej byłoby przedstawić krótką biografię i największe dzieła autora „Zbrodni i kary”. Nam wydaje się jednak, że jest to doskonała…
Zapraszamy Państwa do Pałacu Mieroszewskich, gdzie do 14 lutego można obejrzeć wystawę pt. „Narty, dancing, brydż”. Inspiracją do jej realizacji były popularne rozrywki jakim się oddawali bywalcy zimowych kurortów w Odrodzonej Ojczyźnie, czyli jazda na nartach, dancingi, bale, czy gra w brydża. Narty-Dancing-Brydż to także nazwa…
Na terenie miasta instalowane są metalowe pojemniki na plastikowe nakrętki od butelek. Dwa z nich stanęły już w Grodźcu i na osiedlu Zamkowym, a kolejnych sześć jest montowanych w pozostałych dzielnicach. Zachęcamy do regularnego zapełniania pojemników, gdyż nakrętki będą przekazywane do instytucji i osób, które…