image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Zbudujecie miasto na stu metrach kwadratowych, wysiejecie łąkę kwietną i zabierzecie ją do domu,  weźmiecie udział w wycieczkach krajoznawczych po Metropolii. Waszymi przewodnikami będą architekci i publicyści. Poznacie ekspertów oraz aktywistów, którzy w centrum swojej aktywności postawili miasto. Przed nami warsztaty, konferencje oraz debaty. Takie atrakcje przygotowała dla mieszkańców Metropolia GZM w otwartej Strefie Metrolab podczas Światowego Forum Miejskiego- WUF w Katowicach.

Pobierz: Wydarzenia GZM w czasie WUF 11 – pełny program

Strefa Metrolab będzie działać w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach od 26 do 30 czerwca. Będzie tętnić życiem każdego dnia od godziny 10:00 do 21:00. W bogatym programie przygotowano wydarzenia, w których mogą uczestniczyć dorośli i dzieci. W strefie będzie działać Metrolab Cafe, która będzie serwować kawę i herbatę zwiedzającym. Metrolab jest otwarty na każdego. Nie są wymagane żadne akredytacje ani wcześniejsze zgłoszenia.

Wybudujesz miasto i zasiejesz łąkę kwietną

W niedzielę, pierwszego dnia obrad WUF, Dorośli i dzieci będą wspólnie budować miasto na 100 metrach kwadratowych, używając specjalnie zaprojektowanych wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych. Codziennie eksperci będą tłumaczyć, jakie korzyści dla człowieka i przyrody niosą łąki kwietne. Poznają zasady ich wysiewu i utrzymania. Każdy z uczestników będzie mógł wysiać łąkę w specjalnym pojemniku i zabrać ją do domu.

Wycieczki miejskie po Metropolii

Każdego dnia na uczestników będą czekały wycieczki krajoznawcze  po ciekawych miejscach w Metropolii. Nie będą to jednak znane turystyczne wizytówki. Architekci oraz publicyści zabiorą do mniej znanych zakątków Metropolii i pokażą ich wyjątkowość.  „Bytom od zadka”, „Nieznana historia architektury Śląska” , „Zapomniane Zagłębie” oraz „Spacer po awangardowych Tychach”, to tematy wycieczek.

Spotkania, warsztaty,  i debaty o mieście

Przez pięć dni, Od rana do wieczora Metrolab będzie strefą inspiracji, wymiany doświadczeń i wspólnego poszukiwania nowych rozwiązań w tkance miejskiej.

Gil Peñalosa, światowy autorytet w dziedzinie tworzenia demokratycznych i przystępnych mieszkańcom przestrzeni miejskich będzie mówić o zasadach aktywności i partycypacji mieszkańców w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. Będą miały miejsce debaty dotyczące m.in. procesów metropolizacji, współmieszkalnictwa oraz rozwoju mikro turystyki w dużych organizmach miejskich.

Podczas warsztatów uczestnicy będą rozwiązywać problemy związane z budowaniem miast, kreowaniem w ich przestrzeni tzw. miast 15 minutowych. To tworzenie takiej najbliższej przestrzeni dla mieszkańców miast, aby dostęp pieszo do wszystkich podstawowych usług jak np. sklepów spożywczych, transportu miejskiego czy szkół nie przekroczył kwadransa.

Metrolab strefą spotkań z ekspertami

W wydarzeniach zorganizowanych w strefie wezmą udział architekci i urbaniści, prezydenci miast, przedstawiciele organizacji samorządowych publicyści, naukowcy oraz aktywiści miejscy.

Można będzie spotkać m.in. światowej sławy architekta Przemo Łukasika, Filipa Springera- reportażystę i fotografa oraz Olgę Drendę- pisarkę oraz historyczkę Annę Syskę, autorkę książki „Spodek w Zenicie”.

Wydarzenia, które przygotowała Metropolia GZM podczas WUF są inauguracją projektu MetroLab. To miejskie laboratorium współpracy- otwarte na dialog o mieście i wspólne rozwiązywanie problemów. Ma wspierać zadania Metropolii m.in. w zakresie kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, czy transportu. Ważna jest współpraca urzędników, naukowców, przedsiębiorców i mieszkańców. .

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, ul. Bankowa 11.

Czynna codziennie od 10:00 do 21:00

W ramach strefy działać będzie Metrolab cafe – serwujące kawę i herbatę wszystkim odwiedzającym.

26 czerwca (niedziela)

„Budujemy miasto” Strefa kreatywności dla dzieci i dorosłych.

Wydarzenie w języku polskim

26 czerwca godz.12:00 – 18:00

Zbudujmy razem miasto na 100 metrach kwadratowych. Strefa budujemy miasto dostępna będzie w niedzielę – pierwszego dnia Światowego Forum Miejskiego WUF 11, będzie to przestrzeń w której zbudujemy wiele wariantów miasta dzięki specjalnie zaprojektowanym wielkogabarytowym elementom konstrukcyjnym. Strefie towarzyszyć będą warsztaty, w tym warsztaty architektoniczne, dla dzieci i dorosłych.

„Budujemy miasto” – warsztaty architektoniczne

Wydarzenie w języku polskim

26 czerwca godz.16:00 – 18:00

Warsztaty architektoniczne, prowadzenie arch. Aleksander Krajewski.

Szybka piłka – Poznaj miejskich innowatorów – prezentacje w formule pechakucha.

Wydarzenie w języku polskim

26 czerwca godz. 18.00 – 19.00

Przegląd innowatorów miejskich działających na terenie Metropolii w formie dynamicznych 7 minutowych prezentacji. Zero nudy, sam konkret. Podczas wystąpień zobaczymy nowe pokolenie ludzi tworzących fablaby, ogrody społeczne, eko rozwiązania, architektoniczne wizje przyszłości czy miejsca kulturotwórcze. Sprawdzimy o czym myśli dzisiejsze pokolenie twórców, aktywistów czy animatorów miejskich i gdzie to myślenie może zaprowadzić naszą Metropolie. Projektowanie, sztuka, architektura. Wizje, które mogą pomóc lepiej w użytkowaniu Metropolii.

Paulina Grabowska, Kaja Nosal / Onto Studio, Blank Studio, Grzegorz Layer, Martyna Piątek,  Witold Szwedkowski Miejska Partyzantka Ogrodnicza, Paweł Wyszomirski

Warsztaty „Łąki kwietne”

Wydarzenie w języku polskim

26 czerwca godz. 15.00 – 16.00

26 czerwca godz. 16.00 – 17.00

26 czerwca godz. 17.00 – 18.00

Co to jest łąka kwietna? Jak zmieszać nasiona na łąkę, aby nadawały się na tereny miejskie? Jak kwiecista łąka pomaga dzikim pszczołom? Jak łąki kwietne oczyszczają powietrze? Jak zmieszać nasiona na łąkę, aby nadawały się na tereny miejskie? Na te i inne pytania, odpowiedzi będzie można poznać już niebawem, w ramach warsztatów z wysiewania łąk kwietnych. Zajęcia będą obejmować zarówno część teoretyczną jak i praktyczną. W ramach części praktycznej każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie wysiać mini łąkę w ekologicznym pojemniku, który później będzie mógł zabrać ze sobą.

27 czerwca (poniedziałek)

Nie filozuj, czyli mała rozkminka o wielkim mieście”. Warsztaty filozoficzne dla dzieci z booktrucka.

Wydarzenie w języku polskim

27 czerwca godz. 10:00 – 14:00

Prowadzenie dr Kamila Morawska.

Prezentacja Sustainable Development Goals · Cele Zrównoważonego Rozwoju

Wydarzenie w języku polskim

27 czerwca 10:00 – 11:30

Celem panelu jest przedstawienie kluczowej roli miast w zakresie realizacji Agendy 2030. Omówione zostaną przykłady programów i projektów już prowadzonych przez miasta, przedstawimy wnioski z raportów, zaprezentujemy i omówimy Raport dotyczący realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju przez GZM.

Debata „Od miasta do Metropolii –  czy proces metropolizacji ma granice?”

Wydarzenie w języku polskim

27 czerwca 10:00 – 11:30

Jak rozumieć „granice metropolii” i czy da się je jakoś określić?  Rozumienie „granic”: administracyjne (fizyczne granice), ludnościowe (optymalna liczba: np. 1 mln czy 10 mln), infrastrukturalne (wydajność systemów „komunalnej” obsługi miasta, udział rozwiązań smart w zarządzaniu takim obszarem), granice oddziaływania (czy metropolie faktycznie dziś funkcjonują w układzie innych metropolii (także zagranicznych), a jaką rolę pełnią/będą pełnić wobec swojego otoczenia?

W debacie wezmą udział Danuta Kamińska – Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, dr hab. Jakub Szlachetko, Instytutu Metropolitalny, dr hab. Krzysztof Bierwiaczonek Uniwersytet Śląski,  Tomasz Fijołek, Uniia Metropolii Polskich, dr hab. prof. UŚ Elżbieta Zuzańska – Żyśko – Uniwersytet Śląski, Przemysław Major Związek Miast Polskich, Komisja Małych Miast

Moderacja: dr Marcin Baron

Debata Współmieszkalnictwo w miastach – powiew przeszłości czy rozwiązanie mieszkaniowe przyszłości?

Wydarzenie w języku polskim

27 czerwca 13:00 – 14:00

Współmieszkalnictwo w miastach – powiew przeszłości czy rozwiązanie mieszkaniowe przyszłości? – czyli w jaki sposób różni interesariusze mogą przyczynić się do tworzenia portfeli inwestycji miejskich korzystając z ekonomii współdzielenia.

Żyjąc w świecie wysoko indywidualistycznym, wydawałoby się że jesteśmy zdani sami na siebie, co odzwierciedla się także w wyborach konsumenckich opartych na własności. Jednak pandemia COVID-19 oraz globalna sytuacja polityczna udowodniły, że potrzeba bliskości, wsparcia, dzielenia się i poczucie przynależności są głęboko zakorzenione w naszej kulturze. Jak te wartości odzwierciedlają się w podejściu do kształtowania miast oraz jaką rolę gra w tym model gospodarki opartej na współdzieleniu (Sharing Economy)? Podczas tej sesji zostaną poruszone te tematy oraz ukazane przykłady i najlepsze praktyki z areny międzynarodowej.

Warsztaty „Łąki kwietne”

Wydarzenie w języku polskim

27.06 godz. 17.00 – 18.00

27.06 godz. 18.00 – 19.00

Co to jest łąka kwietna? Jak zmieszać nasiona na łąkę, aby nadawały się na tereny miejskie? Jak kwiecista łąka pomaga dzikim pszczołom? Jak łąki kwietne oczyszczają powietrze? Jak zmieszać nasiona na łąkę, aby nadawały się na tereny miejskie? Na te i inne pytania, odpowiedzi będzie można poznać już niebawem, w ramach warsztatów z wysiewania łąk kwietnych. Zajęcia będą obejmować zarówno część teoretyczną jak i praktyczną. W ramach części praktycznej każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie wysiać mini łąkę w ekologicznym pojemniku, który później będzie mógł zabrać ze sobą.

Debata – Mikro Turystyka szansą dla Metropolii

Wydarzenie w języku polskim

27 czerwca godz. 19.00 – 20:00

Świat turystyki przechodzi aktualnie diametralne zmiany spowodowane pandemią, kryzysem klimatycznym czy gospodarczym. Coraz więcej mówi się o bardziej zrównoważonych modelach podróżowania, które mogłoby być alternatywą dla masowej turystyki. Podróżowanie lokalnie, wspieranie swoich sąsiedztw, biznesów czy mieszkańców, staje się coraz popularniejszym zjawiskiem i zaczyna konkurować o uwagę odbiorców z podróżami na drugi koniec świata. Czy tzw. mikroturystyka może stać się nowym motorem napędowym lokalnych gospodarek, szansą dla rozwoju społeczności i ratunkiem dla środowiska naturalnego? Czy powinniśmy rozwijać turystykę osadzoną lokalnie? Jaki potencjał pod kątem jej wdrażania ma Metropolia GZM? Na te i kilka innych pytań postaramy się odpowiedziec podczas debaty ‘Mikroturystyka szansą dla Metropolii GZM?’

Goście: Anna Syska, Aleksandra Czapla – Oslislo, Olga Drenda. Prowadzący: Adrian Chorębała

28 czerwca (wtorek)

Shared Living in the Cities of Tomorrow: Driving Innovation, Impact & Change / Wspólne życie w miastach jutra: Innowacje, wpływ i zmiany

Wydarzenie w języku angielskim

28 czerwca 13:00 – 18:00

The event will explore how we can drive innovation, impact and change in cities of tomorrow with shared living through stimulating conversations, collaboration and insights into the future of sustainable and community-centred urbanisation. During three panel discussions with industry experts, we will discuss new typologies in shared living, how they shape the urban landscape and what the future of community-centered city planning looks like.

W jaki sposób możemy kreować  innowacyjne rozwiązania i zmiany w miastach poprzez wspólne zamieszkiwanie? Jak będzie wyglądała przyszłość zrównoważonych miast skupionych na społecznościach? Podczas trzech dyskusji panelowych z udziałem ekspertów z branży będziemy dyskutować o nowych typach wspólnych mieszkań, o tym, jak kształtują one krajobraz miejski i jak wygląda przyszłość planowania miast  skoncentrowanego na społeczności lokalnej.

Warsztaty Miasto 15-minutowe.

Wydarzenie w języku polskim

28 czerwca 19:00 – 20:30

Jak czulibyśmy się w mieście, w którym wszędzie byłoby blisko? Wychodząc z domu nie trzeba byłoby zastanawiać się ile czasu potrwa dojście do szkoły, przedszkola, żłobka, fryzjera? Czy to jest możliwe, jak wyglądałoby nasze życie? Prowadzenie Halina Kantor, Kamil Szewczyk

29 czerwca (środa)

Debata „Przyszłość narodzi się w mniejszych miastach”

Wydarzenie w języku polskim

29 czerwca 17:00-18:30

Obiegowa opinia mówi, że innowacje powstają̨ w dużych miastach, bo to metropolie ściągają̨ talenty i mają wszystkie niezbędne zasoby, aby rozwijać nowe pomysły. I to właśnie tam – a nie do mniejszych miast – powinniśmy kierować swoją uwagę, kiedy szukamy przy- kładów smart city lub innych rozwiązań́ wychylonych w przyszłość́. Jednocześnie, od czasu pandemii coraz większe znaczenie ma dla nas wysoka jakość życia, której kluczowym elementem jest możliwość zaspokajania potrzeb w najbliższej okolicy oraz wpływu na rozwój swojego sąsiedztwa. Na znaczeniu zyskuje koncepcja miasta 15-minutowego. Ponadto, otwarcie się na pracę zdalną coraz większej liczby firm, sprawia, że nie musimy mieszkać w dużym mieście, aby osiągać przyzwoite zarobki. Te zmiany, to szansa dla mniejszych miast, aby zawalczyć o to, żeby nie tylko zatrzymać trwający od lat trends depopulacji, ale również sprowadzić do siebie nowych mieszkańców i mieszkanki.

W czasie debaty będzie rozmawiać o tym jak globalne trendy zmieniają dynamikę rozwoju miast. Pokazywać przykłady ambitnych działań podejmowanych przez mniejsze ośrodki. Oraz zastanawiać się w jaki sposób możemy wspierać te działania. Zastanowimy się również jaki sposób to mniejsze miasta mogą stać inkubatorami rozwiązań, które mogą potem wdrożyć również metropolie.

Goście i gościnie: Robert Maciaszek  (burmistrz Chrzanowa), Dawid Wacławczyk  (wiceprezydent Raciborza), Magdalena Foltyniak (GZM Metropolia), Joanna Erbel (CoopTech Hub), Filip Springer (reportażysta i fotograf)

Moderacja: Zofia Krajewska (CoopTech Hub)

Otwarte spotkanie z Gilem Penalosa. Aktywność i partycypacja.

potkanie z tłumaczeniem EN, PL

29 czerwca 19:00 – 21:00

Gil Peñalosa jest światowym autorytetem w dziedzinie tworzenia demokratycznych i przystępnych mieszkańcom przestrzeni miejskich. Rozgłos zyskał jako współtwórca słynnej rewolucji miejskiej w Bogocie na przełomie wieków, od tego czasu współpracował z ponad 200 miastami na całym świecie. Jest założycielem i prezesem zarządu organizacji 8-80 Cities, propagującej tworzenie miejsc przyjaznych zarówno dla ośmio- jak i osiemdziesięciolatków, prezesem World Urban Parks oraz ekspertem ds. mobilności miejskiej i zaangażowania obywatelskiego w pracowni architektonicznej Jana Gehla.

30 czerwca (czwartek)

Prezentacja „Pogromcy mitów klimatycznych”

potkanie z tłumaczeniem EN, PL

30 czerwca 17:00 – 18:00

Spotkanie zdemaskuje najpopularniejsze mity związane ze zmianami tematu, uczula na zagrożenia związane ze zjawiskiem fakenewsów i porządkuje informacje dotyczące zmian klimatu.

Wycieczki krajoznawcze po Metropolii

Każdego dnia podczas WUF na uczestników będą czekały wycieczki krajoznawcze  po ciekawych miejscach w Metropolii. Zamiast jednak zabierać ich w typowo turystyczne destynacje, pojedziemy na rubieże Metropolii i pokażemy miejsca inspirujące, zapomniane, innowacyjne i na swój sposób wyjątkowe. Takie, które zachęcają do dyskusji i, które więcej mówią wyzwaniach i nadziejach naszego regionu, niż nie jeden zabytek czy świetnie zaprojektowany kawałek miasta.

Miejsce zbiórki: każdorazowo: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Bankowa 11a, 40-007 Katowice.

Zbiórka: godz. 16.20

Wyjazd autobusem: godz. 16.30

Czas trwania wycieczek: 17.00-19.00

26 czerwca Wycieczka nr 1: ‘Bytom od zadka’ Przewodnik: Przemo Łukasik  26 czerwca

Bytom od zadka – Przemo Łukasik proponuje nietypową wycieczkę po zakamarkach Bytomia. Wycieczkę poza utartymi szlakami, pokazującą miasto od tzw zadka czyli zaplecza, podwórka czy od drugiej, tej mniej oczywistej strony. Miasto pełne sprzeczności, fascynujących i zaskakujących miejsc. Zobaczymy klasyki śląskiego industrialu, osiedla górnicze czy współczesne realizacje prowadzącego wycieczkę. Wszystko, zamiast w typowo historyczną opowieść, będzie ubrane w subiektywne spojrzenie na miasto jego mieszkańca.

Przemo Łukasik urodził się w Chorzowie w 1970 roku. Ukończył wydział architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Studiował również w Ecole d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu we Francji. Po studiach pracował w biurach: P.P. Pabel Architekten w Berlinie oraz paryskich biurach Jean Nouvel Architecture i Odile Decq / Benoit Cornette. W 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą założył autorską pracownię architektoniczną medusagroup. Przez rok wykładał w Ecole Speciale d’Architecture w Paryżu. Prywatnie mocno związany ze sportem – uprawia triathlon, angażuje się również społecznie na Śląsku.

27 czerwca Wycieczka nr 2: „Nieznana historia architektury Śląska” (Katowice Ligota)  Przewodniczka: Olga Drenda 27 czerwca

Wycieczka pokaże modernistyczną, socrealistyczną i gierkowska część dzielnicy. Zostaną pokazane wille polskie z lat 30, ogródki działkowe, miasteczko studenckie, osiedle z serialu Rojst. Olga Drenda opowie tez o kilku miejscach, których już nie ma. Nie zabraknie też opowieści o kostkach z lat 70.

Olga Drenda ur. 1984, pisarka, eseistka, tłumaczka. Absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Autorka książek Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji, Wyroby. Pomysłowość wokół nas (za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej) oraz rozmów Czyje jest nasze życie (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i Książka o miłości (wspólnie z Małgorzatą Halber), a także tekstów do antologii Delfin w malinach, Prognoza niepogody i Hourras et désarrois. Scènes d’une guerre culturelle en Pologne. Autorka esejów towarzyszących wystawie Marzenia wiosenne (Galeria Biała, Lublin) i fotografiom Łukasza Rusznicy z cyklu Subterranean River. Prowadziła podcast o folklorystyce, Ducholożka na tropie. Od 2013 roku prowadzi strone Facebook.com/duchologia, poświęconą widmom epoki transformacji. Obecnie pracuje nad kolejną książką

28 czerwca Wycieczka nr 3: „Zapomniane Zagłębie” Przewodniczka: Magdalena Okraska (Będzin) 28 czerwca

Magdalena Okraska, autorka reportażu „Nie ma i nie będzie”, oprowadzi po tzw. dziadowskiej, zwykłej stronie i twarzy miasta. Odwiedzimy ruiny dyskontu, podwórka, dworzec PKS, targowisko i bary piwne. Porozmawiamy o tym, czy (i jak) miasto „powinno” się zmieniać, kto na te zmiany czeka i dla kogo one są. Zobaczymy, jak radzą sobie miejsca zostawione trochę na pastwę losu. Spacerujemy z szacunkiem dla odwiedzanych okolic i ich mieszkańców.

Magdalena Okraska –  etnografka, nauczycielka, publicystka, działaczka społeczna z Zawiercia. Autorka książek reportażowych: „Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu” (2018) i „Nie ma i nie będzie” (2022). Obecnie kształci się w zawodzie pracownika socjalnego.

29 czerwca Wycieczka nr 4:  ‘Spacer po awangardowych Tychach’ Przewodniczka Anna Syska 29 czerwca

W czasie architektonicznej wycieczki zobaczymy fragment budowanego w drugiej połowie XX wieku miasta. Trasa  spaceru będzie wiodła osiedlami z lat 70., na których dominują bloki z wielkiej płyty. Głównym bohaterem naszej przechadzki będzie osiedle K. Na jego wyjątkowość składają się trójkątny plan, osiedlowy rynek otoczony blokami oraz ośmioboczna szkoła. Osiedle jest dowodem na to, że możliwe było projektowanie uwzględniające potrzeby użytkowników także w czasie dyktatu wielkiej płyty. Spacer zakończymy przy kościele pw. Ducha Świętego

Anna Syska: historyczka i popularyzatorka architektury. Autorka książki „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim”.  Zajmuje się dziedzictwem kulturowym województwa śląskiego i zachodniej Małopolski, a zwłaszcza architekturą XX wieku. Miłośniczka kundli i ceramiki wytwórni Steatyt. Pracuje jako Miejska Konserwator Zabytków w Tychach. Prowadzi popularny profil na Instagramie @to_tylko_architektura

World Urban Forum [KLIKNIJ TUTAJ]