image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Dąbrowska spółka Alnet to trzecia firma, która kupiła działkę inwestycyjną w Kazdębiu. Przedsiębiorstwo będzie produkować tam okucia i klamki do okien.

Spółka została właścicielem niespełna 0,7 ha działki, za którą zapłaciła 1,4 mln zł. Przedsiębiorcy docenili auty tego miejsca, gdzie będą mogli swobodnie rozwijać swoją działalność.

– Teren w Kazdębiu jest dobrze skomunikowany, odpowiednio przygotowany, uzbrojony w sieci energetyczne i wodno-kanalizacyjne. Jest to idealne miejsce dla naszej przyszłej inwestycji. Zbudujemy tam halę produkcyjną, co pozwoli na zwiększenie produkcji i wolumenu sprzedaży. Ta działka daje również możliwość ewentualnej rozbudowy w przyszłości, więc będzie odpowiednia na najbliższe lata. Posiadanie własnej nieruchomości daje niezależność i większą swobodę działania. Nie musimy np. dostosowywać się do możliwości, jakie ma wynajmowany obiekt, nie ryzykujemy też, że umowa najmu zostanie wypowiedziana – opowiadają Rafał i Piotr Banach, właściciele spółki Alnet.

– Główny profil naszej działalności to produkcja okuć, a w szczególności klamek do okien. Bierzemy również pod uwagę rozwinięcie produkcji o inne wyroby dla sektora stolarki okiennej i drzwiowej – dodają.

Zakup to pierwszy krok, wkrótce wspólnicy zamierzają postawić następne.

– Chcemy jak najszybciej ruszyć z budową, rozglądamy się już za wykonawcą, przygotowujemy się do procedur związanych z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Planujemy, że w przyszłym roku rozpoczniemy produkcję – mówią Rafał i Piotr Banach.

Kazdębie pozwala na rozwój

Alnet to już trzeci podmiot, który wybrał Kazdębie. Szlaki przetarł Calmtec, zajmujący się wykonawstwem konstrukcji stalowych, urządzeń dla przemysłu oraz instalacji technologicznych.

– Nowa inwestycja pozwoli nam na zwiększenie konkurencyjności w sektorze stalowych usług serwisowych poprzez wdrożenie cięcia laserowego blach oraz gięcia elementów w długościach do 6000 mm. Wdrożenie takie przy ponadprzeciętnych umiejętnościach i zasobach pozwoli nam na kreowanie nowych rozwiązań technologicznych oraz oferowaniu produktów i usług najwyższej jakości – zapowiadał w marcu Przemysław Krochmal, właściciel firmy Calmtec.

W czerwcu właścicielem nieruchomości została firma JM Stale, wytwarzająca prefabrykaty zbrojeniowe dla budownictwa.

– Do tej pory działaliśmy w wynajmowanych halach. Wraz z rozwojem firmy, potrzebowaliśmy coraz większych obiektów. To wiązało się z koniecznością przenosin, były również problemy z dostępnością hal, które nam odpowiadały. Powiększaliśmy park maszynowy, zwiększaliśmy produkcję i w końcu zdecydowaliśmy się na zakup gruntu i budowę własnego obiektu – opowiada Katarzyna Rejzerewicz, członek zarządu JM Stale sp. z o. o.

– W hali ulokujemy wysoko technologiczny park maszynowy, który pozwoli na ulepszenie oferty i pełniejsze zaspokojenie potrzeb klientów – dodaje Katarzyna Rejzerewicz.

Firma JM Stale zajmuje się produkcją prefabrykatów zbrojeniowych i konstrukcji stalowych, m.in. strzemion budowlanych, wieńców zbrojeniowych czy prętów żelbetowych. Materiały są obrabiane i kształtowane zgodnie z zamówieniami kontrahentów.

– Nasze wyroby trafiają głównie na budowy prowadzone przez deweloperów, rzadziej przez odbiorców indywidualnych. Wykorzystywane są m.in. przy wykonywaniu budynków mieszkalnych, biurowców, mostów czy masztów telefonii komórkowej – mówi Katarzyna Rejzerewicz.

Strefa Aktywności Gospodarczej „Kazdębie” dysponuje wolnymi, wyrównanymi i uzbrojonymi działkami o powierzchni od ok. 0,5 ha do 1 ha, o łącznej powierzchni ok. 5 ha. Na kompleksowe przygotowanie tego terenu miasto pozyskało blisko 20 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa śląskiego.

Nie ma na co czekać

– Obserwujemy coraz większe zainteresowanie tym terenem. Dostajemy wiele zapytań od potencjalnych nabywców, będziemy ogłaszać kolejne przetargi na sprzedaż nieruchomości inwestycyjnych. Jeżeli ktoś chce skorzystać z atutów tego atrakcyjnego miejsca, nie powinien zwlekać z decyzją – stwierdza Paweł Zygmunt, kierownik referatu rozwoju i obsługi inwestora UM w Dąbrowie Górniczej.

Grunty na Kazdębiu przygotowane zostały z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. Są uzupełnieniem dąbrowskiej oferty dla inwestorów. Duzi, którzy np. potrzebują więcej miejsca dla hal produkcyjnych, mogą prowadzić działalność w strefie gospodarczej „Tucznawa”. Ci, którzy ulokują się na Kazdębiu, będą mogli z nimi kooperować, podejmując np. współpracę jako podwykonawcy. Tereny leżą niedaleko od siebie i mają dobre połączenie drogowe. Więcej o atutach tego miejsca można znaleźć na stronie www.dabrowa-gornicza.com/kazdebie/

Aktualności dla osób prowadzących działalność gospodarczą w mieście, dotyczące m.in. uzyskania wsparcia, a także informacje dla inwestorów zainteresowanych pozyskaniem nowych terenów do prowadzenie biznesowych przedsięwzięć, na stronie dabrowa-gornicza.com

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza