image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Innowacyjna operacja przeprowadzona została w zeszłym tygodniu przez specjalistów z Piekarskiego Centrum Medycznego. Pacjent z podejrzeniem raka przytarczycy zoperowany został przez zespół lekarzy, którzy usunęli guz znajdujący się w trudno dostępnym miejscu, używając jednego z dwóch urządzeń diagnostycznych typu Fluobeam dostępnych w Polsce.

Zabieg przeprowadzony na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologii Piekarskiego Centrum Medycznego pod kierownictwem dr n. med. Marka Justa polegał na zidentyfikowaniu przytarczyc (gruczołów uczestniczących w regulowaniu gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie) i ich usunięciu. Precyzyjne wykonanie tego zadania możliwe było dzięki użyciu innowacyjnego urządzenia Fluobeam. Używane przy chirurgii tarczycy i przytarczyc minimalizuje uszkodzenia tkanek podczas operacji wymagającej dużej precyzji.

Działania zespołu medycznego były skomplikowane z uwagi na brak jasno sprecyzowanego miejsca zmiany. Okazało się, że guz przytarczycy położony był głęboko pomiędzy kręgosłupem, przełykiem, a tchawicą i był wielkości około 7 cm. Trwający około dwóch godzin zabieg przebiegł bez powikłań i pacjent już został wypisany z oddziału.

Źródło: UM Piekary Śląskie