image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Katowice przygotowują się do zmian w zakresie polityki parkingowej. Zależy nam na opinii mieszkańców w tym temacie i dlatego prosimy Państwa o opinie. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu uchwały, który również będzie konsultowany

Katowice stawiają na transport zrównoważony czyli przyjazny dla pieszych, rowerzystów, pasażerów komunikacji – ale też kierowców – dlatego wprowadzamy udogodnienia dla wszystkich grup. W ubiegłym roku otwarte zostały dwa duże park and ride w Brynowie i Zawodziu oraz Centrum Przesiadkowe „Sądowa”, a od 2018 r. kierowcy mają do dyspozycji Park and Ride w Ligocie – inwestycje mają zachęcić do wjazdu do centrum miasta komunikacją miejską. Katowice chcą zachęcać osoby przyjeżdżających spoza miasta, do korzystania z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych. Ma w tym pomóc projekt nowej uchwały parkingowej.

 – Do Katowic wjeżdża dziennie średnio 123 tys. pojazdów z rejestracjami z miast ościennych. Liczba miejsc parkingowych w Śródmieściu jest ograniczona, a parkują tu głównie osoby z innych miast. Zależy mi na tym, żeby mieszkańcy Katowic załatwiając sprawy w centrum mieli gdzie zaparkować pojazd i nie musieli szukać miejsca przez kilkanaście minut. Z drugiej strony osoby zamieszkujące centrum również chcą móc parkować samochody pod swoimi domami. Dlatego kilka lat temu podjąłem decyzję o przemodelowaniu polityki parkingowej w mieście. Jej głównym celem jest zachęcenie tysięcy osób przyjeżdżających codziennie do Katowic do pracy z innych miast, by korzystały z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych, jak to się dzieje od lat w wielu krajach Europy Zachodniej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Jednocześnie mieszkańcy centrum, jak i całego miasta będą traktowani w sposób preferencyjny – poprzez abonamenty miesięczne czy też karty mieszkańca strefy płatnego parkowania. Mniejszy ruch w Śródmieściu oznacza także zmniejszenie emisji spalin, hałasu i wzrost bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – dodaje prezydent.

NAJWAŻNIEJSZE PROPONOWANE ZMIANY

1.      Planowane jest podniesienie stawek za postój na miejskich parkingach.

  • pierwsza godzina 3 zł
  • druga godzina 3,6 zł
  • trzecia godzina 4,2 zł
  • każda kolejna godzina 3 zł Natomiast każda kolejna godzina parkowania to 3 zł

2.      Mieszkańcy Katowic będą mogli skorzystać z preferencyjnych stawek abonamentowych, miesięcznych lub kwartalnych.

  • Realizacja zapowiedzi Prezydenta Marcina Krupy o preferencyjnych warunkach dla katowiczan

3.      Wyższe kary dla kierowców, którzy nie płacą za parkowanie.

  • 200 zł (obecnie 50 zł)

Kierowcy, którzy nie płacą za parkowanie, muszą się przygotować na wyższe kary. Obecna opłata dodatkowa wynosi dziś 50 zł. Po zmianach miałoby to być 200 zł.

Zachęcamy mieszkańców Katowic do kontaktu i nadsyłania opinii na temat proponowanych zmian na adres konsultacje@katowice.eu

Źródło: UM Katowice