image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Na terenie pomiędzy aleją Zagłębia i ul. Kwiatkowskiego powstaną 3 budynki mieszkalne. Zostaną wybudowane w formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Będzie to możliwe dzięki przystąpieniu Dąbrowy Górniczej do Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które działa w Chorzowie od 1997 roku i z powodzeniem realizuje tego typu inwestycje również w Rudzie Śląskiej czy w sąsiadującej z Dąbrową Górniczą Gminie Łazy.

– Formuły TBS brakowało w Dąbrowie Górniczej. Mamy na terenie miasta spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, mamy prywatnych deweloperów i mamy mieszkania komunalne. Jest jednak spora liczba osób, których dochody przekraczają ustawowe granice skorzystania z mieszkania od miasta, jednocześnie nie stać ich na zaciągnięcie kredytu i wejście w posiadanie mieszkania. TBS taką właśnie możliwość daje i jestem przekonany, że wspólnie ten cel zrealizujemy – mówi Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Prezydentowi wtóruje Agnieszka Pasternak, przewodnicząca Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

– W naszym mieście obowiązuje uchwała Rady Miejskiej, dotycząca Polityki Mieszkaniowej. Jednym z jej elementów jest budowanie lokali mieszkalnych na wynajem. W tym celu nasza gmina przystąpiła do spółki, która od lat prowadzi takie inwestycje na terenie Śląska i Zagłębia. Myślę, że będzie to dopełnienie oferty mieszkaniowej dla osób, które nie decydują się z różnych przyczyn na własność lokalu mieszkalnego – mówi przewodnicząca i dodaje, że wariant lokali mieszkalnych na wynajem od wielu lat stosowany jest w innych krajach i ma nadzieją, że sprawdzi się on również w Dąbrowie Górniczej.

Tego samego zdania jest Krystyna Chrobot, radna rady miejskiej zasiadająca w komisji mieszkaniowej.

– Już na etapie przyjmowania Polityki Mieszkaniowej prowadziliśmy szeroką dyskusję na temat utworzenia TBS w Dąbrowie Górniczej. Już wtedy jako radni byliśmy do tego pomysłu optymistycznie nastawieni i cieszę się, że dziś staje się on faktem, bo uruchomienie tej formuły budownictwa mieszkaniowego z pewnością pomoże mieszkańcom Dąbrowy – mówi radna.

Decyzję o przystąpieniu do chorzowskiego TBS podjęli radni podczas styczniowej sesji. Obecnie przygotowywane są sprawy formalne oraz wszystkie dokumenty, które są niezbędne, aby jeszcze w marcu TBS wystąpił do Banku Gospodarstwa Krajowego o preferencyjne środki na realizację tej inwestycji w naszym mieście.

BM

Wizualizacje budynków, które w formule TBS mogą powstać w rejonie ul. Kwiatkowskiego.

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza