image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

14 nieużytkowanych przez wiele lat pustostanów dostaje drugie życie. Trwają intensywne prace rewitalizacyjne na osiedlu Kolonia Zgorzelec – w położonym na granicy Łagiewnik i Szombierek zabytkowym zespole urbanistyczno- architektonicznym z okresu rozwoju przemysłu na Górnym Śląsku.

Położona z dala od miejskiego zgiełku osada to miejsce, do którego chętnie zaglądają miłośnicy postindustrialnych klimatów przemierzających region tropem jego przemysłowej historii. Zamieszkujący osiedle lokatorzy chwalą sobie tutejszą ciszę i spokój. Niektórzy z nich pamiętają czasy kiedy wszystkie 34 budynki osiedla patronackiego były zamieszkane. Straszące do niedawana pustostany znikają już z krajobrazu osiedla. Remonty budynków mają się zakończyć w tym roku.

Kolonia Zgorzelec z góry

Familok od nowa

Przypomnijmy, że w ramach I etapu unijnego projektu „Rewitalizacji podobszaru 19 – Bytom zabytkowe osiedle Kolonia Zgorzelec realizowanego przez Bytomskie Mieszkania w sierpniu zeszłego roku rozpoczął się remont pierwszych z 14 opustoszałych familoków.

– Obecnie we wszystkich czternastu budynkach trwają zaawansowane prace, a trzeba podkreślić, że nieużytkowane przez wiele lat obiekty wymagały kapitalnego remontu, łącznie z wymianą stropów, dachów, kominów i rektyfikacją, czyli prostowaniem budynków – mówi Andrzej Bąk, kierownik Działu Rewitalizacji Bytomskich Mieszkań.

Po zakończeniu prac konstrukcyjnych, wymienione zostanie ogrzewanie, drzwi i okna, remontowane będą też klatki schodowe. Każde mieszkanie wyposażane będzie w łazienkę.

–  W wyremontowanych budynkach powstaną komfortowe lokale mieszkalne o powierzchni około 50 mkw. Ponieważ mieszkania zostaną oddane w stanie deweloperskim, przyszli najemcy będą mogli sami zdecydować, jak je wykończyć (podłogi, drzwi wewnętrzne, oświetlenie) – mówi Andrzej Bąk.

28 milionów na rewitalizację

Rewitalizacja Kolonii Zgorzelec objęła budynki o numerach: 10, 11, 12, 13 i 14, gdzie powstanie 14 lokali mieszkalnych o średniej powierzchni około 70 m2. Dziesięć kolejnych mieszkań powstanie w budynkach o numerach: 7, 24, 25, 31 i 35.  W trakcie modernizacji są również budynki o numerach: 16, 27, 28, 32. Ostatnim etapem inwestycji będzie zagospodarowanie terenów wokół tych budynków (ich uporządkowanie, oświetlenie, budowa nowych chodników oraz elementów małej architektury). Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na wykonawcę tej części inwestycji.

Kolonia Zgorzelec po sąsiedzku

Życie zawita też do budynku nr 31, w którym powstaje punkt aktywności lokalnej. Będzie to miejsce stworzone z myślą o dotychczasowych i nowych mieszkańcach Kolonii Zgorzelec, gdzie będą mogły być realizowane działania integrujące lokalną społeczność i nie tylko.

Rewitalizacja zabytkowego osiedla jest możliwa dzięki dofinansowaniu projektu pn. „Rewitalizacja podobszaru 19 – Bytom zabytkowe osiedle Kolonia Zgorzelec” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Źródło: UM Bytom