image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Tydzień Kobiet za nami. Każdego dnia prezentowaliśmy sylwetki Pań, które swoją działalnością inspirują i motywują, wyznaczają nowe trendy pokazując, że warto mieć odwagę i spełniać swoje marzenia.

Lidia Stefek – pisarka, poetka, podróżniczka, fotografka, malarka… jednym słowem Artystka. Autorka powieści o czasach wojny w Będzinie pt. „Strachy”, zbioru opowiadań „AnieleNIE” oraz tomiku wierszy „RozMIŁOwanie”.

Fotografia Lidii Stefek

Pani Lidia została uhonorowana nagrodą Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Jest przyjacielem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie i Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie chętnie się udziela, inspirując czytelników i studentów.

Jej przewodnikiem życiowym jest Biblia, a szczególne znaczenie ma dla niej księga „Pieśń nad Pieśniami”. To właśnie ona inspiruje Panią Lidię w każdej dziedzinie i jak sama mówi „jest niesamowitym opisem miłości (…), który pozwala na coraz szersze i głębsze wejrzenie w sens życia, a potem zastosowanie tej wiedzy w twórczości”.

Alegoryczne, stopniowe odkodowywanie słów biblijnej Pieśni
nad Pieśniami, tego poematu miłosnego, pozwala mi na coraz
szersze i głębsze wejrzenie w sens życia,
a potem zastosowanie tej wiedzy w mojej twórczości…

Barbara Chrzanowska – instruktorka biegania i rekreacji ruchowej. Otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Będzina za całokształt działalności sportowej. Prowadziła zajęcia dla najmłodszych mieszkańców miasta. Inicjatorka akcji „Zdzieraj kapcie”. Wielokrotna zwyciężczyni zawodów biegowych. Miłośniczka biegów górskich oraz crossowych, ale także ich wielokrotna zwyciężczyni. Ostatnie osiągnięcia to wygrana maratonu górskiego Bieg Zbója 2019, zimowej Zawieruchy 2020 czy Rogocross 2020. Nawet najdłuższy dystans nie jest dla niej wyzwaniem. Na zawodach Szlak Orlich Gniazd w 2017 roku przebiegła 164 kilometry.

Fotografia Barbary Chrzanowskiej

Do biegania podchodzi z uśmiechem i zawsze służy dobrą radą.

Można żyć bez biegania… ale po co?! – mówi.

Panią Basię można spotkać kiedy kręci kółka na treningach w Będzinie przy Zamku lub podczas miejskich wydarzeń sportowych, na których chętnie wyznacza trasy i „biega z mikrofonem”.

Sukcesem jest dla mnie to, że zawsze udaje mi się cało dotrzeć do mety,
a po treningach szczęśliwie wracam do domu, gdzie czeka na mnie dwójka dzieci i partner.
Szczęściem jest odnaleźć w życiu coś tylko dla siebie i lubić ze sobą spędzać czas.

Teodozja Kumor–Ormianin, działaczka społeczna i wolontariuszka, którą cechuje wyjątkowa empatia i otwartość na ludzi i ich problemy. Skutecznie realizuje swoje cele i dobroczynne inicjatywy, dzięki operatywności i zaangażowaniu zawsze ma na uwadze dobro innych.

Fotografia Teodozji Kumor-Ormianin

Pani Teodozja jest koordynatorką Centrum Wolontariatu Hospicyjnego Fundacja ProSalute. Z jej inicjatywy prowadzona jest Ogólnopolska Kampania „Hospicjum to też Życie”, której przedsięwzięcia obejmują Happeningi Żonkilowe, zbiórki na ulicach i kwesty pod kościołami, wspieranie dzieci osieroconych oraz koncerty charytatywne „Głosy dla hospicjum” w ramach Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej. Niezwykle sprawnie łączy pracę charytatywną, społeczną i kulturalną. Jest organizatorką koncertów dobroczynnych, na których wystapili m.in. Trebunie Tutki, Izabela Trojanowska, Anna Guzik, Alicja Majewska, Future Folk czy Luigi Pagano z zespołem oraz wiele innych gwiazd polskiej i zagranicznej estrady.

Pani Teodozja to rodowita będzinianka zaangażowana w odkrywanie historii miasta oraz jego mieszkańców. Dzięki niej opracowano pierwszy album z pozyskanych pocztówek „Będzin w starej fotografii”. Jest także autorką wystawy „Życie muzyczne w powojennym Będzinie” oraz inicjatorką ciekawych spotkań „Poznajmy naszych Będzinian”.

Działalność Pani Teodozji ma charakter nie tylko lokalny i jest jedną z wizytówek miasta. Swoje doświadczenia i wartości przekazuje młodzieży, którą angażuje w wolontariat i programy społeczne.

Wyróżniona przez Polski Komitet Zwalczania Raka, Honorowy Członek Towarzystwa Przyjaciół Będzina, nagrodzona medalem przez Prezydenta Będzina, Złotą Odznaką Zasłużonego dla Województwa Śląskiego oraz Medalem za działalność kulturalną przez Ministra Kultury.

W 2018 roku zajęła 1 miejsce jako „Osobowość Roku” w działalności społecznej i charytatywnej w powiecie będzińskim.

Patrycja Pawęzowskąa, artystka, fotografka i eksperymentatorka artystyczna mieszkająca i tworząca w Będzinie.

Każdy portret bez względu na sposób przedstawienia, zdjęcie, grafika czy instalacja jest w gruncie rzeczy autoterapią, oczyszczeniem, ugruntowaniem. Tworzenie odczuwam jako wyznanie przed samą sobą skrywanych emocji”.

Fotografia Patrycji Pawęzowskiej
Patrycja Pawęzowska z „Tożsamość obrazu”.

Pani Patrycja zajmuje się fotografią kreacyjną i dokumentalną, video art, instalacją, eksperymentem artystycznym. Wyraża się w kategoriach szeroko rozumianego portretu. W 2018 roku obroniła pracę doktorską pt. „Tożsamość Obrazu” w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Adiunkt Wydziału Grafiki Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Dr Patrycja Pawęzowska jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów min: 2014 Nominacja do Nagrody Lucie Award (Oskar Fotograficzny) za video art Citizens, International Photography Awards competition (IPA), Stany Zjednoczone, 2016 I miejsce Best Cinematography dla Śledztwo. The Inquest, We Like’Em Short Film Festival, Oregon, Stany Zjednoczone, 2017 I miejsce, Międzynarodowy Konkurs Fotografii Cyfrowej, Cyberfoto, Częstochowa, Polska.

Zachęcamy do zapoznania się z twórczością artystki: www.patrycjapawezowska.com

Joanna Widera to szefowa kuchni w Szkole Podstawowej nr 9 im. Noblistów Polskich w Będzinie. Gotowanie jest dla niej nie tylko pracą, ale przede wszystkim pasją. Jest propagatorką zdrowego żywienia, pomysłodawczynią i organizatorką będzińskich Rodzinnych Pikników „Kucharze Dzieciom”, na których swe umiejętności prezentują kucharze z całej Polski.

W szkole promuje zdrowe żywienie prowadząc warsztaty kulinarne dla dzieci. Obecnie realizuje projekt „Matematyka w kuchni”, w czasie którego gotuje z uczniami oraz kucharzami najlepszych śląskich restauracji.

Fotografia Joanny Widery

Pani Joanna specjalizuje się w odżywczych zupach. Jej zalewajka na własnym zakwasie z grzybami leśnymi oraz aromatyczna zupa dyniowa znane są wielu biegaczom startującym w zagłębiowskich i śląskich zawodach, w tym uczestnikom naszego Będzińskiego Biegu Niepodległości czy Nocnego Biegu z Gwiazdami.

Jak sama mówi

„dobry produkt jest najważniejszy. Jeśli docenimy to co daje nam natura, nie potrzebujemy dużych umiejętności, żeby ugotować coś pysznego”.

Drugą pasją pani Joanny związaną również z gotowaniem jest ogród, w którym uprawia kwiaty, zioła, krzewy i drzewka owocowe. Z plonów przygotowuje swoje konfitury, octy oraz nalewki.

Katarzyna Borkowska-Kowal zawodowo spełnia się jako fotograf kontynuując rodzinną tradycję w studio Fotoborkowscy. Szczególnie ceni sobie kontakt z klientami, którzy często od wielu pokoleń robią w Będzinie zdjęcia i pamiętają ją jeszcze jako małą dziewczynkę. Zawsze znajdzie czas by porozmawiać i pomóc.

Fotografia Katarzyny Borkowskiej-Kowal

Po urodzeniu trzech córek zamieniła pracę w szkole na wychowanie swoich „gwiazd” – jak sama o nich mówi. Spełniona żona i mama, która lubi aktywnie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Jako będzinianka chętnie angażuje się w wydarzenia sportowe i charytatywne. Można ją spotkać chodzącą z kijami po bulwarach czy w lesie np. podczas naszego Biegu Niepodległości.

Fanka siatkówki, dobrego kina i podróży. Ciężko jej usiedzieć w miejscu, ale ceni sobie też czas spędzony w domu z książką w fotelu lub grając z dziećmi w planszówki. Lubi eksperymentować w kuchni, gotować dla bliskich i spotykać się z przyjaciółmi.

W życiu kieruje się dewizą „nie ma co narzekać, trzeba działać”. Zawsze się znajdą plusy by iść do przodu.

prof. zw. dr hab. n. med. Anita Olejek – wybitny lekarz, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog i onkolog. Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Bytomiu.

Fotografia Anity Olejek

Pani Anita ukończyła Szkołę Podstawową nr 1 im. Adama Mickiewicza w Będzinie, a następnie I Liceum Ogólnokształcące im Mikołaja Kopernika w Będzinie. Jak mówi, bardzo miło wspomina czasy edukacji szkolnej i kontakt ze wspaniałymi pedagogami.

Od czasu uzyskania dyplomu lekarza w 1985 roku Pani Profesor ciągle doskonali swoje rzemiosło, poszerzając wiedzę i zdobywając nowe umiejętności. W swoim dorobku posiada staże zagraniczne w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz krajowe kursy z zakresu ginekologii onkologicznej, diagnostyki USG i położnictwa. Jako pierwsza w Polsce i Europie wprowadziła w 2004 roku do praktyki klinicznej operacje wewnątrzmaciczne płodów z przepukliną oponowo-rdzeniową. Klinika Bytomska kontynuuje te leczenie i obecnie ma największe doświadczenie w tym zakresie w Europie.

Jak sama mówi:

Lekarz zawsze musi mieć nadzieję i wierzyć w potęgę wiedzy, a kiedy wyczerpie wszelkie dostępne mu środki medyczne, musi być po prostu człowiekiem, który czuje i rozumie. Najważniejsza jest praca, pacjent i jego rodzina. Wszystkie ambicje naukowe, osobiste – to dalsza sprawa.

Aleksandra Walkowicz – aktywistka, działaczka społeczna, artystka i autorka książki. Z wyboru artystka, z pasji zawsze blisko drugiego człowieka.

Aleksandra Walkowicz

Pani Aleksandra mocno angażuje się w życie społeczno-kulturalne Będzina. Jest inicjatorką wielu przedsięwzięć na rzecz osób niepełnosprawnych oraz organizatorką działań dla osób dotkniętych ciężką chorobą. Cechuje ją wyjątkowa wrażliwość, optymizm i moc pozytywnej energii. Jej dotychczasowa aktywność i poświęcenie dla osób słabszych i poszkodowanych przez los zasługuje na wyróżnienie.

Pani Aleksandra to m.in. autorka książki „Szlakiem reniferów. Wspomnienia z dalekiej północy” oraz pomysłodawczyni Ogrodu Sensorycznego przy Warsztatach Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Bądź z nami w Będzinie.

Działania Pani Aleksandry niejednokrotnie zostały już docenione. Jest m.in. laureatką konkursu Lady D im. Krystyny Bochenek, w ramach którego wyróżnia się kobiety niepełnosprawne, aktywne w różnych dziedzinach życia. Zdobyła także nagrodę Zasłużonego Działacza Kultury w Dziedzinie Upowszechnienia i Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Związana z teatrem, aktywna propagatorka arteterapii, czyli terapii przez sztukę. Certyfikowany hortikuloterapeuta (terapia oparta o ogród) oraz poezjoterapeuta.

Źródło: UM Będzin