image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Specjalna powłoka do pokrycia dachów i elewacji budynków, która odbija lub przyciąga promienie słoneczne, a także koncepcja budowy stacjonarnych lub mobilnych eko-parasoli, czyli zadaszeń pokrytych panelami fotowoltaicznymi, by ładować hulajnogi lub zasilać oświetlenie uliczne – to zwycięskie pomysły, zaprezentowane podczas tegorocznej edycji Metropolitalnego Climathonu. Była to polska edycja największego maratonu pomysłów klimatycznych, który odbył się w zeszłym tygodniu w ponad 100 miastach, w ponad 60 krajach na całym świecie. W metropolitalnym wydarzeniu wzięło udział łącznie ponad 60 osób, a zwycięzcy za swoje innowacyjne koncepcje, związane ze skutecznym wykorzystaniem i oszczędzaniem energii – otrzymali nagrody pieniężne oraz rzeczowe.

 Climathon, czyli 24godzinny hackathon klimatyczny, to międzynarodowe wydarzenie mające na celu współtworzenie innowacyjnych pomysłów odpowiadających na lokalne wyzwania związane z globalnym ociepleniem.

Polska edycja, organizowana przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię wraz z Fundacją Fortis Pro Nobis, odbyła się w tym roku pod hasłem „Energia w mieście – Metropolia efektywna energetycznie”. Uczestnicy szukali rozwiązań dla wydajniejszego i oszczędniejszego, a także bardziej ekologicznego funkcjonowania śląskich i zagłębiowskich miast.

ZOBACZ: I miejsce. Energy shield

Pierwsze miejsce zajął projekt „Energy Shield”, polegający na stworzeniu specjalnych powłok na elewacjach budynków, czy powierzchniach dachowych, które zmieniają kolor pod wpływem temperatury na zewnątrz tak, aby latem efektywniej odbijały światło, a więc schładzały, a zimną przyciągały i „dogrzewały” mieszkania energią słoneczną.

ZOBACZ: II miejsce. Miejski eco_PARASOL

Drugie miejsce otrzymał koncept instalacji „MIEJSKI eco_PARASOL”. Przedmiotem tego projektu byłoby spore zadaszenie, które mogłoby powstać na miejskich wyspach ciepła, czyli np. otwartych placach i rynkach. Na jego dachu zainstalowane mogłyby być zbiorniki do filtrowania wody oraz panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej. Tak wytworzony prąd mógłby zostać wykorzystany np. do ładowania hulajnóg czy zasilania oświetlenia ulicznego.

ZOBACZ: III miejsce. PEROSOL

Trzeci zwycięski pomysł to „PEROSOL”, koncepcja stworzenia miejskich, mobilnych parasoli z panelami fotowoltaicznymi, wykorzystującymi technologie perowskitów, które mogłyby być instalowane na placach, parkingach czy rynkach. Perowskity, to materiały absorbujące światło, pozwalające przekształcić energię słoneczną w prąd, w ogniwie fotowoltaicznym – to materiały, które mogą zrewolucjonizować fotowoltaikę.

Zespoły projektowe pracowały w formule online oraz stacjonarnie w GPP Business Park w Katowicach. Uczestnicy podzieleni byli na dwie grupy wiekowe: młodzież w wieku 15-17 lat oraz osoby powyżej 18. roku życia. Zwycięzcy w kategorii pełnoletniej – otrzymali kolejno nagrody 5000 zł, 3000 zł i 2000 zł oraz nagrody rzeczowe takie, jak inteligentna stacja pogodowa NETATMO ufundowana przez firmę AUG-E, wycieczka do Muzeum Energetyki, kalkulatory naukowe, głośniki oraz słuchawki bezprzewodowe. Na naszych finalistów czeka dodatkowo profesjonalne szkolenie z tworzenia prezentacji inwestorskich.

Tegoroczny Climathon odbywał się pod okiem ekspertów z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Politechniki Częstochowskiej, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, firmy NatForce oraz Fundacji Fortis Pro Nobis. Wspierali uczestników i oceniali przedstawione pomysły biorąc pod uwagę szereg kryteriów.

Climathon 2021. Warsztaty dla młodzieży
Climathon 2021. Warsztaty dla młodzieży

Climathon to wydarzenie stworzone przez EIT Climate-KIC i organizowane wraz z partnerami, cieszące się z roku na rok coraz większą popularnością. Od sześciu lat łączy tysiące ludzi ze wszystkich stron świata w myśl kreatywności i innowacyjności klimatycznej. Jego głównym celem jest zwiększenie świadomości w kwestii globalnego ocieplenia, stworzenie przestrzeni do współpracy oraz opracowanie innowacyjnych rozwiązań, które mogą pomóc w walce z kryzysem klimatycznym.

Więcej informacji na stronie www.climathon.pl oraz na www.climathon.climate-kic.org