image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Współczesne miasta jak nigdy potrzebują nowych idei, innowacji czy rozwiązań. Podczas Festiwalu Miastolab na uczestników czekać będą wydarzenia, sesje, warsztaty i pokazy, poświęcone zagadnieniom innowacji miejskich, budowaniu rozwiązań i sojuszy, aby tworzyć „miasta dobre do życia”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 2-5 września br. w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej.

Festiwal Miastolab z jednej strony będzie składał się z wykładów i dyskusji z najwybitniejszymi badaczami, aktywistami i twórcami polityk miejskich, a z drugiej zaprosi mieszkańców do współtworzenia projektów badawczych, kulturalnych czy społecznych zmieniających miasto na lepsze. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi będzie okazja rozmawiać o współczesnym mieście, jego problemach, progresywnych działaniach czy kierunkach rozwoju, uzupełniając wiedzę teoretyczną  różnorodnymi działaniami animującymi przestrzeń Fabryki Pełnej Życia i wprowadzającymi innowacyjne rozwiązania w życie.

Jednym z głównych punktów wydarzenia będzie konferencja „Miejscy innowatorzy” – cykl debat i wykładów z twórcami najciekawszych polityk miejskich, progresywnych rozwiązań czy badań poświęconych miastom; a także dedykowane urzędnikom warsztaty: „Miasto dostępne” i „Miasto otwarte”. Na uczestników czeka także kino plenerowe, DJ-set oraz piknik sąsiedzki.

Mecenasem Festiwalu Miastolab jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Zapraszamy do udziału!

Program wydarzeń:

Konferencja „Miejscy innowatorzy” (2-3 września) – cykl debat i wykładów z twórcami najciekawszych polityk miejskich, progresywnych rozwiązań czy badań poświęconych miastom.

  • 2 września (czwartek)

11.00 – 13.00 warsztat dla urzędników – Miasto dostępne

11:00 – 18:00 Metropolitalne Forum Dobrych Praktyk – wydarzenie w formule swobodnych rozmów, tzw. „stolików eksperckich”

14.00 – 20.00 (wykłady + debata):

Michał Krzykawski

Joanna Erbel

Lukasz Franek

Hanna Gill – Piątek

Debata – Koniec mitu Smart City. Co to znaczy być dzisiaj innowacyjnym?

Prowadzący: Artur Celiński (Magazyn Miasta)

  • 3 września (piątek)

11.00 – 13.00 Warsztat dla urzędników – Miasto otwarte

Prowadzenie: Magdalena Mike

14.00 – 20.00 (wykłady + debata):

Rafał Matyja

Jacek Wielebski

Paweł Jaworski

Bartosz Piziak

Debata – Czy polskie miasta są innowacyjne?

Prowadzący: Artur Celiński (Magazyn Miasta)

Muzyka miasta – DJ-set (3 września, godz. 20:00 – 2:00) – W ramach imprezy Muzyka Miasta zaproszeni DJ-e i producenci muzyki elektronicznej, przedstawią współczesną muzykę z miast całego świata w formie nocnego DJ-setu.

Muzycy: Kuba Sojka, Monster, Young Majli

Miejskie kino plenerowe (4-5 września) – przegląd najciekawszych filmów ostatnich lat opowiadających o miastach, ich problemach i wyzwaniach przed jakimi aktualnie stoją.

  • 4 września (sobota):

19:45-20:00 prelekcja Lecha Molińskiego (Miastomovie)

20:00-21:25 film „Marzycielki miast”, reż. Joseph Hillel

21:30-23:00 film „Rowery kontra samochody”, reż. Fredrik Gertten

  • 5 września (niedziela)

19:45-20:00 prelekcja Lecha Molińskiego

20:00-21:20 film „Natura Urbana”, reż. Matthew Gandy

21:20-22:15 „Do kogo należy miasto?”, reż. Hans-Christian Post

Ogród bez ogródek – piknik sąsiedzki (5 września) – wspólnie ze stowarzyszeniem Dopamina Lab zapraszamy mieszkańców na piknik promujący społeczne ogrodnictwo, ekologię i różne roślinne rozwiązania w mieście.