image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Serdecznie Państwa zapraszamy 3 września (w sobotę) w godzinach 12.00-21.00 do Siemianowickiego Centrum Kultury Park Tradycji (ul. Elizy Orzeszkowej 12) na kolejną edycję INDUSTRIADY, czyli święta Szlaków Zabytków Techniki. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony jest „Po szychcie. Czas na fajrant!”. 

Gwarantujemy, iż każdy w programie znajdzie coś fajnego dla siebie. I tak industrialny Fajrant rozpocznie się blokiem filmów animowanych Disneya. „PÓDŹ DO KINA” – to nostalgiczna podróż w czasie. W planowanym bloku zostaną wyświetlone filmy, które w okresie międzywojennym w zawrotnym tempie podbijały serca europejskiej publiczności. Seans rozpocznie się o godzinie 12.00 i potrwa do godziny 15.00.

W godz. 15.00-18.00 zapraszamy na blok rozrywkowo-animacyjny: „BAJTLE NA PLAC, A OJCE…”. Będzie on poświęcony najpopularniejszym sposobom spędzania wolnego czasu przez dzieci ze środowisk robotniczych oraz ich rodziców. W jego trakcie będzie można:

  • odwiedzić strefę warsztatów organizacji pozarządowych,
  • włączyć się do gry fabularnej – quest,
  • śląsko godka a graczki – czyli pouczyć się śląskiej godki przez zabawę, w towarzystwie aktorów Teatru TRIP,
  • pokibicować Markowi Szołtyskowi w jego: graczkach i zabawach śląskich,
  • posłuchać Śląskich Bajerów – kapeli podwórkowej.

16.00-19.00 – Beata Tomanek, redaktorka Radia Katowice porozmawia z Michałem Jędryką, menadżerem, scenarzystą, malarzem i autorem niezliczonych ilości tekstów reklamowych o niewydanej jeszcze powieści „The Jolly Boys”. Porozmawia – uwaga – o kształtującym się w międzywojniu środowisku jazzowym na Śląsku. Serio takie było? Hmmm, zapewne, skoro „The Jolly Boys” to faktycznie istniejący niegdyś w Siemianowicach/Laurahucie zespół jazzowy, do którego należał jeden z przodków Michała Jędryki.

Pomiędzy 17.00-17.30 odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zdjęcia w artystycznej formie opowiedzą historię śląskiego świętowania, biesiadowania, ucztowania, odpoczywania i spędzania czasu wolnego „po szychcie”.

Pamiętacie Państwo film Janusza Kidawy „Grzeszny żywot Franciszka Buły” o grupie śląskich elwrów, którzy spektaklem przedstawiają historię swojego życia? Jeżeli tak, to zapewne zainteresuje Was kolejny punkt „Cyrkus przijechoł do miasta”. Będzie to przedstawienie nawiązujące wprost do obwoźnych cyrków, wędrujących sztukmistrzów, muzykantów, iluzjonistów i innych barwnych postaci, które od czasu do czasu pojawiały się na śląskich ulicach. Bill Bombadil to tajemniczy wędrowiec, którego niezwykłe umiejętności zachwycają publiczność. Będzie żonglerka, akrobatyczne popisy, pantomima i rozśmieszające gagi. Spektakl rozpocznie się o godzinie 18.00 i potrwa do godziny 19.00.

Ostatnim punktem tegorocznej, siemianowickiej INDUSTRIADY będzie potańcówka w stylu PRL poprowadzona przez Tadeusza Zdechlikiewicza (artystę ZPiT „Śląsk”, muzyka, konferansjera, wodzireja). Zabawa przypomni huczne zabawy i rauty, które były dla robotników w czasie PRL odskocznią od trudnej – często – codzienności. Miejsce potańcówki zostanie przyozdobione nastrojowymi lampkami oraz girlandami, a potrwa od godz. 19.00 do 21.00.

_____________________________________________________________________________________________

Natomiast w niedzielę (4 września) będzie nam miło zaprosić Państwa na Piknik Country na którym wystąpi Alicja Boncol & Koalicja, zespół Ślad oraz zespół taneczny Silesian Line Dance. Impreza odbędzie się w Amfiteatrze w Parku Miejskim (ul. Fryderyka Chopina 3) i rozpocznie się o godzinie 18.00. 

O szczegółach związanych z niedzielnym piknikiem w kowbojskim anturażu przeczytacie Państwo na stronie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Infografika siemianowickiego Pikniku Country.Autor: Rafał Jakoktochce (UM Siemianowice Śląskie)